Göbeklitepe 2019 Yılında Şanlıurfa'yı Kalkındıracak

Şanlıurfa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmesi Şanlıurfa'da sevinçle karşılandı.Turizmciler 2019 yılı Şanlıurfa turizm yılı olacak, Şanlıurfa 2019 yılındı turist rakorunu kıracak, Göbeklitepe Bölgeyi ihya edeceğini belirtiler.

Göbeklitepe 2019 Yılında Şanlıurfa'yı Kalkındıracak
Mustafa Bayar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmesi ile ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Göbeklitepe yılı ilan edilmiş olması şehre çok büyük turizm katkısında olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Şanlıurfa halkı adına teşekkür ediyorum"dedi.
Turizm Yatırımcılarını Şanlıurfa'ya Yatırım Yapmaya Davet Ediyorum
2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ile ilgili olarak açıklama yağan Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan; 2019 yılının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Göbeklitepe yılı ilan edilmesi dolayısı ile Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımıza teşekkür ederiz. Göbeklitepe'nin 2 Temmuz 2018 tarihinde Unesco dünya Mirası asıl listesine girmesi ve akabinde bakanlığımızın tanıtım çalışmaları ile son dönemde yoğun bir ziyaretçi akınına uğramıştı. Bu kapsamda gelecek ziyaretçilerimizin alanı rahatça gezebilmeleri ve Göbeklitepe’nin korunmasına yönelik üst çatı örtüleri ve ziyaretçi merkezlerinin yapımı tamamlanarak Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde açılışı Bakanlığımızca yapılacaktır. 2019 yılının göbeklitepe yılı ilan edilmesi dolayısı ile Bakanlığımızca gerek yurtiçi gerekse yurtdışı tanıtım etkinliklerinde, fuarlarda Göbeklitepe ön planda tanıtılacak ayrıcayerli ve yabancı seyahat acentelerine yönelik olarak info turlar düzenlenecektir. Göbeklitepe ileilgili bilimsel nitelikli toplantılar ve sempozyumlar düzenlenecektirEsasen Şanlıurfa turizm rakamlarını incelediğimizce 2017 yılı itibarı ile 806.000 sayısına ulaşan geceleme sayımız, 2018 yılı Kasım ayı itibarı ile bu rakamın çok üstüne çıkarak 953.000 sayısına ulaşmıştır. Göbeklitepe ile ilgili Bakanlığımız ve yerelde yapılacak tanıtım faaliyetleri ile bu rakamın gelecek yıllarda çok üst düzeylere çıkacağı görünmekte olup, bu kapsamda turizm yatırımcılarını Şanlıurfa ya yatırım yapmaya çağırıyorum" diye konuştu
“2019’un Göbeklitepe Yılı Olarak Kabul Edilmesi Sevindirici”
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, 2019’un “Göbeklitepe Yılı” olarak kabul edilmesinin sevindirici olduğunu kaydetti. Peltek, 12 bin yıllık geçmişiyle tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen ve Türkiye’nin 18 ‘inci varlığı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine kayıtlı kültür varlığı Göbeklitepe’nin isminin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılına verilmesi, tüm Şanlıurfa’da olduğu gibi bizleri de sevindirmiştir. İlimiz ve bölge turizmine çok ciddi katkı sağlayacağına inandığımız bu karar, 2451 tescilli kültür varlığı olan Şanlıurfa’mızın daha çok tanınmasına vesile olacaktır. Ayrıca Şanlıurfa’mızın üç semavi din için önemli merkezlere ev sahipliği yapmasından dolayı İnanç Turizmi, Bozova ve Halfeti bölgesi ile su sporları, Karacadağ Kayak Merkezi ile Kış Turizmi, Karaali Kaplıcaları ile termal ve sağlık turizmi, Şanlıurfa’ya özgü damak tadı ile gastronomi turizmi potansiyelini de ortaya çıkaracaktır. Alınan bu karar, bu potansiyelin değerlendirilmesi yönüyle de çok önemli bir karar olmuştur.Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu kadim şehrin değerlerinin daha iyi tanıtılması çerçevesinde çalışmalarımız devam ediyor. 2019’un “Göbeklitepe Yılı” olması da yürütmüş olduğumuz işbirliği çalışmalarımızın bir ürünüdür. Odamız, ilimizin kalkınması ve tanıtımına katkı sağlayacak her türlü gayreti gösterecektir” dedi.
Turizmciler Şanlıurfa Ekonomisi İçin Son Derece Önemlidir
Şanlıurfalı iş adamı Kamil Türkmen," Türkiye’nin 2019 yılında Göbeklitepe yılı ilan edilmesi beklenen bir sonuçtu sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla tasdik etti. Turizm bakanımız daha önce bu konuda sinyali vermişti. Tabii ki Şanlıurfa için Göbeklitepe çok önemli artık bölge insanımızda henüz yeni yeni bu işin farkında değilken ülkemizin bu ören yerimizi dünya çapında bir tanıtım atağına geçirmesi turizmciler Şanlıurfa ekonomi si için son derece önemlidir pozitiftir. Bu konuda acil yapmamız gereken işler bulunmaktadır mutlaka İstanbul uçuşlarına ilaveten bir uçuş daha Antalya Trabzon ve İzmir uçuşlarının mutlak suretle yapılması gerekmektedir doğrudan yabancı turizme yönelik çalışmalar bu yönde yapılabilir Göbeklitepe artık bir dünya mirasıdır ve Şanlıurfa için adeta bir milli piyango niteliğindedir Göbeklitepe gelecek yüzyıl için bir potansiyeldir ekonomik bir potansiyeldir dolayısıyla özellikle yarım kalan otellerin tamamlanması tarihi Urfa evleri içerisinde restore edilip turizme kazandırılması eski Urfa’nın tamamen sil baştan yeniden dizayn edilmesi otopark sorunu ve yürüyüş rotalarının tabelalarının belirtilmesi öncelikli meselelerdi Bir öncelikli mesele de ki bu bana göre en önemlidir mevcut Göbeklitepe karşılama merkezindeki tuvalet ve otopark sorunu yetersizdir ivedilikle mevcut tuvaletlere ilaveten en az o bölgede bay ve bayan onar tane olmak üzere tuvaletler yapılmalıdır"diye konuştu.
Göbeklitepe 2019 Yılı Bölgemiz İçin Büyük Bir Gelişmedir
Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, yaptığı açıklamada ise,"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2019 Göbeklitepe Yılı olacağını açıklaması ile Şanlıurfa’da sevinçle karşılandı. Göbeklitepe hem Şanlıurfa’mız hem de Türkiye turizmi açısından çok önemli bir yeri olduğunu anımsatarak, Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl Listesi'ne alınması sayesinde bölgede bu yıl turizmde ciddi bir artış yaşandığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2019'u "Göbeklitepe Yılı" ilan edildiğini açıklamasının kendilerini çok memnun ettiğini vurgulayan Çoban, şunları kaydetti:"2019 'Göbeklitepe Yılı' oldu. Bu hem Şanlıurfa hem de bölgemiz için umut verici bir gelişme. Biz turizmciler olarak çok heyecanlıyız. 2018 yılı turizm anlamında çok iyi geçti. Konaklama anlamında 1 milyona ulaştık, günübirlik ziyaret anlamında ise 4 milyonu aştık. 2019 yılının 'Göbeklitepe Yılı' ilan edilmesiyle sadece Şanlıurfa değil Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır ve Mardin illerimiz de turizm yatırımları ile turizmde altın yılı yaşayacaktır. Hükümetimiz ve yetkililerin yürüteceği çalışmalarla çok iyi bir yıl bizi bekliyor olacak. Bu anlamda kentte her anlamda yoğun bir çalışma yürütülmesi gerekiyor. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 15 il bünyesinde bulunmaktadır. Biz Rehberler Odası olarak rehberlerimizin bilgilerinin güncellemesi ile ilgili hizmet içi seminerlerimiz devam edecektir. Göbeklitepe Yılı sadece Şanlıurfa, için değil bölgemize, de büyük katkı sağlayacak, diye, konuştu

Şanlıurfa’da Yılın Belli Aylarında Değil Yılın 12 Ayı Turizm Yapılabilecektir
Şanlıurfalı İş kadını Cevahir Konuk Evi Yönetim Kurulu Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı," Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan etmesinden dolayı şahsım, turizm camiası ve tüm Şanlıurfa adına yürekten teşekkür ederim. Bu ilan İlimizin tanıtımı ve ekonomisi adına çok önemli bir fırsat. Bilindiği üzere Turizm içinde birçok bileşeni barındıran bir sektör. Yeni yılın Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle ilimizdeki turizimi ilgilendiren tüm bileşenlere büyük görevler düşmektedir. Hep birlikte bu ivmeyi en iyi seviyelere getirmek şehrimizin ekonomisi ve tanıtımına büyük katkı sağlayacak ve İlimiz turizimde hak ettiği noktaya gelecektir. Kasım sonu itibariyle yaklaşık 850.000 olan turist sayımız böylelikle Bir milyonun üzerine çıkacaktır. Yeni yılın Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle birlikte yeni yılda şehirdeki alt yapı eksikliklerinin bir an önce tamamlanması ve özellikle en büyük sıkıntımız olan uçuş sefer sayılarımızın arttırılması bir an önce dış hat seferlerinin başlatılması ve uçuş saatlerinin düzenlenmesi gerekmektedir Ve böylelikle artık Şanlıurfa’da yılın belli aylarında değil yılın 12 ayı turizm yapılabilecektir. Çünkü dünyada başka bir Şanlıurfa yok . Dünyanın en eski kenti Şanlıurfa ya herkesi bekliyor ve ilimizde ağırlamaktan büyük keyif duyacağımızı ifade etmek istiyorum. İnşallah 2019 yılı Şanlıurfa’nın yılı olacaktır"ifade etti.
Esnafımız İçin Önemli Bir Karardır
Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi Başkanı Mustafa Arslan," Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmesi Şanlıurfa adına son derece sevindiricidir Şanlıurfa ekonomisine büyük katkı saklayacak bu karar esnafımıza da katkı sağlayacak sayın cumhurbaşkanımız Şanlıurfa, yı çok seviyor Şanlıurfalılar. da Cumhurbaşkanımızı seviyor ben esnafım adına Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum bu karar Şanlıurfa'ya hayırlı olsun"dedi.

İnşallah 2019 Yılında Şanlıurfa Turist Rekoru Kıracak
Şanlıurfalı iş adamı Kemal Saraçoğlu," Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını "Göbeklitepe Yılı" olarak ilan etmesi esnaf olarak bizlere büyük umut verdi alınan bu karar esnafımıza büyük bir nefes aldıracak Şanlıurfa. nın ekonomisine ve tanıtımına katkı sağlayacak 2019 yılında yerli ve yabancı turist akınına uğrayacak Sayın Cumhurbaşkanımıza esnaf olarak kendisine teşekkür ediyoruz Şanlıurfa turizm ve kültür şehridir herkesi Şanlıurfa'ya davet ediyoruz" dedi
Göbeklitepe Hak Ettiği Değeri Bulmuştur
Şanlıurfalı Turizmci Mehmet inal," Şanlıurfa bugüne kadar turizmde ki yerini bir türlü alamamıştı ama 2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak kabul edilmesi, bugüne kadar hak ettiği değeri ilk defa ve bu kadar büyük bir değer ile ön plana çıkacaktır. Tarihimizi 12000 yıl geçmişe götürüp ezber bozan ve tüm tarih dengelerini değiştiren Göbeklitepe hak ettiği değeri fazlası ile kazanmıştır. Tüm dünyanın gözünü üzerine çevirdiği ve yapılacak kazı çalışmalarından çıkacak tarihi merakla bekleyen ve o dönemdeki yaşanmışlığı heyecan içinde beklediğimiz Göbeklitepe tüm dünya tarihi için en büyük arkeolojik çalışma alanıdır. 2019 yılı turizm de Şanlıurfa ve Göbeklitepe yılı olacaktır. Şehir tüm otel ve turizm tesisleri ile bunu kaldıracak güce sahip olup, gelecek olacak misafirlerimizi de Göbeklitepe ye yakışır bir şekilde ağırlayacağımız bir yıl olacaktır"diye belirti.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER