İl Özel idare Açıklama Yaptı

İl özel idaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Bir yerel gazetenin 15 Kasım 2013 günü yayınlanan nüshasında “İl Özel İdaresinde 235 Milyon Nereye Harcandı” başlıklı haber yer almıştır. Haberde yer alan iddialar üzerine kamu

İl Özel idare Açıklama Yaptı

İl özel idaresi tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Bir yerel gazetenin 15 Kasım 2013 günü yayınlanan nüshasında “İl Özel İdaresinde 235 Milyon Nereye Harcandı” başlıklı haber yer almıştır. Haberde yer alan iddialar üzerine kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme gerekliliği hasıl olmuştur.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik ve Sayın Valimiz Celalettin Güvenç’in talimatları doğrultusunda bütçemizin de üzerinde hizmetler sunulmuş olup; yol, su ve kurumdaki diğer hizmetler aralıksız ve etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Kurumumuz yol ve su hizmetlerinde, ruhsat işlemleri, etüt proje ve tarımsal hizmetlerde; ayrıca Milli Eğitim, sağlık ve kültür yatırımları ile hizmetlerini etkin bir şekilde yürütmektedir. Son 2 yıl içerisinde bütçesini maksimum olarak kullanıp çalışmalarını hızlı bir şekilde yapmaktadır.  

Yol Hizmetlerinde; sadece son 2 yıl içerisinde 2 bin 380 Km. asfalt, 3 bin 200 Km. stabilize, 45 Km. ise beton yol yapılmıştır. Bunun dışında menfez, yama, greyderli bakım yol hizmetleri de mevsim koşulları gözetilmeksizin aralıksız olarak sürdürülmüştür. 

İçme suyu hizmetlerinde; OSB projesi başta olmak üzere, Hilvan ilçesi içme suyu yapım işi ile beraber sadece son 2 yılda özellikle yıllardır su bulunmayan yörelerde defalarca sondaj çalışmaları yapılarak 420 adet sondaj kazısı bitirilip; bunların köy içi tesisatları, terfi odaları, dalgıç motorları temin edilmiş ve vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuştur. Yine bugüne kadar yapılamayan 13 adet köye de kanalizasyon yapımına gidilmiştir. 

Yatırım hizmetlerinde; 11 adet yüzme havuzu, 2 adet kapalı spor salonu, sporcu kamp tesisleri, GAP Sukay su sporları tesisleri, Gençlik Spor Hizmetleri İl Binası, 22 adet aile sağlık merkezi, GAP Arena Stadı aydınlatması, 139 adet çok amaçlı salonların yapım ve onarımları gerçekleştirilmiştir.  

Kültür Hizmetleri; Sokak ve Cephe İyileştirmeonarımına yönelik projeler hazırlanmış ve 3 kısım olarak uygulama işi devam etmektedir. Uygulama işinin 2014 yılında tamamlanması planlanmaktadır. 

Kale Eteğinin tarihi dokusunu korumak amacıyla başlatılan çalışmalarda Şanlıurfa ili için çok önem taşıyan Kale eteği Bölgesinde bulunan 275 ev satın alınarak yıkılmış ve bölge eski tarihi dokusuna kavuşturulmuştur. Ayrıca Balıklıgöl’ün aydınlatma işi de tamamlanmıştır. 

Bunun dışında asfalt plent tesisinin yanı sıra kilit parke taşı fabrikası, beton santrali ve bunların tamamlanmasıyla köy içlerinin üretilen bu taşlarla döşenmesi çalışmaları büyük bir hızla devem etmektedir. 

Sadece 2013 yılında yapılan asfalt ve stabilize miktarı 30 İl’in toplamda yapmış olduğu yol miktarından daha fazladır. 2012 ve 2013 yılarında yapılan toplam 2 bin 380 km asfalt, 3 bin 200 km stabilize yol, yaklaşık maliyet hesaplamasına göre daha yüksek bedele mal olacakken, bu çalışmaları kurumumuzun imkanları ile yaptığımızdan dolayı 2012 ve 2013 yılı toplam bütçesi olan 148.000.000,00’ ye mal edilmiştir. Bu bilgiler ışığında gazetede yer alan 235.000.000.00.lik bütçe gerçeği yansıtmamaktadır. 

Bu hizmetlerin yapımı esnasında, 2013 yılı bütçesi 127 milyon TL, ayrıca 37 milyon lik ek bütçe yapılmış olup, 2013 yılında yaklaşık olarak 164 milyon .lik bir bütçe oluşturulmuştur. 

Bu bütçeye personel giderleri de dâhildir. Yukarıda bahsedilen miktarlarda kurumun yaptığı hizmetler karşılığı borçlanmaya gidilmiş ve 20.000.000,00 kredi alınarak kurum ihtiyaçlarının kullanımına sunulmuştur. İlimizde yapılan hizmetlerin devam açısından, hizmetlerin aralıksız yerine getirilmesinde ihtiyaç duyulduğu sürece borçlanma yapılarak çalışmalarımız aralıksız sürdürülecektir.  

Kurumumuzu töhmet altında bırakan gerçek dışı yayınlara karşı adli makamlar nezdinde gerekli işlemler yapılacaktır.” (URFANATİK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER