Ergün, doğru yatırımlar yaptık

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği toplantısına katılmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bugün birçok Avrupa ülkesinin dahi yakalamak bir yana, yaklaşamadığı Maastricht kriterlerini Türkiye sağlamaktadır" dedi. Topla

Ergün, doğru yatırımlar yaptık

Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği toplantısına katılmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bugün birçok Avrupa ülkesinin dahi yakalamak bir yana, yaklaşamadığı Maastricht kriterlerini Türkiye sağlamaktadır" dedi.

Toplantıya, Vali Vekili Ramazan Seçilmiş, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Avrupa Yatırım Fonu Başkan Yardımcısı Marjut Santoni ile diğer ilgililer katıldı.

Toplantıda kobilerlerin soruna değinen Bakan Ergün, bu konuda önemli adımlar attıklarını belirtti.

KOBİ'lerin bu sorununu çözmek için önemli adımlar attıklarını vurgulayan Ergün, "Gösterge faiz oranlarını yüzde 60'ların üstünden tek haneli rakamlara çekmiş olmamız dahi tek başına muazzam bir iyileşmedir. KOSGEB aracılığıyla ihtiyaç oldukça cazip şartlarda kredi destek programları da oluşturuyoruz. Yine KOSGEB aracılığıyla, borsaya açılmak isteyen KOBİ'lerimiz için bir destek programı da başlattık" diye konuştu.

Ülkedeki tasarrufları artıracak ve bunların doğru yatırımlara dönüşmesini sağlayacak mekanizmaları da birer birer kurduklarını belirten Ergün, üzerinde en fazla durdukları konuların başında "risk" ve "girişim" sermayesi geldiğini ifade etti.

Ergün, bu tür fonların daha fazla kurulması, özellikle erken aşama teknoloji firmalarının bu şekilde fonlanması için ciddi çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER