Eski günler geride kalktı

Bakan Ergün Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı’na katıldı. "Memleket Kürtçe şarkılarla bölünür mü? İngilizce, Fransızca şarkılarla bölünmüyor da Kürtçe şarkılarla mı bölünecek. Ülkeleri hak ve özgürlükler değil haksızlık böler” dedi. Bi

Eski günler geride kalktı

Bakan Ergün Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı’na katıldı. "Memleket Kürtçe şarkılarla bölünür mü? İngilizce, Fransızca şarkılarla bölünmüyor da Kürtçe şarkılarla mı bölünecek. Ülkeleri hak ve özgürlükler değil haksızlık böler” dedi.

Bir otelde  başlayan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel toplantısına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile birlikte Şanlıurfa Vali yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Harran üniversitesi rektörü İ. Halil Mutlu, İl Emniyet müdürü Mehmet Likoğlu, STK temsilcileri, Diyarbakır Dicle ve Harran Üniversitesi eğitim görevlileri, Diyarbakırlı ve Urfalı siyasilerle sanayiciler katıldı.

Dün ziyaret ettiği Harran’da yüzlerce yıl önce çok büyük alim ve bilim adamlarının yetiştiğini belirten Bakan Ergün, “ Bizim mayamızda bu var. Geçmişte çok buluşlar yaptık bugün de yapabiliriz. Diyarbakır’dan El-Cezeri, Harran’dan El-Battaniler çıkardık. Bugün de çıkarabiliriz. Bunun için çalışmamız, düşünmemiz ve uygulamaya geçirmemiz lazım” diye konuştu.

Ergün, açıklanan teşvik paketi sonrası Türkiye'deki organize sanayi bölgelerinde 28,5 milyar liralık yatırım ve 3 bin tesisin kuruluşu için başvuru yapıldığını anımsattı.

Yatırım başvurularının önemli bir kısmının 6. bölgeye olduğunu belirten Ergün, "Tüm bunlar bölgenin geleceği için bize çok önemli ipuçları vermektedir. Çok şükür Şanlıurfa'daki ve Diyarbakır'daki organize sanayi bölgelerinde yer kalmadı" şeklinde konuştu.

Konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti ve sanatçı Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses'in Kürtçe şarkı söylemesine değinen Bakan Ergün, 10 yıl önce bunların hayal dahi edilemediğini söyledi.

İlk milletvekili olduğu dönemlerde Kürtçe kasetlerin yasaklı olduğunu ve insanların el altından satın aldıklarını vurgulayan Ergün, "Memleket Kürtçe şarkılarla bölünür mü?  İngilizce, Fransızca şarkılarla bölünmüyor da Kürtçe şarkılarla mı bölünecek. Ülkeleri hak ve özgürlükler değil haksızlıklar böler. Haksızlıklar arta arta önce insanlar manen ayrılır. Ardından kafalar gönülleri ayrılır. Sonra ise kendileri ayrılmak isterler işte ülkeler haksızlıklardan böyle bölünür, haklardan bölünmez" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin anormalden normale döndüğünü aktaran Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çünkü yasak olması (Kürtçe şarkılar) ve yok sayılması anormaldi. İnsanı bir sistem ve bir idare ancak bu kadar aşağılayabilir. Fakat Türkiye'de insanların yok sayılarak aşağılanma süreci bitmiştir. Olduğu gibi kabul edeceksiniz. Bizim Allah'ın kendi farklılıklarıyla yarattıklarını olduğu gibi kabul etmeme hakkımız ve lüksümüz yoktur. Biz onun yaratma hikmetlerini olduğu gibi kabul etmemiz lazım."


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER