GAP'ın Başkenti"nde Yapılaşma Kaygısı

"Biz bu verimli toprakları ideal kullanmazsak sanayiye, yapılaşmaya ayırırsak, 10-20 yıl sonra GDO'lu ürün tüketmek zorunda kalacağız"   ''GAP'ın ana kalbi ve sembolü olan Harran Ovası'nın verimli toprakları maalesef ciddi bir şekilde işgal ediliyor. Şu

GAP'ın Başkenti

"Biz bu verimli toprakları ideal kullanmazsak sanayiye, yapılaşmaya ayırırsak, 10-20 yıl sonra GDO'lu ürün tüketmek zorunda kalacağız" 

 ''GAP'ın ana kalbi ve sembolü olan Harran Ovası'nın verimli toprakları maalesef ciddi bir şekilde işgal ediliyor. Şu anda ovanın göbeğine apartmanlar dikilmeye başlandı''

 Türkiye'nin en verimli tarım arazilerinin başında gelen Harran Ovası'ndaki hızlı yapılaşma tarımsal üretim açısından çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor.

GAP'la artan sulama imkanları sayesinde ekonomik ve kültürel anlamda gelişmelerin yaşandığı ovada, bilinçsiz uygulamalar gözle görülür çarpıklıkları ortaya çıkartıyor.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GAP sayesinde son yıllarda bölgede her alanda önemli gelişmelerin yaşandığını ve insanların refeh seviyesinin yükseldiğini hatırlattı.

"GAP'ın başkenti" diye tabir edilen ve bölgenin en önemli kentlerinin başında gelen Şanlıurfa'da binlerce dönümlük tarım arazisinin düzensizce kullanıldığını vurgulayan Çullu, yapılaşmaların verimli alanlarda olması nedeniyle kaygı verici olduğunu belirtti.

Üniversite olarak bu konuda çalışmalar yapmalarına rağmen durumun ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden Çullu, şöyle devam etti:

"Dünyada nerede verimli topraklar varsa medeniyetler orada gelişmiştir, hele de orada su da varsa sanayi de kültür de her şey gelişmiştir. Bizim Harran Ovası'nda, GAP alanında ülkenin önemli bütçesinin yatırılması, projelerin yapılması, suyun getirilmesinin ana nedenlerinden bir tanesi verimli tarım topraklarının bulunmasıdır. Biz bu verimli toprakları ideal kullanmazsak sanayiye, yapılaşmaya ayırırsak 10-20 yıl sonra  GDO'lu ürün tüketmek zorunda kalacağız."

-"İşgal ciddi boyutlarda"

Verimli topraklardaki yapılaşmanın gelecekte vatandaşa ciddi boyutlarda zarar vereceğini savunan Çullu, "GAP'ın  ana kalbi ve sembolü olan Harran Ovası'nın verimli toprakları maalesef ciddi bir şekilde işgal ediliyor. Şu anda ovanın göbeğine apartmanlar dikilmeye başlandı. Buna kim izin veriyor nasıl oluyor anlaşılır gibi değil. Sonuçta bu yapılaşma 20 yıl sonra dönüp dolaşıp hepimize zarar verecek, GDO'lu  ürün tüketmek zorunda kalacağız. Üretimimizi ithal etmek zorunda kalacağız ve buraya döşediğimiz kanalların masrafları da çıkmayacaktır" diye konuştu.(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER