Göbeklitepe birası mı geliyor?

Şanlıurfa’da gün yüzüne çıktığı günden bu yana Dünya tarihini alt üst eden Göbeklitepe ismi her alanda markalaşıyor. Son olarak bir girişimci Göbeklitepe ismiyle bira üretimi yapacağını duyurdu.

Göbeklitepe birası mı geliyor?

Göbeklitepe’nin ismiyle alkol üretmeye hazırlanan girişimci bir süre önce çıkan Göbeklitepe’de biramı üretildi haberlerinden esinlenerek bu işe girdiğini ifade etti. Amerika’nın en büyük gazeteleri arasın yer alan Washington Post gazetesine konuşan arkeolog Lindy Crewe, tahıl işlemenin ilk olarak ekmek üretmek için mi yoksa bira üretmek için mi başladığının henüz kesin olarak anlaşılamadığına dikkat çekmişti.

Sosyal medyadan ürettiği baskılı biraların resmini paylaşan girişimci paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

“İlk kez 2013 yılında okuduğum bir gazete haberinde; Şanlıurfa’daki antik şehir Göbeklitepe’de bulunan ve bira yapımında kullanıldığı düşünülen 11 bin 500 yıllık fıçılar üzerinde çalışmalarını sürdüren arkeologların, biranın o dönemde toplumsal ilişkiler açısından büyük önem taşıdığını düşündükleri anlatılıyordu.

İnsanlık tarihinin sıfır noktası olarak kabul edilen ve bildiğimiz her şeyi unutmaya zorlayan Göbeklitepe’de neolitik Çağ’da bira üretilmiş olması benim gibi bira severler için heyecan verici bir haberdir. 11.500 yıl önce Anadolu’da yaşayan insanların tahılı ekmek yapmak için öğütmelerinin yanı sıra, büyük kil damacanalarda fermente edilmiş sıvı tahıl özütü yani bira da sakladıkları yazılıydı. Üzerinde yaşadığımız bereketli ve kadim Anadolu coğrafyası için aslında ne büyük bir haberdir Göbeklitepe.

Kendi kendime, “ben Efes Pilsen’in yerinde olsam çoktan Göbeklitepe adında bir bira üretmiştim” diye düşünmüştüm. Baktım ki bu işi büyük firmaların ele alacağı yok, o zaman iş başa düşer diyerek Göbeklitepe adında bir bira üretmeye karar verdim. Önce güzel bir fermentasyon kabı ve gerekli malzemeleri satın aldım. Çok sevdiğim ama bir iki örneği dışında ülkemizde bulmanın mümkün olmadığı siyah bira (Stout) üretmeye karar verdim. Hazırlık ve fermentasyon faslı yaklaşık üç hafta sürdü. Bebek bakar gibi baktım. Sıcaklık hep olması gerektiği gibi 21⁰C’de kalsın diye bazı geceler sabah 02:00’de kalkıp fermenterin ısısını kontrol ettim, üzerini battaniyelerle sardım. Sonra tek tek özenle şişelendiler. Şişede uyurken 2 hafta geçti şimdilik. Şişelerin ısısı da hep aynı kalsın diye, yılbaşı süsü olan düşük vatlı ampüllerle şişelerin etrafını sarıp sarmayalarak ısısını ayarlamışlığım da var. Haliyle eşim biraz alınganlık göstermedi değil... Sonra oturup bir de etiket tasarladım. Göbeklitepe Siyah Anadolu Birası… Anatolian Stout…

@biraatolyesi nin cesaretlendirmesi ile ortaya çıkan bu bira günün birinde bu topraklarda butik bira yapımının yaygınlaşması için atılmış bir adım olur diye umuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2016, 01:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Ünal
Mehmet Ünal - 3 yıl Önce

Yıllar öncesinde yazılır. Oradaki ''de'' ayrı yazılmaz bu bir. Şişenin üzerindeki home brewed'in ne olduğunu anlamadızsa onu da söyleyeyim ev yapımı bira. Yani ticari değil. O birayı evinde yapan arkadaşı sanki arayıp bulup arayıp bu işe neden girdiğini yazmışsınız, böyle birşeyin de mümkün olmayacağı üstteki nedenden ötürü belli. Sözün kısası bol goygoylu yalandan bir haber yapmışsınız tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER