Havalar Soğuyunca, Biberler Tezgahta Kaldı

Şanlıurfalı vatandaşlar tarafından çokça tüketilen ve en çok rağbet gören baharat olan isot, yaz ayları boyunca vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Şanlıurfa’da vatandaşlar kırmız biberleri alıp evde isota dönüştürürken, havaların sıcak olması da ön

Havalar Soğuyunca, Biberler Tezgahta Kaldı

Şanlıurfalı vatandaşlar tarafından çokça tüketilen ve en çok rağbet gören baharat olan isot, yaz ayları boyunca vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Şanlıurfa’da vatandaşlar kırmız biberleri alıp evde isota dönüştürürken, havaların sıcak olması da önemli bir yer alıyor. Sıcak havalarda Şanlıurfa’da en çok satılan ürünler arasında yer alan kırmızı biberler, havaların soğuması üzerine pek alıcı bulamıyor. Soğuk havalarda kurumayan ve tadı da lezzetli olmayan kırmız biberler, ucuz fiyatla vatandaşların hizmetine sunuluyor. Ucuz fiyata rağben pek alıcısı olmadığını söyleyen bir esnaf, “vatandaşlar, bu biberleri genellikle reçel yapımında veya pul biber yapımında kullanıyor.

Şimdi havalar soğudu ve biberlerin kuruması da zaman alıyor ayrıca tadı da yaz aylarındaki biberler gibi güzel olmuyor. Yaz aylarında müşteriye biber yetiştiremezken, şimdi müşteri bulamıyoruz. Biber alaya gelenler de kiloyla biber alıp, günlük ihtiyaç için kullanıyor” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfalı bütün vatandaşların pul biber ihtiyacını karşıladığını ve dolayısıyla artık kimsenin pul biber için biber almaya ihtiyaç duymadığını dile getiren esnaf, mevcut biberlerin ellerinde kaldığını söyledi.

Bu arada kırmızı biberlerin kurutmalık olarak da kullanılabileceğini aktaran esnaf, ellerinde kalan biberlerin satılmaması durumunda kendi evinde kurutup, kurutmalık olarak kullanacaklarını söyledi

. Kırmızı biberleri alan nadir müşteriler de sabah kahvaltısı veya yemekler için alıp, günlük olarak tüketiyor. Soğuk havalarla birlikte biber satışlarının da düştüğünü dile getiren esnaf, “Şanlıurfalılar, 4 ay boyunca biberleri alıp, ihtiyaçlarını giderdiler, şimdi pek ihtiyaç kalmadı ve insanlar uğraşmak  istemiyor” dedi. (Ayşe Gülebak)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER