Hastanelerde manevi destek dönemi başlıyor

Murat ÇİFTÇİ Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Diyanet-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şibak, “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında, ‘Hastanelerde manevi destek ve dini rehberlik desteği sunmaya yönelik işbirliği protokolü’

Hastanelerde manevi destek dönemi başlıyor

Murat ÇİFTÇİ

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Diyanet-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şibak, “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında, ‘Hastanelerde manevi destek ve dini rehberlik desteği sunmaya yönelik işbirliği protokolü’ imzalandı. Hastalara yönelik manevi destek hizmeti, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilen Evrensel Hasta haklarının 11. Maddesince hastaların dini destek alması, dini vecibelerini yerine getirme hakkı, evrensel bir hak olarak kabul edilmiştir. Hastaların manevi destek almaları, evrensel bir haktır” dedi.

Hem dünya sağlık örgütleri hem de dünyadaki bütün gelişmeler, artık hastalara manevi rehberlik, destek ve danışmanlık konusunun önemine inanmış, bu konuda önemli çalışmalar başlattıklarını belirten Şibak, “Bu uygulama, ülkemizde gecikmiş de olsa, bu imkana kavuşuyor olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum.2008 yılından beri Diyanet-Sen’in sosyal sorumluluk projeleri çercevesinde toplu görüşme ve toplu sözleşme masasına taşıdığı bu sosyal içerikli talebin ilgili bakanlıklarca değerlendirilerek işbirliği protokolünün imzalanması son derece güzel bir gelişmedir”

“Beden olarak hastalıklarla uğraşan bir insanın manevi yönü de ihmal edilmemelidir. İnsan bir bütündür ve nasıl ki fiziksel yapısının sağlıklı olması için hastanelerde doktorlar tarafından hizmet veriliyorsa bunu bütünleyici bir hizmet olarak isteyen hastalara manevi rehberlik, destek ve danışmanlık hizmeti sunulmalıdır. Modernleşen ve giderek yalnızlaşan insanın, hastalık zamanında bu dertlerle, sorunlarla uğraşması daha da zorlaşmaktadır. Yaşadığımız çağ maalesef kalabalıklar arasında insanı yalnızlaştıran bir yapıyı da beraberinde getirdi”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER