Harran Ovası'nda Pamuk Ekim Hazırlıkları Başladı

Şanlıurfa'nın Harran Ovasında 'Beyaz Altın' diye tabir edilen pamuğun ekim hazırlıkları başladı.

Harran Ovası'nda Pamuk Ekim Hazırlıkları Başladı

Harran ovasında GAP ile sulama imkanları sayesinde çehresi değişen Harran'da pamuk ekim hazırlıkları başladı. Çiftçiler pamuk ekimi öncesi tarlalarını ekim hazırlığı öncesi tarlayı sürdükten sonra terbis suyunu verdikten sonra pamuk ekim işlemlerine yapılmaya başlanacak.

Pamuk tohumu ekimi için tarlanın hazırlık aşamasının olduğunu ifade eden çiftçiler, ekim yapılacak tarlada ilk önce zararlı otlar temizlendiklerini ve telbis sulanması yapıldıktan sonra nadasa bıraktıkları tarlaları ekime hazır hale getirmek için var gücüyle çalışan çiftçiler, kentteki tohum ve gübre bayilerinden randevuyla satın aldıkları ürünleri araçlarına yükleyerek tarlanın yolunu tutuyor.

Pamuk üreticileri, "Hemen hemen bölgemizde yaşayan insanımızın çoğu yıllardır pamukla uğraşıyor geçim kaynaklarımızdan olan pamuk üretiminden çoğu zaman da zarar ediyoruz ancak bölgemiz pamuk bölgesi olduğu için bu işten vazgeçemiyoruz. 'Bu sezon daha çok verim alacağıma inanıyorum. Özellikle son dönemdeki yağışlarla toprak ekime iyice hazır olacak.' dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER