Harran'a ziyaretçi akını başladı

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yer alan Şeyh Hayat El-Harran-i Hazretlerinin türbesine havaların ısınmasıyla birlikte ziyaretçi akınına uğruyor.

Harran'a ziyaretçi akını başladı
Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yer alan Şeyh Hayat El-Harran-i Hazretlerinin türbesine havaların ısınmasıyla birlikte ziyaretçi akınına uğruyor.
İslam aleminde ölümünden sonra tasarrufunun devam ettiğine inanılan dört büyük zattan biri olan ve türbesi Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunan Şeyh Hayat El-Harran-i Hazretlerinin türbesi yetkililer tarafından yapılan yeni düzenleme ile. Hafta içi yüzlerce, hafta sonu ise binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan Şeyh Hayat El-Harran-i türbesinde gelen ziyaretçiler tarafından tatlı ve şeker ikramı yapılıyor.
Havaların ısınmasıyla birlikte Harran ilçesinde bulunan Şeyh Hayat El-Harran-i Hazretlerinin türbesi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.   Özellikle Şanlıurfa ve çevre illerinden gelen vatandaşlar, Şeyh Hayat El-Harran-i Hazretlerinin türbesinde ziyaret edip namaz kılıyor.   Gelen ziyaretçilerde çocukları unutmuyor yanlarında getirdikleri tatlı ve şekerleri çocukları ikram ediyor.
Şeyh Hayat El-Harran-i Hazretleri
Şeyh Yahya Hayat el-Harrânî, XII. yüzyılda Harran"da yaşamış ve 1185 tarihinde burada vefat etmiş büyük bir İslâm alimi ve mutasavvufudur. XVII. yüzyılın ortalarında Harran"ı ziyaret eden Evliya Çelebi, Şeyh Hayat"ın türbesinden şu şekilde bahsetmektedir. "Şeyh Yahya (Hayat) ziyaret yeri Harran dibindedir. Kutupluğa ayak basmış ulu sul­tandır. Harran Kalesi"nin yanında çöl tarafında bü­yük bir kubbe içinde medfundur. Çöl Arapları bu sultana son derece bağlıdırlar. Hatta Araplar ara­sında mühim bir mesele için yemin ettirmek icap etse ta Basra, Lahsa, Umman, Cezayir, Kurna"dan gelip bu sultanın üzerine "Yahya Hayati"nin başı için" deyip duvara el sürse Allah"a yemin etmiş gibi sayarlar. Bu sultana Yahya Hayati demelerinin aslı, bir seccade üzerinde tahiyatta ve hayatta oturur gibi oturduğundandır." Hayat el- Harrani hazretleri ölümünden sonra da tasarrufu devam eden 4 büyük evliyadan biri olarak kabul edilmektedir.
Şeyh Hayat"ın türbesi ve bunun güneyine bitişik olan camisi, Harran şehir surlarının kuzey batı dı­şarısındaki mezarlık alanındadır. Türbe ve caminin günümüze kadar önemli değişiklikler geçirdiği du­var ve payelerdeki izlerden anlaşılmaktadır. Cami ve türbe 1999-2001 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü"nce restore edilmiştir. 
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER