06 Kasım 2013 Çarşamba 00:00
İbrahim Binici, Meclise 2 Önerge Sundu
banner23

sorularının Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını talep ederek, ‘‘Bakanlığınız ve İçişleri Bakanlığı tarafından 5275 sayılı kanuna dayanarak hazırladığı; Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelik, 28 Haziran 2013 tarih ve 28691 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir’’ diyerek,

Bu bağlamda;

1- Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden bu yana tutuklu ve hükümlüler tarafından hasta ziyareti ve cenaze izni için yapılan başvuru sayısı kaçtır? Hasta ziyareti ve cenaze izniyle ilgili yapılan başvuruların kapalı ve açık ceza infaz kurumları açısından dağılımı nasıldır?  
2- Yapılan başvurulardan kaçı kabul edilmiştir? Kabul edilen başvuruların kapalı ve açık ceza infaz kurumları açısından dağılımı nasıldır?

3- Kabul edilmeyen başvurular ağırlıklı olarak hangi gerekçelere dayandırılmaktadır? Bu gerekçeler başvuru sahibine yazılı olarak bildirilmekte midir?  
 4- Yönetmeliğin 5’inci ve 6’ncı maddelerinde yer alan “Güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla tehlikeli olmayan hükümlüler” veya tutuklular ifadesiyle kast edilen nedir? Bu ifadenin kapsamadığı durumlar var mıdır? Varsa bu durumlar nelerdir? 

5- İzin veren makamların başvurulara ilişkin keyfi davranama olasılıklarına karşı alınmış önlemler var mıdır? Varsa bu önlemler nelerdir?

2. Önerge;

Binici, üniversite mezunları arasında yaşanan işsizlik sorunlarının da araştırılmasını isteyerek; ‘‘Her yıl milyonlarca öğrencimizin iyi bir gelecek hayaliyle ve üstelik de hatırı sayılı miktarda paralar harcayarak kapısında kuyruk oluşturduğu üniversiteler, plansız ve yanlış eğitim politikalarının yanı sıra yetersiz iş imkânları neticesinde diplomalı işsiz yetiştiren kurumlar haline gelmiştir. 

Son yıllarda sayıları hızla artarak 180’e dayanan üniversitelerimizin verdiği mezun sayıları da aynı paralellikte artmakta ve her yıl lisans, ön lisans programlarından mezun olan yüz binler işgücüne dâhil olmaktadır.

Ancak açılan yeni iş sahaları ve istihdam olanakları mezun sayısına cevap olamamakta, dolayısıyla da yüksek öğrenim mezunlarındaki işsizlik her geçen gün daha da artmaktadır’’ gibi gerekçelerle; Üniversite mezunlarının yaşamakta olduğu işsizlik sorununun araştırılarak alınacak önlemlerin belirlenmesi ve gerekli politikaların oluşturulması amacıyla, Anayasanın 98, TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak sorunun araştırılmasını önerge olarak sundu. (URFANATİK)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.