Hava Değişikliği Çocuk Hasta Sayısını Arttırdı

Kışın yüzünü göstermesiyle Şanlıurfa Eğitim ve araştırma Hastanesi Çocuk bölümünde, gribe yakalanan çocuklarla doldu.

Hava Değişikliği Çocuk Hasta Sayısını Arttırdı
Tüm bölgeyi etkisi altına alan soğuk hava dalgası, Şanlıurfa'da’ da etkili oldu. Soğuk havalarla birlikte kentteki özel ve devlet hastaneleri grip salgınıyla doldu. Şanlıurfa eğitim araştırma hastanesinde yüzlerce çocuk gribal enfeksiyon nedeniyle tedavi oldu.
Türkiye'de doğum oranın en yüksek olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa'da, havaların soğumasıyla birlikte çocuklarda görülen gribal enfeksiyon hastalıklarda yüzde 35 oranında artış yaşandı.
Şanlıurfa Eğitim ve araştırma hastanesi acil servisi ve çocuk polikliniklerinde hastalarla doldu taştı. Mevsim değişikliğinden dolayı artan gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı artışı çocuk hastaların sayısını arttırdı. Normalinden yüzde 30 fazla hastanın başvurduğu hastane çocuk hastalarla doldu taştı. Hastalanan çocuklarını hastaneye getiren vatandaşların yoğunluk sebebiyle uzun süre beklediği görüldü. Hastaneye başvuran çocukların en çok ateş, halsizlik, kusma, öksürük ve burun akıntısı şikayetiyle başvurduğu görüldü.
Uzmanlar ise mevsim değişikleri sebebiyle gribal enfeksiyonların artığını belirterek, okulların açılmasıyla birlikte çocukların gribi bir birine bulaştırdığını, hasta çocuk sayısında artış gözlendiğini belirtti. Uzmanlar her mevsim değişikliğinde özellikle çocuklarda grip vakalarında artış olduğunu çocukların en çok hastaneye burun akıntısı, öksürük ve ateş şikayetiyle getirildiğini söyledi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 11 ay Önce

M.Akif inan Eğt. Arş.hastanesi çocuk acil servisine 100 milyar para harcandı ki çocuk acil servis olarak hizmet versin. Bu çocuk acil in kapısına 2 yıldır kilit vurulmuş...yazıklar olsun

SIRADAKİ HABER