01 Kasım 2013 Cuma 00:00
Geçmişten Günümüze Şanlıurfa Siyasetini Değerlendirdi

Şanlıurfa eski belediye başkanlarından Av. Feridun Yazar, yaklaşan seçimlerle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.Av. Yazar, gerek Vilayette ve gerekse seçim kurulunda seçimlerle ilgili çok hile hurda ve entrikanın döndüğünü iddia ederek şunları kaydetti: “Kadın, erkek egemen toplumun yarattığı değerleri aşmakta zorlanıyor. Aşanlar partiye gelip gidenler, yönetime girenlerde kendilerini artık ne olursa olsun diyerek siyasete vuran insanlardır. Ve ben kendilerini kutluyorum. Son derece ciddi bir çalışma içerisindedirler. Şu ana kadar bir bayan arkadaşımız partiye belediye başkan aday adaylığı için müracaat etmemiş, ederse çok sevinirim ve öyle bir yeteneğe sahip bir bayan arkadaşımız çıkar da Urfa’da aday olursa ben  çok sevinirim ve gerçekten  bütün gücümle destek veririm.”

 “Seçime katılmayı düşünmüyorum”

 Yaklaşan yerel seçimlere herhangi bir hazırlık yapmadığını aktaran Yazar, belediye başkanlığı için aday olmayacağını söyledi. Aday olmamasının, yorulduğuna bağlayan Yazar, “Benim, siyasete katılma gibi bir niyetim yok, ben gerçekten yoruldum. Belediye başkanlığı enerjik, dinamik bir yapı gerektirir. Ben ilk belediye başkanı seçildiğimde henüz 33 yaşındaydım ve Türkiye’nin en genç belediye başkanıydım. Çok şükür bugüne kadar arada 36 yıl geçmesine rağmen seçildiğim tarih itibariyle 1977 yılında seçildiğim bugün 2013 36 yıl oldu. 36 yıldır bu Urfa’da benim belediye başkanlığımdan şikâyetçi olan çıkıp yakama yapışan, benden bir hesap soran, bana bir yolsuzluk hesabı soran ve bir haksızlık yaptığımı iddia edebilen kimseye rastlamadım. Belki bilmeden birilerine zarar vermiş olabiliriz, Belediye hizmetlerinde ama bilerek kasti olarak hiç kimseye zarar vermedik. Olmadı ve olmazda ve parti ayırımı da yapmadık.

 Onun için halkta bana karşı bir ilgi oldu. 12 Eylül’den bu yana 33 yıl oldu, halkın hala bunu unutmamış olması benim için en büyük onu ve gururdur. Ama şu anda bu Belediye başkanlık seçimlerine girmeyi düşünmüyorum. Çünkü ben Urfa’da geçen 2004 seçimlerinde aday olarak girdiğimde şu tabloyla karşılaştım. Belediye seçiminin yapılmasına 1 hafta önce gittiğim her yerde “ bu iş bitti, seçimi kesin kazanıyoruz” denildi. Ama birden bire 1 hafta içerisinde vilayet devreye girdi, belgeleri var elimde ispatlayabilirim, aşiret reisleri çağrıldı, parti il başkanlarını çağırdılar, menzil şeyhini çağırdılar ve topladılar.2 Minibüs arabayla kenar mahallelerde kadınlar kadılara para dağıttı, tek amaç bana seçimleri kaybettirmek adına ve hiç kimse buna sahip çıkmadı. Yani ben mesela şunu biliyorum. Bazen bazı ş eyleri söylemek lazım. Sahte pusulalar bastırıldı, seçim kurulunda sahte mühürler bastırıldı hem de 25 bin adet bizim tespit ettiklerimiz, şahitleri de var. Ve bunlar dağıtıldı. Yani insanları bu şekilde kandırarak polisiyle, devletiyle, şeyhiyle, ağasıyla şusuyla busuyla böyle bir sistemin içerisinde belediye başkanı olmak çok kolay değildir. Halkta kendisine sahip çıkamıyor. Urfa halı eski Urfa halkı değil maalesef üzülerek söylüyorum eskiden verilen sözlerde sabit durulurdu.İnsanlar ya Evet derdi yada Hayır derdi.Şimdi gidiyorsun diyor ki İnşallah. İnşallah Allah2ın izniyle demektir, Allah izin verirse demektir. Tamam, da Allah sana birde akıl vermiş, yani sandığa Allah getirip oy pusulası atmıyor ki, senin kalbine Cebrail haber mi gönderecek ki, sen kimsin ki Cebrail sana haber getirsin. Böyle bir acayiplik var” şeklinde konuştu.

“Dini Menfaate dönüştürdüler”

Gündemdeki siyaset ve siyasetçiler,n, dini menfaate dönüştürdüğünü iddia eden Yazar, “İslamiyeti de böyle bir çıkara dönüştürdüler, çok şükür hepimiz Müslümansız. Ama Müslümanlığı çıkara ve menfaate dönüştürdüler. Bu menfaate dönme si işi laçka etti. Her türlü kirli el var bu işin içerisinde, ayrıca seçim kurulunda oylarla oynanıyor. Gece vilayette bildiğim kadarıyla bir seçim masası kuruluyor, kimin oyu eksik, kim seçilsin, kim seçilmesin seçim kurulunda bilgisayarlarda oy dağıtıyorlar. Onun oyunu ona aktarıyorlar bakıyorsun çıkan kaybetmiştir. Çıkmayan biri kazanmış bu dalaverelerde bu hile hurdalarla nasıl baş edeceksin? Bunlarla nasıl uğraşacaksın?“ diyerek karşı çıktı. Eski Belediye başkanı Yazar Daha sonra şunları kaydetti:

 “Urfa’da Hiç bir Seçim Meşru Değildir”

 “Urfa’da hiçbir seçim meşru değildir. Seçilenlerin hiçbir tanesi halkın gerçekten oylarını alarak seçilmiş değildir. Seçim kurulunda hileler, halkta hileler, oy vermede hileler, parayla oy satın almalar, çıkar vaat etmeler, iş vaadi etmeler, ihale vermeler bunlar meşru mu? Sandığı alıyorsun seçim kuruluna getiriyorsun, seçim kurulunda oy çalıyorlar. Senin 3 ay uğraştığın nereye gitti. Boşa çıktı, Yani onun için Urfa’da seçimlere girmek insanın midesini bulandırıyor, artık insanı rahatsız ediyor, beni şahsen rahatsız ediyor

 “Urfa’da Kimse Neden Siyasetle İlgilenmiyor”

 Kimsenin elinde bir şey yok ki, mesele ordadır. Bakınız Urfa’da kimse hiçbir şeye sahip çıkmıyor. Bana söyleyin kaç tane bildiğimiz adam milletvekili? Dışarıdan oradan buradan getiriyorlar. Milletvekili seçiyorlar. Urfalı kimse yok ki. Kökü Urfalı olabilir ama Urfa’yla alakası yok. Şimdi bu bir acayipliktir. Okumuş bu kadar mühendis  var, avukat var, doktor var  hiç kimse siyasetle ilgilenmiyor. Neden ilgilenmiyorlar? Bu nedenlerle ilgilenmiyorlar“

 “Devlet burada bir tezgâh kurmuş”

 Devlet burada bir tezgâh kurmuş, urfa devletin çöp kutusu, çöp bidonu. El Nusra ‘yı El-Kaide’yi buraya getirirler, oy çalmaları buradan yaparlar, tarikatları buraya getirirler nasıl işlerine geliyorsa urfayla böyle oynuyorlar. Bir oyuncak halindedir urfa şu anda. Urfa devletin kirli işlerin oyuncağı bir çöplük gibidir, devlet bütün pisliklerini Urfa’ya atıyor.

Dikkat edin; El Nusra nedir? El Kaide nedir? El Nusra El Kaide’nin bir kolu. Nedir bunlar Yani bunlar Allah-u Ekber diyerek kadınlara tecavüz ediyorlar, Allah u Ekber diyerek insan öldürüyorlar ve siz burada koruyorsunuz. Buna Müslümanlık mı deniyor. Allah öbür dünyada bu Müslümanların hesabını soracak.

“Seçime kirli eller karışacak ve hiçbir tedbir alınmadı”

 Tabi ki şimdiden devrede, hiçbir tedbir yok. Urfa devlete teslim.Yani buradaki kirli işler  Urfa’da bazı çeteler var , bu çeteler devletle işbirliği içerisinde olan Urfalı adamlardır ve isimlerini de biliyorum.Burada isimleri söylemem.Ama herkes biliyor.Ben Urfalıyım deyip azıcık siyasetle azıcık halkla ilişkili olan herkes biliyor bunu.Bu insanlar devletle işbirliği içerisindeler.Emniyetle , jandarmayla , vilayetle işbirliği içindeler.Gidiyorlar köydeki adama diyorlar ki 1000 tane oyu vardır.3 tanesini ayarlıyorlar çeşitli vaatlerle oylarını alıp getiriyorlar yada korkutuyorlar ,tehdit ediyorlar. Her türlü oyun var burada. Onun için bir kere ben Urfalıyım diyen her insanın bu haksızlıklara karşı çıkması gerekiyor. Kimse karşı çıkmıyor.

 “Bir teslimiyet şehri “

 Kim burada ne yaparsa yapsın kimse karşı çıkmıyor.

Dikkat edin kenar mahallelerde insanlar hala fındık toplamaya gidiyor, pamuk toplamaya başka vilayetlere gidiyorlar ama öte yandan aynı evde 10 tane arabası olan var. Trafik sıkışmış, trafiği kim sıkıştırıyor? Parası çok olan zenginler sıkıştırıyor. Fakir fukaranın arabası mı var ki sıkıştırsın.

Soru: Şanlıurfa’da kenar mahallelerde kanalizasyon yok, sular yok, aylarca çöpleri kaldırılmıyor, insanlar feryat ediyor, köydük belediye mahalle yaptı ama hizmet getirmedi bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kaç dönemdir 2 dönem oldu Fakıbaba belediye başkanı seçilirse bir daha 3 olur. Nasıl bir hizmet getirdi onu söyleyeyim size. Ahmet Bahçıvan zamanında kanalizasyon hizmetleri yapılıyor şehrin her tarafı kazılmıştı. Belediye kuralında yer altına yaptığın yatırımlar belediye başkanını götürür. Yani belediye başkanına kaybettirir.Kanalizasyon su teşkilatları şehri kazar, şehri çamurda toz toprakta bırakır.Halkın şikayet etme sebebi olur.Bu böyledir.Bu Ahmet Bahçıvan2ın şanssızlıklarından biriydi.Kanalizasyon yapılıyordu , su şebekesi yapılıyordu onun için şehrin her tarafı kazılmış durumdaydı ve herkes şikayetçiydi.Bunlar bitti Ahmet Bahçıvan kaybetti seçimde.Fakıbaba kazandı.Bu alt yapılar yapıldığı için hiçbir yer kazılmadı mevcut kazılan yerler düzeltildi.Üstüne asfalt çekildi al sana çok büyük hizmet geldi dediler.Ne hizmeti geldi , zaten Ahmet Bahçıvan kalsaydı gene yapılacaktı.Kim gelseydi yapacaktı, yapmak zorundaydı.

 “Hizmet toplumsal gelişmeyi sağlıyor.”

Gençleri geleceğe hazırlıyor, kadınları geliştiren, esnafı geliştiren çağdaş bir yönetim şeklini geliştirip halkla birlikte şehri ilerleten genel bir yapı oluşturan, belediye anlayışı olur. İnsanları esas alan bir anlayış şimdi 10 seneden bu yana Urfa insanında değişen ne? Yeşil saha kaldı mı? Hayır kalmadı. Her tarafı sattılar, her tarafı dağıttılar, aldığım bilgilere göre Mahmutoğlu kulesinin orda belediye yeşil sahayı imara sokup bir Ak parti milletvekiline 5 yıldızlı otel yaptırıyor.

 “Hizmet yapacak siyasetçiye ihtiyaç var”

 Kıyamet kopuyor onun için bu hizmetleri yapabilecek olan doğru dürüst çalışacak olan insanlara ihtiyaç vardır. Urfa Fakıbaba’ya çok büyük bir değer verdi. Bağımsız seçti hükümete karşı ama o gitti tekrar Ak partiye. Bunlar sağlıklı siyasetler değildir. Ben urfa halkının urfa halkına yapılan bu yanlışın hesabını sorması gerektiğini düşünüyorum. Biz sana bağımsız olarak oy verdik, sen niye Ak Parti’ye gittin diye hesap sorması lazım. Sen niye bizi sattın demesi lazım.

 Soru : Ak Parti’nin 16 büyük şehirde mevcut belediye başkanlarıyla seçime gireceği şekilde bu konu da Urfa’da 2 partinin adı geçiyor. BDP ve Ak Parti. BDP nin adayı güçlü olursa zorlar mı ?

 Hile hurdalar olmazsa bu devletin ve bu dediğim  urfadaki siyasi çetelerin hile hurdaları olmazsa ben zorlayacağını düşünüyorum

 Soru : BDP Urfa belediye başkan adayı için önerdiğiniz isim var mı ?

Hayır şimdiye kadar bir isim önermedim.Sizin demin dediğiniz isimler gelecek olursa 3 isimden bahsediliyor.Altan Tan, Osman Baydemir ve benim ismim de geçiyor.Ama benim için çok iyi olacağını sanmıyorum.Altan bey in ismi ön plana çıkıyor.Altan bey dostumdur, arkadaşımdır geçenlerde burada bir konferansta söyledim kendisine ama tavrı net hayır gelmiyor. O gün öyle dedi siyaset günlük değişebilen bir şeydir.Osman Baydemir’in de geleceğini sanmıyorum çünkü 2 dönem belediye başkanlığı yapmış Diyarbakır’da.

 “Urfa’da seçimi kazanmak büyük bir risktir”

 Tehlikelidir, kazanma şansı çok düşüktür. Bir insan bir yerde iyi belediye başkanlıdır ama urfada değer bilen bir toplum yok. Yani Osman çok iyi bir belediye başkanıdır. Getirelim şehrimizi geliştirsin, böyle bir anlayış mı var sanki. Kim işimize yarar kim bizim çıkarımız doğrultusunda hareket eder diye düşünüyoruz. Urfa’da falan kişi çok iyi Belediye başkanıdır gidelim getirelim şehrimize hizmet etsin keşke böyle bir düşünce olsa da bende kurban olayım onlara. Böyle bir şey yok. Kim bizim çıkarımıza hizmet eder, kim bizim işimizi görür, kim bizim menfaatimize uygundur onu düşünürler. Osman Baydemir gelse seçecekler mi. Hayır seçmeyecekler. PKK’lıdır diyecekler, Apo’cudur diyecekler, Komünisttir diyecekler, propagandalarını yapacaklar. Apo’nun 1 numaralı adamıdır diyecekler. Bana öyle yapmıyorlar mıydı.2004’te çıkıp diyorlardı ki “ eğer Feridun Yazar seçilirse 12 Eylül anarşisi geri gelir” Nerden biliyorsunuz? Nerden gelecek? Gelseydi şimdiye kadar kendi kendine gelirdi. Ben mi getirmişim. Yani peki ben getirmiştim de nereye gitti? Ben Urfa’dayım. Nerdeler?  Yok böyle bir şey. Bunlar yalan dolan yanlış şeyler. Bunlar iftira ne Osman öyledir, nede o öyledir ne de bu öyledir. Hiç birimizin silahla terörle alakamız yoktur. İnsan ölümleriyle insanlara eylem yapmakla ne alakamız var ne olabilir ki. Bu mümkün mü? Böyle bir şey mümkün değildir” ifadelerini kullandı.                                       (Ali ÇETİNKAYA)


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.