Ev ekmeği lezzeti isteyenlere hizmet veriyor

Şanlıurfa'nın kent merkezinde ve kırsal alanında taş değirmenlerin yerini teknolojik değirmenler aldı.

Ev ekmeği lezzeti isteyenlere hizmet veriyor

 Şanlıurfa'nın kent merkezinde ve kırsal alanında taş değirmenlerin yerini teknolojik değirmenler aldı.

Şanlıurfa'da Hububat üretiminin yoğun olarak yapıldığı kentte un fabrikalarının artması nedeniyle, değirmenler kapanırken, kentin bazı bölgelerde ve kırsal alanlarda ev ekmeği yapmak için değirmenler faaliyetlerini sürdürüyor.
Varlığı insanların ilk ziraat faaliyetlerine başladığı devirlere kadar dayanan taş değirmenlerin sayısı son yıllarda ciddi ölçüde düşüş yaşanırken taş değirmenlerin yerini teknolojik değirmenler aldı.Taşların ezmesiyle un elde edilen değirmenler, yerini önce elektrikli sisteme, ardından da modern un fabrikalarına bıraktı.
Şanlıurfa'da fırın ekmeğin yanında hemen her evde ev ekmeği kültürü hale sürdürülmektedir.Kentin farklı noktalarında ve köylerde un değirmenlerine rastlamak mümkün vatandaşlar un değirmenlerinde öğüttükleri un ile ev ekmeği kültürünü sürdürürken taş un değirmenlerin yerini teknolojik değirmenler almasıyla daha çok beyaz un çıktığını belirten değirmen esnafı, Taş değirmenlerin öğüttüğü unların kepekli ve sağlığa yararlı olduklarını biliyoruz. Yalnız esmer un olmalarından dolayı insanlar sağlıktan ziyade görüntüye önem vermeye başladı ve artık beyaz unu tercih ediyor. Bizde taş değirmeni elektrik sistemiyle çalışan değirmene çevirdiğini" ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER