GAP rekabet çalıştayı Urfa'da yapıldı

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, Güneydoğu illerinde kapsayıcı, sürdürebilir, dayanıklı ve güçlü kalkınmayı hedeflediklerini söyledi.

GAP rekabet çalıştayı Urfa'da yapıldı

Karahocagil, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde bir otelde düzenlenen GAP Rekabet Gündemi Çalıştayı'nda, GAP kapsamında devam eden yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

GAP bölgesi için 2016-2023 döneminde sektörel ve tematik bazda öncelikli müdahale alanlarının belirlendiğini ifade eden Karahocagil, bu kapsamda bazı hedeflerin de güncelleneceğini belirtti.

Güneydoğu illerinin dünya ile rekabet edebilecek alanlarını "yenilenebilir enerji", "organik tarım" ve "turizm" olarak belirlendiğini hatırlatan Karahocagil, "Bu alanlarla ilgili güzel uygulamalar yapıldı. Bu konuda da dünyanın en özel çalışmalarından birini hazırladık ve 2008'de uygulamaya konuldu. 2008-2012 GAP Eylem Planı da ana hedeflerin hayata geçirilmesine katkı sundu" diye konuştu. 

Karahocagil, Rekabet Gündemi kapsamında Şanlıurfa'da Yenilenebilir Enerji Uygulama Merkezi'nin kurulduğunu, Gaziantep'te ise kuluçka merkezinin faaliyete geçirildiğini hatırlattı.

Rekabet Gündemi'nin yenilenmesine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Karahocagil, şöyle devam etti:

"Güneydoğu illerinin dünya ile rekabet edebilecek alanları için oluşturulan 'GAP Rekabet Gündemi'nin 2023 yılını hedefleyecek şekilde yeniden oluşturacağız. Bu çalıştayda özellikle bölgede değişen şartları da göz önüne alacağız. Sınırımızda devam eden bir Suriye krizi var. Bunun gibi bütün şartları göz önüne alarak yeniden bölgeye bakmak zorundayız. Dünya ve Türkiye değişti, dolayısıyla hedeflerimizi tekrarlamamız lazım bu çalışmalarımızı yeniden ele alacağız. Güneydoğu illerinde kapsayıcı, sürdürülebilir, dayanıklı ve güçlü kalkınmayı hedefliyoruz."

Çalıştaya, GAP bölgesindeki illerin ilgili kurum temsilcileri ve akademisyenler katıldı.
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 22:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER