17 Nisan 2014 Perşembe 00:00
Hasta Hakları Sempozyumu Sonuçlandı
banner23

Şanlıurfa ili Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği koordinasyonunda, Türkiye’nin 12 ilinde Hasta Hakları Birimlerinde hizmet veren sağlık çalışanlarının katıldığı “2.Hasta Hakları Eğitimi” 9-10 Nisan 2014 tarihinde Şanlıurfa, Nevali Otelde gerçekleştirildi. 320 kişi ve Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Osmaniye, Hatay, Kilis, Adıyaman Elazığ, Batman, Malatya illerinde çalışan Başhekim, Başhekim Yardımcısı, Hasta Hakları Temsilcileri katılımıyla gerçekleştirilen Sempozyumun açılış konuşmasında Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Turhan Sulhan, yaptığı açıklamada, “Sağlık hakkının en önemli parçasının hasta hakları olduğunu vurgulayarak, “Sağlık hakkı: Kişinin toplumdan, devletten, sağlığının korunması, gerektiğinde tedavi edilmesini, iyileştirilmesini ve sağlığını sürekli geliştirebilmesi için toplumun sağladığı olanaklardan yararlanabilmesidir” şeklinde konuştu.

HASTA HAKLARI: EN GENEL ANLAMIYLA;

1-Hasta olmadan önce hastalandıkları zaman yararlanacakları ulaşılabilir yeterli ve etkin sağlık hizmetinin önceden hazır olarak bulunuyor olmasını,

2-Hastalandığında yâda sağlıklılık hali yitirildiğinde bir sağlık kurumunda yetkin ve standart bir sağlık hizmeti almayı,

3-Hastalıkların insanlarda bıraktığı kalıcı olumsuzluklarla birlikte yaşayabilmek için gerekli olan hizmetlerden yararlanmayı kapsayacak kadar geniş bir içeriğe sahiptir.

Ayrıca ortaya çıkan yeni durumlara göre gelişme ve genişleme halindedir. Diyen SULHAN sözlerine şöyle devam etti;

Şanlıurfa’da gerçekleşen bu sempozyuma yaklaşık 320 civarında katılımcının misafir olduğu sempozyumun Şanlıurfa ilinde hem ilimizin tanıtılması, hemde ilimizde yapılan Kamu Hastaneler Birliği düzeyinde Yapılan çalışmaları paylaşmak amacıyla bu Eğitimin önemli olduğunu düşünüyorum, dedi

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Daire Başkanı Fatıma Şahin, Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Daire Başkanlığının yapısı, hasta hakları kavramı, hasta haklarının uluslararası gelişimi, Türkiye’de sağlık hizmetlerinde değişim süreci ile yapılan çalışmalar ve planlamalardan bahsederek “hasta haklarının, insan haklarının sağlık alanına yansıması” olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Nezih VAROL; Hasta Haklarının Hukuki Boyutu , hasta haklarının hukuki boyutundan, hekimlerin tıp sanatını uygulama hak ve yetkisinden ve kişi onamından bahsederek “Hasta haklarının, hekimlerce korunan sosyal bir hak olması gerekiyor” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Dursun Çadırcı; Hasta, Tıp Mesleğinin Etik İlkeleri Bağlamında Hasta Hakları Uygulamaları, hakkında bilgi sunumunu gerçekleştirdi.

Umut YANARDAĞ; İnsan, Hasta hakları, sağlık politikalarının değişimi, sağlıkta dönüşüm programı, Türkiye ve Dünyada hasta haklarının gelişim sürecinden bahsetti. Uz. Dr. M. Zeki TANIRCAN ;İletişim Becerileri Sağlık hizmet sunumunda iletişim becerileri (çatışma yönetimi, arabuluculuk, sağlık iletişimi, stres yönetimi)ile ilgili sunum gerçekleştirdi ) Uz. Dr. Türkay YÜCEL;Malpraktis, doktor, hastane ve diğer sağlık çalışanlarının yanlış sağlık uygulamaları, halk arasındaki deyimiyle doktor hatası ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Metin EROĞLU (Şanlıurfa KHB Bilgi sistemleri sorumlusu) ;Hasta Hakları Web Uygulamaları Yazılımı ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Turhan Sulhan Moderatörlüğünde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Daire Başkanı Fatıma Şahin “2. Hasta Hakları Eğitimi’nin son panelinde, gün sonu eğitim değerlendirmesi yaparak, kendisine iletilen sorulara cevap verdi.

Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Turhan SULHAN; “Bu çalışmaya destek olan Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na, Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel sekreterliğimizde bu sempozyumu organize eden çalışma arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.