Harran Ovasında Seracılık Gelişiyor

Harran Ovası’nın verimli topraklarında tarım gelişiyor. Ovada meyve ve sebze ihtiyacı’nı üreticiler artık seracılık aracılığı ile karşılamaya çalışıyorlar.

Harran Ovasında Seracılık Gelişiyor
Türkiye'deki tarımsal üretim merkezlerinden olan, Türkiye'de pamuk ve buğday en fazla üretildiği yer olan Şanlıurfa'da, son yıllarda tarım teknolojisindeki yeniliklerle birlikte seracılık atağına kalktı. Bölgenin en büyük geçim kaynağı olan çiftçilikten beklediği kazancı elde edemeyen vatandaşlar, seracılığa yöneliyor.
Domates seracılığının ardından başlayan marul seracılığı, üreticine daha çok faydalı oluyor. Seracılığın normal tarımdan daha yararlı olduğunu söyleyen Çiftiler bundan sonra pamuk veya buğday ekmeyeceğini söyleyerek, “Sürekli buğday ve pamuk ekiyoruz, sürekli de zarar ediyoruz. Bu nedenle artık normal tarımı bırakıp da seracılığa başladık. Şimdilik çok da iyi gidiyor. Bu şekilde devam ederse, Şanlıurfa’da seracılık gelişir ve normal tarımdan vazgeçilir. Çünkü bu şartlarda tarım yapılmıyor, çiftçiler çok zor durumda kalıyor, İleride belki de kış aylarında Akdeniz'den Şanlıurfa'ya sebze meyve getirme durumunda kalmayacağız "diye konuştular
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER