“Eskiden 5-6 Kişi Çalışırdı Şimdi Yalnızım”

Şanlıurfa’da bir zamanlar deri çırakların yetişti  Keçeci pazarı şimdi yok olma durumuna geldi. Şanlıurfa Keçeci Pazarı’nda tef yapımıyla uğraşıyor. Tef yapımında kullanılacak olan oğlak, koyun veya keçi derileri bir gün suda bekletiliyor. Sudan çıkarıld

“Eskiden 5-6 Kişi Çalışırdı Şimdi Yalnızım”

Şanlıurfa’da bir zamanlar deri çırakların yetişti  Keçeci pazarı şimdi yok olma durumuna geldi.

Şanlıurfa Keçeci Pazarı’nda tef yapımıyla uğraşıyor. Tef yapımında kullanılacak olan oğlak, koyun veya keçi derileri bir gün suda bekletiliyor. Sudan çıkarıldıktan sonra tivi dökülüyor. Etleme, çakma ve kurutma gibi işlemler sonrası deri, tekrar suda bırakılıyor. Kasnaklar hazırlanıyor ve halkaları takılıyor. Bu aşamadan sonra artık deri kasnağa geçiriliyor. Etrafı süsleniyor. Bendir kullanımının azalması nedeniyle kasnaktaki zilleriyle ağırlıklı olarak tef yapılıyor. İşlemlerin tamamlanmasıyla tef, derinin kuruması için bekletiliyor.

Mehmet Ali Mızrakçı” ben 73 yaşındayım 12 yaşından beri bu dericilik mesleğini yapıyorum, Burada Ham deriyi düzetip işlenmiş haline getiriyoruz bizim iş modern değil el işi yaptığımız ürünle yelek, kürk  bunları mezat’a verip satıyoruz, deriyi aldığımızda insanın midesi bile almıyor ama bizi bunu a şekilde alıp insanların giyeceği şekle getiriyoruz. Ben oğlanlar hepsi memur oldu. Ben kahveye gideceğime bu mesleği devam ettiriyorum, artık yeni nesil yetişmiyor bu meslek ölüyor eskiden benim yanımda 5- 6 kişi çalışıyordu, şuanda tek ben çalışıyorum ben sanat lağ oluyor bitiyor. Bu işte biz karnımızı doyuramıyoruz ki çırak yetiştirelim bu mesleği sürdürmek için hükümetin bize destek çıkması lazım  ben babadan bu mesleği gördüm devam ettirdim benim çocuklar hepsi memur oldu ben ölürsem gelip bu dükkanı satarlar bu mesleği devam ettiremezler bu meslek bitiyor dedi” (Mustafa Bayar)

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER