İHD'den Kayıplar bulunsun eylemi

Şanlıurfa İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi tarafından yapılan 67. basın açıklamasında kayıpların bulunması, faillerin yargılanması istendi. Yapılan açıklamaya Muhsin Melik'in eşi Senay Melik' te katıldı.

 Ahmet Bahçıvan İş merkezinde gerçeklen basın açıklamasına Muhsin Melik’in eşi Şenay Melik’te katılarak basın açıklamasına destek verdi. Burada kayıpların bulunmasını ve faillerin yargılanmasını isteyen İHD Şanlıurfa Eş Başkanı Avukat Naide Polat; “ 1992- 97 yılları arasında genelde Türkiye özelde Kürt coğrafyasında yaşanan kamu düzenini koruma adı altında sivillere STK'lara siyasi partilere dönük birçok hak ihlali yaşanmıştır. Bu süreçte 4 bini aşkın köy yakılıp boşaltılmış, 17 bin insan faili belli bir şekilde yaşamını yitirmiştir. Birleşmiş Milletler (BM) genel kurulunun (zorla kaybedilmeye karşı her kesin korunmasına dair bildiriyi) 83 ülkenin imzalanmasına rağmen Türkiye'nin bu bildirgeye şerh koyması faili meçhullerin geçmişte olduğu gibi buğun de SUR' da, Cizre'de Nusaybin'de yaşanmasına zemin hazırlanmıştır. Nitekim Şırnak DBP il yöneticisi Hurşit Külter bütün yasal mercilere başvurulmasına rağmen 1 haftayı aşkın süredir kendisinden haber alınmamaktadır. Ve bu noktada iHD Genel Merkezi Hurşit Külter için Birleşmiş Milletlere başvuruyu yapmıştır.

 İHD olarak coğrafyamızda yaşanan acıların son bulması bir daha asla kayıpların yaşanmaması için bütün taraflara çağrımız çatışmalara son verilmesi, barış ve diyalog sürecinin tekrar başlatılmasıdır. Bu haftaki basın açıklamasını derneğimizin kurucu üyesi olan merhum Muhsin Melik'e adayıp sözü eşi Senay Melik'e veriyorum” dedi.

Muhsin Melik’in eşi Şenay Melik ise; “ 22 yıldır faili meçhul cinayetler çözülmedi. Bugüne kadar yaşanan cinayet ve faillerinin bulunup yargılanmasını istiyorum” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER