HSYK Şanlıurfa’da Toplandı

Her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki kez ve bu dönem Şanlıurfa’da düzenlenen Hukuki Müzakere Toplantıları’na Yüksek Mahkeme üyeleri, tetkik hakimleri ile hakim ve savcılar katıldı. Üzerinde tartışılan hukuki konuların görüşüldüğü toplantılarda bir

HSYK Şanlıurfa’da Toplandı

Her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki kez ve bu dönem Şanlıurfa’da düzenlenen Hukuki Müzakere Toplantıları’na Yüksek Mahkeme üyeleri, tetkik hakimleri ile hakim ve savcılar katıldı. Üzerinde tartışılan hukuki konuların görüşüldüğü toplantılarda bir sonuca varmak ve eğitim amacı da içeren gruplar halinde yapılacak olan toplantılar 3 gün sürecektir.

Bir otelde yapılan toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Dr. A.Eşref Fakıbaba, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Jandarma Alay Komutanı Albay, Jandarma Alay Komutanı Albay,  Selman Kömürcü, HSYK üyesi Teoman Gökçe, Ahmet Kaya Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babacan, Memiş Selçuk Güney, Hüseyin Karagöl, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ademoğlu ile hakim ve savcılar katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı ilk konuşan HSYK Tetkik Hakimi Mustafa Arslan, kurumları tarafından düzenlenen ve Yargıtay ile Danıştay'ın proje ortağı olduğu toplantıyı Şanlıurfa'da yapmaktan mutlu olduklarını söyledi.

"Hukuki Müzakere Toplantıları"nın geçen sene başlatıldığını ve her yıl ilkbahar ile sonbahar dönemlerinde yapıldığını hatırlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Bu toplantıların amacı yargının daha etkin, daha adil, daha hızlı tecelli etmesini sağlamak Türkiye'ye güven veren adalet sistemini sağlamaya yönelik bir eğitim faaliyeti olarak değerlendirebiliriz" şeklinde konuştu. Yurdumuzun dört bir tarafında bu toplantılar yapılmaktadır geçen sene 10 bölgemizde yapıldı ve 800 civarında meslektaşımız katıldı.

Bu sene sonbahar ayında 13 bölgede yapıyoruz toplamda bin 250 hakim ve Cumhuriyet Savcımız bu toplantılara katılmaktalar. Bizim bu toplantıları yapmaktaki asıl amacımız yargıdaki birliktelikleri sağlamak, yargıda hakim ve Cumhuriyet Savcısı meslektaşlarımız tarafından yapılan yanlışları gidermek. Bu anlamda da biz Yargıtay'dan, idari yargı için Danıştay'dan görüş aldık en çok yargı teşkilatında hangi konularda hatalar yapılıyor, daha sonra hakim ve Cumhuriyet Savcısı meslektaşlarımıza sorduk hangi konularda eğitim almak istersiniz diye ve biz bunları birleştirerek spesifik olarak en çok eğitime ihtiyaç duyulan konuları tespit ettik ve bu konularına görede ilanlar yaptık Türkiye'nin dört bir tarafından hakim ve Cumhuriyet Savcısılarını bu toplantılara davet ettik."

HSYK 2. Daire üyesi Hüseyin Serter'de meslek içi eğitime önem verdiklerini, kurumlarının bütçelerinin büyük bir bölümünü buraya aktardıklarını ve bunun geri dönüşlerini de almaya başladıklarını söyledi.

Amaçlarının yargı yönetiminde Avrupa Birliği standartlarının milletin hizmetine sunulması olduğunu aktaran Serter, "Bu amaçla göreve geldiğimizde önümüzde bir sorunlar yumağı, sorunlar dağlarıyla karşılaştık ve bununda üstesinden ancak hizmet içi eğitimle sizlerinde desteğiyle kalkabileceğimizi fark ettik. Bu farkındalıkla çıktımığımız bu yolda bugünlere kadar geldik" şeklinde konuştu. (Mustafa Bayar)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER