İkinci El Araç Lastiği Alırken dikkat!

Şanlıurfa'da İkinci el araç lastiği piyasası her geçen gün artarken,yetkililer ise ikinci el araç lastiği alırken dikkat edilmesi gerektiğini belirti.

İkinci El Araç Lastiği Alırken dikkat!
Kentte bir çok lastik tamiri yapan lastikçilerde ikinci el lastik satışı yapılıyor. Fiyatının, yenisine göre yüzde 50-70 arasında düşük olması nedeniyle ikinci el araç lastiği piyasası her geçen gün artış gösteriyor.
Binek araçlarda özellikle ikinci el araç lastiğini tavsiye etmediklerini belirten Bir çok yetkili satıcı firma yetkilisi ise "Öncelikle lastiğin tarihine bakmamamız gerekiyor. Sıfır lastiğin ömrü 4 yıldır. İkinci elde ise 3 yılı geçmemesi lazım. Tabi lastiğin en fazla 50 bin kilometre gitmiş olması gerekiyor. Diş derinliği de önemli bir etken. Yasal olarak alt sınır 1,6 mm ama bizim önerimiz yaz lastiklerinde 3 mm, kış lastiklerinde ise 4 mm olmalı. Lastiklerin yanaklarında çatlamaların olmaması gerekiyor. Yama, balon kesinlikle olmamalı. Dren mesafesi ve güvenlik açısından sorun çıkartabilir. Lastiğin güneş ışınları ve nemli ortamlarda kalmaması gerekiyor. Lastik derinliği gibi fiziksel olarak görülebilecek durumların dışında görülemeyecek bazı durumlarda var. Bunlar için arıza tespit cihazına takılıp bakılması gerekiyor ve ona göre lastiğin kullanılması gerekiyor" diye konuştular.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER