Güneydoğu’nun En Büyük Kütüphanesinin Açılışı Gerçekleşti

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman'ın katılımıyla Mardin’de Güneydoğu’nun en büyük kütüphanesinin açılışını gerçekleştirildi.

Güneydoğu’nun En Büyük Kütüphanesinin Açılışı Gerçekleşti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Artuklu Üniversitesindeki 700 bin kitap kapasiteli kütüphanenin açılışına katılmak üzere Mardin'e geldi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, geldiği Mardin'de beraberinde TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Eski Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve diğer davetlilerle Mardin Artuklu Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ile görüşen Kahraman, daha sonra üniversite yerleşkesinde 11 bin 600 metrekare alana sahip 3 katlı ve aynı anda bin kişinin kitap okuyabildiği 700 bin kitap kapasiteli kütüphanenin açılışına katıldı.

Programda konuşan Kahraman, İslam'da ilk emrin 'oku' olduğunu, kitaplara ehemmiyet verilmesi ve Türkçe'nin düzgün kullanılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’yi böldürtmeyeceklerini altını çizen Kahraman, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu çatışmalardan zaferle çıkacağız. Türkiye düzlükte yürüyecek, daha da ötelere gideceğiz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, bölünmeyeceğiz, böldürmeyeceğiz, bayrağı indirtmeyeceğiz, birliğimizi bozmayacağız. Dışarısının oyununa gelmeyeceğiz. Allah muvaffak etsin. Şehitlerimize cenabı hak gani gani rahmet eylesin. Bizim kökümüzde ruhumuzda yapımızda evelallah sağlam bir maya var. 15 Temmuzdan sonraki geceler meydanlara da her partiden insanlar var. Küpeli varsa kızardık. Küpeliler saçlılar da vardı o meydanlarda. Çünkü kökümüz sağlam. Çok daha ötelere gideceğiz inşallah. "

Kütüphanelerin toplumlar için önemli olduğuna vurgu yapan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Beşeriyetin hafızası olarak gördüğümüz kütüphanelerden olan ve Sayın Başkanımız tarafından açılacak olan Artuklu Ünversitesi Kütüphanesinin bu açılış programına hepiniz hoş geldiniz. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak kıymetli Başkanımıza ilimiz adına hoş geldiniz diyorum. Üniversite öğrencilerimize ve hemşerilerimize hizmet verecek olan ve içerisinde en son teknolojilerin özel tasarlanmış odaların ve çalışma odalarının olduğunu ve engelli dostu olan kütüphanede emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Her zaman üniversitenin yanında olduklarını açıklayan Yaman, “Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman üniversitenin yanında olmaya devam edeceğiz. Bilgi Evi ve Gençlik Merkezlerimizde Genç Kafeteryalarımız var. İnşallah üniversitemize de yapacağız. Hem Artuklu Üniversitesi öğretim görevlilerine hem de öğrencilerimize ikramlarda bulunacağız. Kafemizi ikinci dönem başlamadan teslim edeceğiz” diye konuştu.

Kitap üzerine inşa edilmiş ve ilhamını kitaptan almış bir medeniyetin temsilcileri olduğunu aktaran Ağırakça, şunları söyledi: “Mardin Artuklu Üniversitesi Kütüphanesinin açılışı bizim medeniyetimizin bir yansımasıdır. Bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Kitap üzerine inşa edilmiş ve ilhamını kitaptan almış medeniyettir. "

Konuşmaların ardından Kahraman ve davetliler, kütüphanenin açılışını yaptı ve kütüphaneyi gezdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 2 yıl Önce

daha önceki Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanımız sayın Celalettin Güvenç'e selamlar Urfaya değerli hizmetlerinizden dolayı teşekkürler sayın Celalettin Güvenç reis

SIRADAKİ HABER