Hayvanlar Tarlaya Serpilen İlaçlardan Mı Ölüyor!

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde ürünlerin erken olgunlaşması için tarlaya serpilen kimyasal ilaçlar hayvanların ölümüne yol açtığı iddia edildi.

Hayvanlar Tarlaya Serpilen İlaçlardan Mı Ölüyor!
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında sulu tarımın yaygınlaşmasıyla Harran Ovası’nda çiftçinin gözdesi haline gelen pamukta üretim her geçen yıl artıyor. Beyaz altın olarak nitelendirilen pamuktaki üretim artışında, destekleme ödemeleri ve makineli hasada geçilmesinin de önemli rolü bulunuyor. Vatandaşlar ürünlerin erken olgunlaşması için tarlaya serpilen kimyasal ilaçlar hayvanların ölümüne yol açtığı iddia etti.
Harran İlçeleri’nde tarla mahsulü ürünlerin erken olgunlaşması amacıyla ekinlere serpilen kimyasal ilaçlar birçok küçük ve büyükbaş hayvanın ölümüne yol açıyor. İlaçlamanın yapıldığı alanlarda beslenen keçi, koyun, inek, tavuk gibi küçük ve büyükbaş hayvanlar ilaçların etkisiyle öldüğü belirtildi. Konuyla ilgili konuşan çiftçileri, hayvanlarını mera ve tarla kenarlarına saldıklarını, Ancak tarlalara serpilen ilaçların, rüzgarın etkisiyle mera alanları ile su kaynaklarını da etkilediği bu nedenle hayvanların ölmeye başladığı ileri sürüldü.
Çiftçilere seslenen köy sakinleri, ilaçlama yapılırken daha dikkatli ve daha duyarlı olunması konusunda uyarıda bulundu. Çiftçiler, “Unutulmamalıdır ki, bilinçsizce yapılan ilaçlama ve tarım, ülkemize ve geleceğimize zarar olarak geri dönecektir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER