24 Aralık 2013 Salı 00:00
Gazeteciler dışarıda kalemler 'Emniyette'

EMNİYET Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının emniyet müdürlüklerine girişlerinin yasaklanması, İzmir’de gazeteciler tarafından 'kalem bırakma' eylemi ile protesto edildi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, bir grup gazeteci ile birlikte Konak’taki İl Emniyet Müdürlüğü binası önüne giderek burada basın açıklaması yaptı.

 Sertel, "Böyle bir dönem yaşanmadı. Böylesine bir uygulama 12 Eylül döneminde bile görülmedi" dedi. Gazetecilerin kamu yararına görev gördüğünü hatırlatan TGF Genel Başkanı Atilla Sertel, şöyle devam etti: "Gazetecilere yönelik getirilen yasakçı uygulamalara bugün bir yenisi daha eklendi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacakları duyuruldu.

 Genelgede ayrıca gazetecilerin bazı Emniyet Hizmet Binaları’nda yer alan basın odalarına giriş kartlarını iade etmeleri de istendi. Ülke gündeminin 'hırsızlık', 'yolsuzluk' gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelge son derece manidardır.

 Gazeteciler halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev görmektedirler. Bu genelge toplumun bilgi edinme hakkını engellemek olduğu kadar, sansürcü bir uygulamadır. 12 Eylül döneminde bile gazeteciler böyle bir uygulamaya maruz kalmadı.

Türkiye’de böyle bir dönem yaşanmadı.

 Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye en fazla ihtiyacı olduğu bir dönemde alınan yasaklama kararını kınıyor, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nü Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçecek bu kararı yeniden gözden geçirmeye davet ediyorum."

Gazeteciler açıklamanın ardından kalemlerini İzmir Emniyet Müdürlüğü girişine bıraktı. 

Eray ARPAŞİN/İZMİR, (DHA)

ADANA'DA GAZETECİLER EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE KALEM BIRAKTI

ADANA'da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) üyeleri, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile gazetecilerin Emniyet Müdürlüğü binalarına giriş yasağına tepki gösterdi.

Adana İl Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan gazeteciler, uygulamanın haber alma özgürlüğüne ambargo olduğunu belirterek kalemlerini Emniyet Müdürlüğü'nün girişine bıraktı. Basın mensuplarını adına açıklama yapan ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, "Demokrasilerde bu tür dayatmalar yoktur. Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür. Ve bu nedenle sade vatandaştan farklı olarak birçok kamu ve kuruluşa girebilir. Bizim talebimiz toplumun bilgi edinme hakkıdır. Son günlerde ülke gündeminde yer alan yolsuzluk olayından sonra çıkarılan genelge manidardır. Bunun adı sansürdür, bu karar basın özgürlüğüne açık bir müdahaledir, darbedir" dedi.

Esendemir, Türk basınının 12 Eylül darbesi döneminde bile böylesine bir uygulamaya, dayatmaya maruz kalmadığını da sözlerine ekledi.

Çağlar ÖZTÜRK/ADANA, (DHA) 

ESKİŞEHİR'DE GAZETECİLER EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNE KALEM BIRAKTI

BASIN mensuplarının emniyet müdürlüğü binalarına girişlerinin yasaklanmasına Eskişehir'de de gazeteciler tepki gösterdi. Yaklaşık 40 kadar basın mensubu, İl Emniyet Müdürlüğü binası önüne kalem bıraktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının emniyet müdürlüğü binalarına girişlerinin yasaklanmasına tepkiler sürüyor. Eskişehir'de gazeteciler İl Emniyet Müdürlüğü binası önünde kalem bırakarak yasağa tepkilerini gösterdi. 

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yılmaz Karaca yaptığı konuşmada, demokrasilerde 'Sen buraya giremezsin, bunu yazamasın' gibi dayatmaların olmadığını söyledi. Gazetecilerin toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi gördüklerini ifade eden Yılmaz Karaca, şunları kaydetti:

"Ülke gündeminin 'hırsızlık', 'yolsuzluk' gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelge son derece manidardır. Yayımlanan genelge ile kamuoyunun haber alma hakkının engelleniyor olmasını ne yazık ki tek kelime ile nitelendirebiliyoruz: Sansür. Bu karar sansürdür, basın özgürlüğüne açık bir müdahaledir, darbedir. Türk basını 12 Eylül Darbesi döneminde bile böylesine bir uygulamaya, dayatmaya maruz kalmamıştır.

 Bizler dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de halkın haber alma hakkı için yazmaya, gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz. Sansüre asla boyun eğmeyeceğiz.

 Basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere asla göz yummayacağız. Emniyet müdürlüklerinin kapılarının meslektaşlarıma kapatılmasını, gazetecilerin ve dolayısıyla halkımızın sağlıklı bilgiye erişiminin ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyoruz. Bugün kalemlerimizi bırakıyor olmamız bir yenilginin ifadesi değil sansüre karşı oluşan tepkimizin göstergesidir."

Konuşmanın ardından basın mensupları yanlarında getirdikleri kalemleri İl Emniyet Müdürlüğü önüne bıraktıktan sonra dağıldı.

Kemal ATLAN-Seyfullah SOLAK/ESKİŞEHİR, (DHA) 

SAKARYA'DA GAZETECİLER EMNİYETİN ÖNÜNDE KALEM BIRAKTI

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, gazetecilerin emniyet müdürlüklerine girişlerini yasaklaması Sakarya'da da gazeteciler tarafından protesto edildi.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü önünde saat 11.00'de toplanan gazeteciler adına açıklama yapan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, 'Demokrasilerde 'Sen buraya giremezsin, bunu yazamazsın' gibi dayatmalar yoktur. Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür" dedi. Matur, şunları kaydetti:

'Ülke gündeminin ‘hırsızlık’, ‘yolsuzluk’ gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelge son derece manidardır. Yayımlanan genelge ile kamunun haber alma hakkının engelleniyor olmasını ne yazık ki tek kelime ile nitelendirebiliyoruz: 'Sansür'. Bu karar sansürdür, basın özgürlüğüne açık bir müdahaledir. Türk basını 12 Eylül Darbesi döneminde bile böylesine bir uygulamaya, dayatmaya maruz kalmamıştır.

Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır. Ve hiçbir yönetim, halkın bilgisinden gerçekleri uzun süre saklayamaz. Her gerçek, gün ışığına çıkmaya mahkumdur.

 Bizler dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de halkın haber alma hakkı için yazmaya, gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz. Sansüre asla boyun eğmeyeceğiz.

 Basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere asla göz yummayacağız. Emniyet müdürlüklerinin kapılarının meslektaşlarımıza kapatılmasını, gazetecilerin ve dolayısıyla halkımızın sağlıklı bilgiye erişiminin ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyoruz. Bu açıklamayı Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na bağlı 76 basın meslek örgütü olarak aynı anda ortak olarak yapıyoruz.

 Gazetecilerin bilgiye erişim hakkının gasp edilmesi nedeniyle avukatlarımız aracılığı ile genelgenin iptali için dava açacağımızı da buradan duyuruyoruz. Bugün kalemlerimizi bırakıyor olmamız, bir yenilginin ifadesi değil, sansüre karşı oluşan tepkimizin göstergesidir! Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de basın ve ifade özgürlüğü için yürüttüğümüz mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz."

Gazeteciler daha sonra kalemlerini İl Emniyet Müdürlüğü önüne bırakarak uygulamayı protesto ettiler. Gazetecilerin basın açıklamasını, Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü kameralarının da baştan sona kaydetmesi dikkat çekti.

Aziz GÜVENER/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA) 

ÇORUM’DA GAZETECİLERDEN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE GİRİŞ YASAĞI PROTESTOSU

TÜRKİYE'de büyük yankı uyandıran yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde başlatılan gazetecilere yönelik emniyet binalarına giriş yasağı Çorum'da protesto edildi.

Çorum’da görev yapan basın mensupları İl Emniyet Müdürlüğü binası önünde bir araya gelerek, genelgeyi protesto etti, bina girişine kalemlerini bıraktı. Emniyet binası önünde basın açıklamasında bulunan Hitit Gazeteciler Yayıncılar Derneği Başkanı Tugay Afat, sansüre asla boyun eğmeyeceklerini söyledi.

 Afat, gazetecilere yönelik yasakçı uygulamalara bir yenisinin daha eklendiğini dile getirerek, "Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22 Aralık 2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacakları duyuruldu. Genelgede ayrıca gazetecilerin bazı emniyet hizmet binalarında yer alan basın odalarına giriş kartlarını da iade etmeleri istendi. 

Demokrasilerde 'Sen buraya giremezsin, bunu yazamazsın' gibi dayatmalar yoktur. Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür ve bu nedenle sade vatandaştan farklı olarak birçok kurum ve kuruluşa girebilir. Ülke gündeminin ‘hırsızlık’, ‘yolsuzluk’ gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelge son derece manidardır" dedi.

Yayımlanan genelge ile kamunun haber alma hakkının engelleniyor olmasını tek kelime ile nitelendirebileceğini, bunun da "Sansür" olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Afat, "Bu karar sansürdür, basın özgürlüğüne açık bir müdahaledir. Türk basını 12 Eylül darbesi döneminde bile böylesine bir uygulamaya, dayatmaya maruz kalmamıştır. Sansüre asla


 boyun eğmeyeceğiz. Basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere asla göz yummayacağız. Emniyet Müdürlükleri’nin kapılarının meslektaşlarımıza kapatılmasını, gazetecilerin ve dolayısıyla halkımızın sağlıklı bilgiye erişiminin ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyoruz" diye konuştu.

Yusuf ÇINAR/ÇORUM,(DHA)

HATAY'DA GAZETECİLERDEN KALEM BIRAKMA EYLEMİ

ANTAKYA Gazeteciler Cemiyeti, basın mensuplarının emniyete girişlerinin yasaklanmasını Hatay Emniyet Müdürlüğü önünde yaptıkları eylemle protesto edip, kalemlerini bıraktılar.

İl Emniyet Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yapan Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, emniyetin kapılarının gazetecilere kapatılmasının halkın sağlıklı bilgiye erişmesini engellediğini belirterek, "Demokrasilerde, 'Sen buraya giremezsin, bunu yazamazsın' gibi dayatmalar yoktur

. Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür. Ve bu nedenle sade vatandaştan farklı olarak birçok kurum ve kuruluşa girebilir

. Ülke gündeminin 'hırsızlık', 'yolsuzluk' gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelge son derece manidardır. Yayımlanan genelge ile kamunun haber alma hakkının engelleniyor olmasını ne yazık ki tek kelime ile nitelendirebiliyoruz. Bu karar sansürdür, basın özgürlüğüne açık bir müdahaledir" diye konuştu.

Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğunu ifade eden Abdullahoğlu genelgenin iptali için dava açacaklarını, genelgeyi protesto etmek amacıyla da 10 Ocak'ta Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlamayacaklarını söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.