Günün yorgunluğunu Kuşlar ile Atıyorlar

Güvercin besleme alışkanlığı ve sevgisinin yaygın olduğu Şanlıurfa'da, kimi vatandaşlar, evlerinin damına yaptıkları kümeslerde 100-200 kuş besliyor.

Anadolu'nun bir çok yöresinde güvercin besleyip uçurulmasına rağmen Şanlıurfa, kuşçuluğun en yaygın olduğu iller arasında yer alıyor. Kuşçuluk genelde esnafın özel zevklerinden biri. Akşama doğru dükkanını kapatan kuş meraklısı ve yetiştiricisi, hemen kuşlarıyla beraber olur ve günün bütün yorgunluğunu, stresini unutur.
Halkın kuşa verdiği değerin mimariyede yansıdığı kentte, tarihi evlerin avluya bakan pencerelerinin üst kısmında, genellikle "taka" denilen kuşlar için yapılmış özel bölümler yer alıyor. Kimi vatandaşlar evlerinin damına yaptıkları kümeslerde 300-400 kuş besliyor. Kentte ayrıca cins kuşlar ihaleyle satılıyor. İhaleler, haftanın belirli günlerinde "kuşçu kahvehaneleri" veya "kuş evlerinde" gerçekleştiriliyor. Akşam saatlerinde toplanan güvercin sevdalıları, endamlı ve mağrur bir kuş türü olarak da bilinen süslü ve takılı evcil güvercinleri, açık artırmaya çıkarıyor.
Şanlıurfa'da çeşitli cins kuşlar bulunuyor. Bunlardan Ev kuşları kapısı açık bir kafeste veya evin yüksekçe ve açık bir kuş takasında bes­lenir. Bunlar evcil kuşlardır. Eve alışınca hiçbir ta­rafa gitmezler. Bu kuşların başlıcaları; Angut, Çiçi, Karagöz ve Kumru'dur. Kafeş kuşları ise Kafeste beslenen, evcil olmayan kuşlardır. Bunlar; Yâkerim Kuşu ve Hâkkur'an Kuşu'dur. Evlere Alışmış Yabani Kuşlar ise Bu kuşlar evle­rin muhtelif bölümlerinde, çatı üstü, çatı arası ve kuş takalarında yaşarlar. Evcil olmayıp evlere alış­mış kuşlardır. Bunlar; Kit (Güvercin) ve Yusuf Tutan Kuşu'dur.Halıs Kuşlar (Köme Kuşlar) ise Bu kuşlar evcil ve eğitilmiş olup uçurulabilen kıymetli türden kuşlar­dır. Takla vurmazlar, düz uçarlar ve tumansızdırar. Bu kuşların erkek olanları (bölük) ayrı matarda beslenir ve yetiştirilir. Bölük kuşların yanında dişi kuş bulunmaz, çünkü kuşçu gereken eğitimi vere­mez
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 10:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 2 yıl Önce

Urfamızın merkez ve ilçelerinde yaşayan savaş mağduru kadınlara çocuklara yetimlere yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler

SIRADAKİ HABER