20 Ağustos 2015 Perşembe 09:30
İnternet kullanımında sosyal medya ilk sırada yer aldı

Murat ÇİFTÇİ

Son 3 ay içerisinde İnternet kullanan bireylerden İnterneti hemen her gün veya haftada en az bir defa kullanan bireylerin oluşturduğu düzenli İnternet kullanıcı oranı 2015 yılının ilk üç ayında yüzde 94,2 olduğu görüldü. İnternet kullanımında sosyal medyanın ilk sırada olduğu ise dikkatlerden kaçmadı. İnternet kullanımını ile ilgili Şanlıurfalıların görüşlerine başvurduk.

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz vatandaşların geneli internetin doğru kullanılması konusunda insanın gelişmesinde ciddi derecede etkisinin bulunduğunu ifade ettiler.

İbrahim Kurt isimli vatandaş internetin doğru kullanılması durumunda insanın bu alanda kendini geliştirebileceğini belirterek şunları kaydetti;

“Günümüzde nasıl ki ekmek, su ve hava insan hayatında olmazsa olmazları arasında ise internette artık o duruma gelmiş durumda, internet artık her eve girmiş durumda bırakın gençleri çocuklar dahi artık internete erişebiliyor. Bunun insan hayatında ciddi derecede olumlu ve olumsuz etkileri bulunmaktadır. Olumlu etkisi bilgiye tek tuşlarla ulaşabilme imkânı sunuyor internet, olumsuz tarafından bakarsak internette yanlış ve yalan bir sürü bilgi bulunmaktadır. İnsanlar bazen bu bilgilerden dolayı yanlış şekilde yönlendirmede bulunabiliyorlar.”

İbrahim Halil Özlü isimli vatandaş ise özellikle internet kullanımı konusunda ailelerin çocuklara yönelik bazı tedbirler alması gerektiğini dile getirerek şunları söyledi;

“Artık her çocuğun elinde bir tablet ve internete girebiliyor. Bununla ilgili ailelerin bir takım tedbirler alması gerekiyor. Çocukların bu yaşlarda internet bağımlısı olmamaları için önleyici tedbirlerin alınması gerektiğine inanıyorum. İnternet kötü bir şey değil ama aşırı gidilirse gerçekten insan hayatında bağımlılık yapma etkisi bulunuyor. Doğru, yerinde kullanmak lazım.”

Teknolojinin bilinçli kullanımının çok önemli olduğuna değinen Mehmet Kahraman isimli vatandaş ise konuşmalarında şunları kaydetti;

“İnternetin bilinçli bir şekilde kullanılabilmesi için toplumda bir farkındalığın oluşturulması gerekiyor. Bu konuda eğitimler verilerek aileler ve vatandaşlar bilinçlendirilebilir. Özellikle çocuk yaştaki grupların interneti kullanırken mutlaka aileleri tarafından gözetim altında tutulması gerektiğine inanıyorum. Toplum olarak sosyal paylaşım sitelerinde en fazla zamanımızı geçiriyoruz. Bunu yaparken daha çok faydalı bilgilerle kendimizi internetten geliştirebiliriz. Her meslek grubuna yönelik internette çok fazla sayıda argümanlar bulunuyor. İnternet genellikle daha faydalı kulvarda kullanılabilir diyorum.”

Ayrıca TÜİK’in sitesinde Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması açıklaması ise şöyle;
Bilgisayar ve internet kullanım oranları 2015 yılı Nisan ayında 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla yüzde 54,8 ve yüzde 55,9 oldu. Bu oranlar erkeklerde yüzde 64 ve yüzde 65,8 iken, kadınlarda yüzde 45,6 ve yüzde 46,1’dir. Bilgisayar ve internet kullanım oranları, 2014 yılında yüzde 53,5 ve yüzde 53,8’di.
ON HANENİN YEDİSİ İNTERNET ERİŞİM İMKANINA SAHİP
Türkiye genelinde İnternet erişim imkanına sahip hanelerin oranı 2015 yılı Nisan ayında yüzde 69,5 oldu.
Evden internete erişimi olmayan hanelerin yüzde 59,5’i evden internete bağlanmama nedeni olarak internet kullanımına ihtiyaç duymadıklarını belirtti. Bunu yüzde 44,7 ile internet kullanımının yeterince bilinmediği, yüzde 38,5 ile bağlantı ücretlerinin yüksekliği takip etti. 

Genişbant internet erişim imkanına sahip hanelerin oranı yüzde 67,8 oldu. Buna göre hanelerin yüzde 37,4’u sabit genişbant bağlantı (ADSL, kablolu internet, fiber vb.) ile internete erişim sağlarken, yüzde 58,7’si mobil genişbant bağlantı ile internete erişim sağladı. Darbant bağlantı ise hanelerin yüzde 2,7’sinde internet erişimi için kullanıldı.

HANELERİN YÜZDE 96,8’İNDE CEP TELEFONU VAR
Hanelerin 2015 yılı Nisan ayında yüzde 96,8’inde cep telefonu veya akıllı telefon bulunurken, sabit telefon bulunma oranı yüzde 29,6 oldu. Aynı dönemde hanelerin yüzde 25,2’sinde masaüstü bilgisayar, yüzde 43,2’sinde taşınabilir bilgisayar ve yüzde 20,9’unda İnternete bağlanabilen TV bulunmaktadır.

İNTERNET KULLANIM AMAÇLARI ARASINDA SOSYAL MEDYA İLK SIRADA YER ALDI 

İnternet kullanım amaçları dikkate alındığında, 2015 yılının ilk üç ayında internet kullanan bireylerin yüzde 80,9’u sosyal medya üzerinde profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf vb. içerik paylaşırken, bunu yüzde 70,2 ile online haber, gazete ya da dergi okuma, yüzde 66,3 ile sağlıkla ilgili bilgi arama, yüzde 62,1 ile kendi oluşturduğu metin, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb. içerikleri herhangi bir web sitesine paylaşmak üzere yükleme, yüzde 59,4 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama takip etti. 

TEMEL GÖSTERGELER, 2007-2015 İNTERNET EN ÇOK EVDE KULLANILDI

İnterneti 2015 yılının ilk üç ayında kullanan 16-74 yaş grubu bireylerin yüzde 87,1’i evde kullandı. Bunu yüzde 42,5 ile işyeri, yüzde 37,7 ile akraba, arkadaş evleri, yüzde 29,2 ile alışveriş merkezi, havaalanı, vb. kablosuz bağlantının yapılabildiği yerler takip ederken, internet kafede kullanım oranı yüzde 10,6 oldu. 

EV VE İŞ YERİ DIŞINDA İNTERNET KULLANIMI İÇİN TAŞINABİLİR CİHAZ KULLANIMI ARTTI

İnterneti 2015 yılının ilk üç ayında kullanan bireylerin yüzde 74,4’ü ev ve işyeri dışında internete kablosuz olarak bağlanmak için cep telefonu veya akıllı telefon kullanırken, yüzde 28,9’u taşınabilir bilgisayar (dizüstü, netbook, tablet vb.) kullandı. Bu oranlar 2014 yılının aynı döneminde sırasıyla yüzde 58 ve yüzde 28,5 idi.


İNTERNET KULLANAN BİREYLERİN YÜZDE 53,2’Sİ E-DEVLET HİZMETLERİ KULLANDI

İnterneti 2014 yılı Nisan ayı ile 2015 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde kullanan bireylerin kişisel amaçla kamu kurum/ kuruluşları ile iletişime geçmek veya kamu hizmetlerinden yararlanmak için interneti kullanma oranı yüzde 53,2 oldu. Bu oran önceki yılın aynı döneminde (2013 Nisan-2014 Mart) yüzde 53,3’tü. Kullanım amaçları arasında kamu kuruluşlarına ait web sitelerinden bilgi edinme yüzde 50,5 ile ilk sırayı aldı. 

İNTERNET ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ ARTTI


İnternet kullanan bireylerin internet üzerinden kişisel kullanım amacıyla mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 33,1 oldu. Önceki yıl İnternet üzerinden alışveriş yapanların oranı ise yüzde 30,8’di. 

İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin 2014 yılı Nisan ile 2015 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde yüzde 57,4’ü giyim ve spor malzemesi, yüzde 27’si seyahat bileti, araç kiralama vb, yüzde 25,5’i ev eşyası (Mobilya, oyuncak, beyaz eşya vb), yüzde 22,4’ü elektronik araçlar (Cep telefonu, kamera, radyo, TV, DVD oynatıcı vb.), yüzde 18,4’ü kitap, dergi, gazete (e-kitap dahil) aldı. 

İnternet üzerinden 2014 yılı Nisan ile 2015 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde satın alış ya da sipariş veren bireylerin yüzde 23,2’si sorun yaşadı. En çok karşılaşılan sorun türleri teslimatın belirtilenden daha yavaş olması yüzde 47 ve yanlış veya hasarlı ürün veya hizmetin teslim edilmesi yüzde 45,4 oldu. 

Son Güncelleme: 20.08.2015 09:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.