Harran Ovası Pamuğuna Yağmur Darbesi

Şanlıurfa'nın Harran Ovasında iki gündür etkili olan yağmur tarlalarda hasat bekleyen pamukta büyük hasara neden oldu.

Harran Ovası Pamuğuna Yağmur Darbesi
Türkiye'nin pamuk ihtiyacının yüzde kırkının karşılandığı Harran Ovasında iki gün üst üste yağan aşırı yağışlar pamuk üreticilerinin tarlada kalan pamuklarına zarar verdi.
Şanlıurfa’da yağan yağmurlar tarlalarda çamura sebep olarak pamuk toplama işleminin aksamasına neden oldu. Tarlaların çamur olmasından dolayı işçi veya makinelerin toplama işlemini gerçekleştirememesi çiftçinin zarar etmesine sebep oluyor.
Yağan yağmurdan dolayı tarlada toplanmamış şekilde duran pamukların kalitesinin düşmesine neden oluyor. Tarlada ıslanan pamuğa bulaşan çamur ve tozlar pamuğun renginin bozulmasına neden olurken ıslanan pamuklar diğer yandan da kararıyor. Konuyla ilgili konuşan çiftçi, “Yağmurun yağması pamuklarımızın tarlada kalmasına sebep oldu. Bu da bizim aleyhimize neden olan bir durumdur. Biz de yağmurun durmasını tarladaki çamurun kurumasını bekliyoruz. Yoksa bu şekilde işçi ya da makine girse bile toplama işlemini yapamaz. Topladığı pamuk ıslak olduğu için küflenir. Bu yüzden beklemekten başka çaremiz yok” diye konuştu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ya Bir Gdin
Ya Bir Gdin - 11 ay Önce

Pamuk zamanı mı kaldı kardeşim..

SIRADAKİ HABER