26 Ağustos 2015 Çarşamba 09:07
“Eyyübiye Devlet hastanesinin yılsonunda teslim edilmesini bekliyoruz”
 


Röportaj: Murat ÇİFTÇİ

Şanlıurfa’da sağlık alanında yapılan yatırımları, eksiklikleri, yeni yatırımları sağlık çalışanlarının sıkıntılarını taleplerini ele alan bir röportaj siz değerli okuyucularımız için gerçekleştirdik. Şanlıurfa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Faruk Günak muhabirimizin sorularına cevap verdi.

Bu haftaki röportajımızda Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr.Faruk Günak’ı konuk ettik.

İşte o röportaj:

-SİZİ TANIYALIM?

“Doktor Faruk Günak, Göğüs Hastalıkları Uzmanıyım. Şanlıurfa Kamu Hastaneler Genel sekreterliğinde de Tıbbi Hizmetler Başkanlığı yapıyorum aynı zamanda Sağlık Sen Şanlıurfa İl Temsilcisiyim.”

-İLİMİZDE SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN PERSONEL SAYISI YETERLİ MİDİR?

“Türkiye geneline göre sayımız yetersizdi. Türkiye ortalamasının yüzde 60 civarında personel eksikliğimiz vardı. Ama bu dönem önceki günlerde de kuralar çekildi. İlimize yaklaşık olarak Kamu Hastaneler Birliğine 400’e yakın personel ataması yapıldı. Bu sayıda nispeten bizi rahatlatacaktır diye düşünüyorum. İnşallah bundan sonra da bizlere pozitif ayrımcılık yapılıyor, yapılmaya devam eder, bundan sonraki atama dönemlerinde de Şanlıurfa’yı destekler tarzda giderlerse personel sorunumuzda çözülür.Tabi bu Türkiye’deki işçi havuzuyla ilgili bir durumdur bizim ilimizle ilgili bir durum değildir.İstanbul’da da aynı şekilde personel sıkıntısı yaşanıyor.Çünkü hızla artan bir nüfus var.Hizmet yürütmeyi sekteye uğratacak bir durum değildir.Bakanlık özellikle Şanlıurfa’yı önemsiyor.Bu atamalarla da bizler biraz daha Türkiye ortalamasına yaklaşmış olduk.”

-ŞANLIURFA’DA SAĞLIK ALANINDA YAPILAN YATIRIMLAR NE DURUMDA, AYRICA ŞANLIURFA’DA YAPIMI DEVAM EDEN HASTANELERİN SON DURUMU HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

“Sistematik bir şekilde geleyim.Şuanda Halfeti devlet hastanesinin yapım aşaması tamamlandı, teslim edilmek üzeredir.Birecik Devlet hastanesinin kaba inşaatı devam ediyor, önümüzdeki yıl inşallah teslim edilecektir.Akçakale devlet hastanesinin yüzde 99’u bitmiş yine bu hastanemizin teknik birkaç sorunu var.15 gün içinde bu sıkıntıların giderilmesiyle teslim edilmesi bekliyoruz.Bunlar yeni hastanelerimiz.İkincisi Ceylanpınar’da ve Suruç’ta  hastane yeri belirlenmiş proje aşamasındadır.İki ilçemiz kaldı yeni hastanesi yapılmayan.Viranşehir devlet hastanesi yeni bir hastane iki yıldır hizmet veriyor.Siverek devlet hastanesi 200 yataklı şuanda hizmet veriyor.Yeni yapılan yatırımlar bunlar, her biri 200 yataklı olmak üzere ilçelerimizde Siverek Ağız Diş Sağlığı hastanesi yapıldı hizmet veriyor.İl merkezimize geldiğimiz zaman asıl bizim sorunumuz şuanda il merkezinde var.Eyyübiye Devlet Hastanesi şuanda inşaatı devam ediyor bu yıl sonu itibariyle inşallah teslim edilmesini bekliyoruz.Büyük bir hastanemizdir.Genel hastane olarak inşa edilmiştir, biz burayı planlarken de 600 ve 800 yatak arası hastane olarak hizmete açılması, genel hastane olarak hizmete açılması planlanmaktadır.Bununla ilgili olarak Bakanlıkla yazışmalarımız devam ediyor.Hastanenin alt yapı sorunları Valiliğin girişimleriyle, ilgili arkadaşların girişimleriyle çözülüyor.Doğalgaz hattı, elektrik yol çalışmaları da yapılıyor.Bunlarda bittiği zaman inşallah yıl sonu itibariyle hastanemiz bize teslim edilecek ve bizde kullanıma açacağız.Yine Karaköprü Ağız Diş Hastanesi bitirildi, teslim edildi.Şuanda hizmet veriyor.Yeni hastane olmasına rağmen şuanda hasta kabulüne başladı.Sorunsuz işleyen bir hastanemiz burası, diğer taraftan Eyyübiye bölgesinde 54 ünitelik Ağız diş sağlığı aynı hastane ile emsal bir şekilde inşaatı yapılıyor.Bu bitti, ama dediğim gibi altyapısı ve diğer eksiklikleri giderildiği zaman orayı da hizmete açacağız.Eyyübiye, Akçakale ve Harran bölgesine hitap edecektir.”

-ŞANLIURFA’DA SAĞLIK ALANINDA YAPILAN BU KADAR YATIRIMLARLA BERABER SAĞLIK KONUSUNDAKİ İHTİYAÇLAR GİDERİLECEK DİYEBİLİR MİYİZ?

“Açık söyleyeyim. Şanlıurfa hızla nüfusu artan bir ildir. Yılda yaklaşık 30-40 bin doğumun gerçekleştiği bir il düşünün, bu belki bugün için yeterli olabilir ama ileriye dönük yeni yatırımlar planlamak lazım Şanlıurfa’ya, 600 yataklı üniversite hastanenin de açılması planlanıyor. Bu hastane de hizmete girerse Şanlıurfa belki bugün için demiyorum ama 4-5 yıl içinde kendini toparlayabilecek seviyeye gelir sağlık alanında, şu açıdan söylüyorum.Şanlıurfa nispeten konut noktasında biraz pahalı bir şehir.İnsanlar burada ev tutma ve kirada oturmada hayli sıkıntı yaşıyorlar.Bununla ilgili insanlar çalışmalar yapıyorlardır muhakkak, diğer taraftan Şanlıurfa pahalı bir şehir değil yaşanılabilir bir şehirdir.Sosyal dokusu itibariyle de insanların tercih ettiği bir şehir burası, İnşallah bu sosyal endikasyonlarda ortadan kalktığı zaman burada bizler personel tutabiliriz.İnsanlar buraya geldiği zaman mecburi hizmetleri bittiği zamanda hemen geri dönmek zorunda kalıyor.Bunun çeşitli faktörleri var.Bizim halkımızın da duyarlı olması lazım.Bu gelen insanlar bizlere hizmet etmek için geliyor.Onlarında birer ailesi var, onlarda insanlar makine değiller.Bizler yılın 365 gün bunlardan hizmet bekliyoruz, yapıyorlar da bunu o yüzden biraz daha sağlıklı şiddet noktasında duyarlı olmamız lazım.Olabilir aksayan iş olabilir burada ilgili mekanizmaları devreye koymak lazımdır.Hiçbir hastamızı yerde bırakmamaya çalışıyoruz.Gece yarısı da olsa bizlere intikal eden herhangi bir hastaya bir şey olduğu zaman ona elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye de çalışıyoruz.Bu bir süreçtir.Umarım ki Şanlıurfa’da çok daha ileri bir noktaya gelir.”

-SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN NE GİBİ TEDBİRLER ALINMALIDIR SİZLER ÖNLEYİCİ TEDBİR ALDINIZ MI?

 “Bir adamın kafasında şiddete meyil varsa bunu engelleyemiyorsunuz. Allah göstermesin hastası ölüyor, yaralısı vardır bian önce tedavisi olması gerekiyor işte burada prosedürleri bilmedikleri için belki de hastasına zarar verecek pozisyonda taleplerde bulunuyor. Bu talepler sonucunda olmadığını görünce şiddete yönelebiliyor.Bizim doktorlarımızda, hemşirelerimizde problem olabilir ama bunun mekanizması şiddet değildir.O yüzden bizim insanlarımızın biraz daha sağlıkçıya sahip çıkması lazım.Bu toplumun çok az bir kesimi olsa da gündeme gelmesi doğru bir şey değildir.Yani hekim olsun, sağlıkçı olsun insanlar tedirginlik duyuyor.”

-SURİYE’DEN GELEN VATANDAŞLARLA BERABER NÜFUS ÇOĞALDI, HER SORUNA YETİŞEBİLİYOR MUSUNUZ?

“Suriye’den gelen bu vatandaşlar bizlere bir iş yükü getirdi. İnsani olarak bu insanlara bakmak zorundayız. Bu insanlara devletimiz kucak açtı. Sağlık hizmeti yürütme noktasında Allah’a şükür şuana kadar herhangi bir tıkanma gelişmedi sağlıkta, bundan sonrada gelişebileceğini düşünmüyorum. Sağlıkçılar fedakârlık yaparak çalışıyorlar. Gelen herkese diline, dinine, ırkına bakmadan hizmet götürdük, götürmeye devam ediyoruz. Bu bizim hizmet politikamızdır. İnşallah savaş sona erer bu insanlarda kendi topraklarında mutlu yaşarlar.”

-BÖLGEDE YAŞANAN OLAYLAR SAĞLIK PERSONELLERİNİ DE ETKİLİYOR MU?

“Özellikle barış sürecinin bozulmasından sonra insanlar kaygı duyuyorlar bu bir gerçek, Allaha çok şükür herhangi bir güvenlik zaafı yok ama insanlarda o kaygı var. Nihayetinde her gün televizyonlarda, gazetelerde bu olayları insanlar görünce sokağa çıkmakta dahi tereddüt eden insanlarımız var. Ama buraya gelip buraları gördükten sonra o kaygıları biraz geçiyor. Yeni atamalarda yapıldı, onlarla da konuştuk. Belki tedirgin olarak gelen insanlar vardı ister istemez yabancı bir topluma geliyor ama yaşadıkça biraz daha adapte oluyorlar. Böyle olağanüstü olayların yaşandığı bir bölge değil bizim burası ama algı öyle, özellikle Suriye’deki olayların yansıması son dönemdeki barış sürecinin bozulması ile ilgili insanlar kaygı duymuyor desek doğru olmaz kavgı var ama o kaygıları zamanlar inşallah atarız diye umuyoruz. Şanlıurfa diğer illere göre çok daha iyi bir noktadır. Güvenlik açısından söylüyorum. Ama bu kavgı vatandaşlarda da var, sağlık çalışanlarında da var.”

-TOPLU SÖZLEŞMEDE SAĞLIKSEN OLARAK İSTEDİKLERİNİZİ ALABİLDİNİZ Mİ?

“İstediğimiz 8 artı 8, 7 artı 7 zamdı.200’e yakın kazanımlarımız burada, Eş durumu tayinlerinden tutun, özlük haklarından tutun yüzde 100 istediğimizi alamadık ama istediğimizin yüzde 80’ini aldık. Uzlaşı sağlandı.5 artı 1 seyyanen yapılan zamlarla beraber bence kötü bir sonuç değil bu, o yüzden geçmiş yıllarla kıyasladığımız zaman çok daha ileri bir noktadayız. Sağlıksen olarak ta şunu söylemek istiyorum; Şuana kadar elde edilen kazanımların yüzde 90’ını Sağlıksen yetkili sendika iken almıştır. Ben bunları bir kazanım olarak görüyorum. Bu kazanımlarla beraber sağlık çalışanların yüzde 80’inde memnuniyet var görebiliyorum.”

-ŞEHİR MERKEZİNDEKİ ADLİ TIP KURUMUNUN TAŞINMA İSTEĞİ VAR BU DURUMA NASIL BAKIYORSUNUZ?

“Haklılar belki çünkü tam şehrin göbeğinde bir yer. Oda fiziki şartların iyi olmamasından kaynaklanan bir durum var. Daha önce adli tıp yok hastane morglarında filan yapılıyordu.Ama Adli tıp uzmanları Adalet Bakanlığı bünyesinden atandıktan sonra bunlara biz hızlıca nasıl yer verebiliriz dedik.Fiziki şartları kötü değil ama mahallenin ortasında olması belki biraz sıkıntıdır.Hakikaten insanlar geliyor, acısı olan insanlar var sürekli devam eden ölümler oluyor otopsiler oluyor.Oradan taşınmasında bende fayda görüyorum.Daha uygun bir fiziki şartlarda taşınmasında fayda var.”

-SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

“Ben öncelikle teşekkür ediyorum. Sağlıkta anlatılacak çok şey vardır. Bütün sağlıkta çalışan arkadaşlarımıza öncelikle teşekkür ediyorum. Herkes elinden gelenin en iyisini yapıyor eminim. Zaman zaman aksaklıklarda olabilir ama bunu yine el birliği ile çözebiliriz. Size de teşekkür ediyorum. Şuan acil bir durumumuz yok sağlık hizmetlerini yürütebiliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda tekrar görüşürsek çok daha iyi bir noktaya geldiğimizi her beraber paylaşırız.”

Son Güncelleme: 26.08.2015 09:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.