Hobi Bahçesinde Engellilere isot terapisi

Şanlıurfa'da Engelliler Koordinasyon merkezi kapsamında kurulan hobi bahçeleri engelli vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Mustafa Bayar
Şanlıurfa'da Engelliler Koordinasyon merkezi  kapsamında kurulan hobi bahçeleri engelli vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Hobi bahçesinde domates, patlıcan, biber, salatalık, sebze yetiştiren engelliler kendi ürettikleri mahsulleri yine hep birlikte tüketmenin mutluluğunu da yaşıyor
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Limak Engelliler koordinasyon merkezi 500 metre karelik  alan üzerine Engelliler tarafından “Hobi Bahçesi” oluşturdu. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Limak Engelliler koordinasyon Merkezi’nden eğitim, rehabilitasyon ve sosyal gelişim desteği alan engelli öğrenciler ve aileleri için bir “Hobi Bahçesi” oluşturdu. İçişleri bakanlığı dernekler başkanlığı tarafından kabul edilen proje ile hobi bahçesinde üretile Urfa isot'u ilk meyvesini verdi.
Engelliler hobi bahçelerine kendi elleriyle diktikleri İsot'u kendi elleriyle toplayıp, tüketebiliyorlar. Engelliler hobi bahçelerine bu yıl içinde ektikleri İsot mahsullerini toplamaya başlayan engelliler aynı zamanda da bir nevi terapi oluyor.
Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve İstihdam Derneği Başkanı Bedih Satoğlu,"İçişleri bakanlığı dernekler başkanlığı tarafından kabul edilen proje ile hobi bahçesinde domates, patlıcan, salatalık gibi sebze yetiştirdiklerini belirten Satoğlu, hobi bahçesiyle zihinsel engellilerin bilgi ve becerilerini geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.
Satoğlu, Hobi bahçesiyle iş verenlere, tarımla uğraşanlar ve fidancılarımıza  bir mesaj vermek istiyoruz, kim diyor ki zihinsel Engelliler iş yapamaz serada ürettiğimiz domates, patlıcan biberler ve kapalı serada ürettiğimiz biberler bunlar zihinsel engellilerimizin eseridir. Bizime bu imkanı sağlayan başta İç işleri Bakanlığı dernekler daire başkanlığına ve buna olur veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımız Av. Nihat .Çiftçi ve en büyük desteği bize sağlayan Valimiz İzzettin Küçük beye şükranlarımızı arz ediyoruz. Biz Valimizden bir ricamız var, Valiliğe bağlı Özel idare fidanlığında 10 dönüm bir yer verirse bu çocuklarımız her zaman biberleri ve bunun gibi sebzeleri üretecekler burada verilecek mesaj ile Engelli çocuklar bu işle uğraşırken aileleri de gidip sosyal aktivitelerin rahatlıkla yapabilir. Bugün çok mutluyuz Zihinsel Engelli çocuklarımızın serada ürettiği Biberi sayın Valimize ikram edeceklerdir. dedi. 
Zihinsel Engelliler ürettikleri Urfa İsotunu Şanlıurfa Vali Yardımcısı Meral Uçar'a taktim ettiler.

 
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER