Eyyübiye'deki Bit Pazarı Dar Gelirli Ailelerin Umudu Oluyor

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi Yenice Mahallesi’nde boş bir arazide kurulan ve birçok ürün yelpazesini içinde barındıran bit pazarı dar gelirli ve Suriyeli ailelerin yüzünü güldürüyor. Yoksul aileler, burada en az maliyetle tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Eyyübiye'deki Bit Pazarı Dar Gelirli Ailelerin Umudu Oluyor
Eyyübiye ilçesi Yenice mahallesinde boş bir arazide kurulan bit pazarı, ‘Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı’ sözünün aksine, binlerce kişinin cazibe merkezi haline geldi. Özellikle Suriyelilerin akınına uğrayan bit pazarı, kurulduğu gün dolup taşıyor.
Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlar, burada daha çok kışlık giyim ve ısıtıcı ürünlere rağbet ediyor. Pazarda genellikle ikinci el ürünler satılırken, il dışından gelen pazarcılar sıfır ürünler de satıyor. Piyasa fiyatlarının çok altında satılan ürünler, maddi durumu kötü ailelerin için büyük alternatif oluşturuyor.
Suriyeli göçmenlerin pazar yerine yakın mahallelerde yaşıyor olması, bit pazarını cazibe merkezi haline getirdi. Suriyeli göçmenlerin de tezgah açtığı pazar adeta müşteri akınına uğruyor. Elektronikten giyeceğe, yiyecekten canlı hayvanlara, parfümeriden müzik enstrümanlarına sıfır ve ikinci el birçok ürünün satıldığı bit pazarındaki tezgahlar, pazar günleri binlerce kişiyi ağırlıyor. Yola saçılmış ürünler ve yoğun müşteri kalabalığı da pazarda tezgah açanların yüzünü güldürüyor. 7'den 70'e kadın-erkek herkesin ilgi gösterdiği pazarda çocuklar da satış yapan ailelerinin yanında, diğer çocuklarla günlük hayatlarını sürdürüyor. İkinci el ürünlerin yanında pazarda kullanılmamış ürünlere de rastlamak mümkün oluyor. İkinci el kıyafetlerin fiyatı 1 ile 5 lira arasında değişkenlik gösterirken, sıfır ürünlerde ise fiyatlar 20 liraya kadar çıkıyor.
Pazarda 5 ile 10 liraya pantolon, ayakkabı, bluz gibi ürünleri kolayca bulabildiklerini anlatan vatandaşlar, 200-300 liraya bilgisayar satın almanın bile mümkün olduğunu ifade etti. Düşük bütçeli vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği bit pazarı, dar gelirli ailelerin yeni alışveriş merkezi oldu. Öte yandan bazı vatandaşlar pazarın bir gün değil her gün açık olması gerektiğini söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER