Engelliler Üretiyor, Para Kazanıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi engelli koordinasyon merkezinde zihinsel engelliler galoş üretiyor. Zihinsel engelli sattıkları galoş ile aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Mustafa Bayar

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi engelli koordinasyon merkezinde zihinsel engelliler, bir günde bin 500-3 bin civarında galoş üretiyor. Hastanelere, Engelli rehabilitasyon merkezlerine ve mutfak işletmelerine satılan galoşlardan elde edilen gelir, çalışan engellilere, dernek yararına ve Engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanılıyor.

Engelliler Kendi Ayakları Üzerinde Durması Amaçlanıyor

Dernek bünyesindeki atölyede önce İş Kur bünyesinde eğitim alan, ardından galoş üretimi yapan engelli bireylerin ürünleri, çeşitli kuruluşlara satıp para kazanıyor. Proje, engelli bireylerin üretmelerine olanak sağlayarak topluma kazandırılmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri amacıyla hazırlandı. Engellilerin üretimin bir parçası olmalarının önemine değinen dernek yöneticisi fiziksel ve zihinsel engellilerin birlikte çalışarak üretim gerçekleştirmelerinin de ayrı bir anlam taşıdığını belirti.

Günde 2 Bin İle 3 Bin Civarında Mekanik Olarak Galoş Üretiyoruz

Şanlıurfa Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Ve İstihdam Derneği Başkanı Bedih Satoğlu," Eski valimiz Azim Gürgör Tuna ve Vali yardımcısı Adil beyin katkıları ile Engellerimizin galoş üretimi için ham madde ihtiyacımız vardı Şanlıurfa valiliğİ tarafından galoş ham madde temin edildi. Esas bu mesleğe Çalışma İş Kur ile birlikte yapmış olduğumuz kurslar sonucu bu engelli çocuklar galoş üretme mesleğini öğrenmiş oldular. Burada günde 2 bin ile 3 bin civarında mekanik olarak galoş üretiyoruz. Ürettiğimiz galoşu hastanelere, Engelli rehabilitasyon merkezine , mutfak işletmelerine hijyenik açıdan kullanmak üzere satıyoruz. Normal olarak 1 bin tanesini 150 TL'ye satıyoruz. Amaç burada sevgiye muhtaç kardeşlerimizi dışarıdan alıkoymak burada bir mesleki kariyer sahibi yapmak ve zamanlarını değerlendirmek tir. Ayrıca Engelli çalıştıran özel sektör bir ricamız var. Zihinsel Engelliler deyipti toptan bir yaklaşım içine girerek zihin raporu olan kardeşlerimizi çalıştırmamaktadırlar halbuki zihinsel engelli çocuklarımız öz bakım olarak öğretilebilirler ve normal insan kardeşlerimiz gibi çalışabilir işe alması konusunda biraz hassasiyetli davransınlar, Zihinsel engellileriler eğitilebilir biz zihinsel engellilerimizle istihdam yönelik çalışma yapıyoruz ve bu kardeşlerimiz güzel bir çalışma yapıyorlar şuanda yarı mekaniktir Şanlıurfa'da yerel yönetimiyle birlikte iş birliği yapıp günde 25 in 30 bin galoş yapabilecek otomasyona inşallah geçeriz"dedi.

Türkiye'nin En Kapsamlı Engelliler Koordinasyon Merkezi

Daha önceki Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yaptırılan ve Türkiye'nin en kapsamlı Engelliler Koordinasyon Merkezi sahip Engelliler Koordinasyon Merkezi, 14 bin metrekarelik bir alana inşa edildi. Engelliler Koordinasyon Merkezinde; görme, işitme ve zihinsel engelliler yararına çalışmalar yapan derneklere 2'şer sınıf, 1'er atölye tahsis edilecek. Merkezde ayrıca veli ve bilgisayar odaları, çok amaçlı salon, yüzme havuzu, spor salonu ve basketbol sahası da bulunuyor. Merkezde, sosyal iyileştirme hizmeti, mesleki eğitim kursları, sosyal ve kültürel faaliyet hizmetleri ve bilinçlendirme faaliyetleri gibi hizmetler veriliyor. Engelli bireylerin aileleriyle birlikte etkinlikler yapacağı merkezde ayrıca, sınıf ve atölyelerde üretilecek ürünler de satışa sunulabilecek. Her engelli bireyin bilgisayar kullanmasına yönelik kursların düzenleneceği Engelliler Koordinasyon Merkezinde rehabilitasyon hizmeti de veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2017, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER