Engelleri Umut Eviyle aşıyorlar

Hayatlarını engelleriyle sürdürmeye çalışan bireyler, umut evleriyle hem kendini geliştiriyor hem de günlük ihtiyaçlarını karşılıyor.

HABER:GÜLİZAR GÜLEBAK 

Engelliler Şanlıurfa Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün hayata geçirdiği Umut evleriyle engellerini aşıyor.

Arkadaş ortamında tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılayan engelliler, yemeklerini hazırlayabilirken komşu ziyaretlerini de gerçekleştiriyorlar. Ev ortamında sadece yemek yapmakla kalmayan engelli bireyler kent içinde gezilerde gerçekleştiriyor.

Abilerinin denetimi üzerinde hayatlarını sürdüren engelliler gerçekleştirilen bu proje ile engelsiz yaşamın ilk adımlarını atmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yaklaşık bir buçuk yıl önce kurulan 2 umut evinde 8 engelli birey yaşamlarını devam ettiriyor.  İleriki zamanlarda ise engelsiz yaşam merkezinde bulunan bayan engelli bireyler içinde umut evinin kurulması planlanıyor.

“ENGELSİZ BİR YAŞAMIN ADIMLARI ATILIYOR”

Şanlıurfa Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol, Urfanatik muhabirine yaptığı açıklamada Engelli bireyleri sosyal hayata kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ve engelsiz bir yaşamın adımlarının atıldığını söyledi.

Demirkol, engelli bireylere imkan sağlandığı takdirde harikalar yaratabildiklerini belirterek şunları söyledi:   

“Bakanlığımızın çatısı altında hizmet alan bütün insanlarımız için aslında düşündüğümüz kurum hakkındaki hizmetin aslında ana temeli, felsefesi insanların rehabilitasyonunu sağlamak ve tekrar ait oldukları sosyal hayata dönmelerini sağlamak bu anlamda dezavantajlı ve özellikle engel grubunda yer alan engellilerimizin de sosyal hayatın bir parçası olduğu gerçeğinin hareketle bu insanlarımızın toplumsal hayata entegrasyonu 'toplumsal hayatta bende varım' diyebilecekleri şekilde oluşumları önemsiyoruz. Bu anlamda umut evleri, bu engellilerimizin kendi başlarına bir başkasının da kontrollü bir mekanizma içerisinde yardımcı olmalarıyla sosyal hayat içerisine entegre olma çalışmaları yürütebiliyorlar ve burada gördüğümüz engelliye bir imkân sağladığınızda nasıl güzel beceriler başarılar elde edebildiğini kendi hayatını da kurgulaya bildiğini görebilmek kısa zamanda da bunun gerçekleştiğine şahit olmak tabi ki bizi sevindiriyor.”

“TOPLUMSAL DUYARLILIK OLUŞTURDUK”

Engelli bireylerin gelişim noktasında kendilerini geliştirebildiklerini aktaran Demirkol, Umut evleriyle aynı zamanda toplumsal duyarlılıkta oluşturduklarını söyledi.

 Demirkol, “Hem engellinin kendisi kişisel gelişim noktasında kurum bakımından daha ziyadesiyle kendini geliştirebiliyor. Aynı zamanda toplumsal bir duyarlık oluşturuyoruz. Sadece kapalı kapılar arkasında engellisine temel ihtiyaçlarını karşılayan bir anlayıştan ziyadesiyle engelinin sosyal hayatın içerisinde olabilmesini sağlayan engellinin sosyal hayata adaptasyonu sağlayan ve engelliye karşı toplumun bakış açısını değiştiren umut evlerinin sayısını da gün geçtikçe arttırmak arzusundayız. Engellilerimizin kurum bakımındaki olan hizmet anlayışının ötesinde yine içinde bulundukları topluma uyum sağlayan içinde bulundukları toplumun gereklerine göre hareket edebilen bir rehabilitasyon sürecini de umut evleriyle bulduk diyebilirim.”

“HEPİMİZ ENGELLİ POZİSYONA DÜŞEBİLİRİZ”

Umut evleriyle insanların engellilere bakış açısında duygusallık boyutunun devreye girdiğini belirten Demirkol, engellilerin apartmandaki komşularıyla güzel bir uyum yakaladıklarını vurguladı.

İnsanların engellilere olan ilgileri ve alakalarının memnun edici olduğunu aktaran Demirkol, “Tabi ki bizim çalışmış olduğumuz hizmet alanımızın temeline baktığımızda tüm itibariyle toplumda bir duygusallık ön planda dolayısıyla engellilerimize bakış açısında bu duygusallık boyutuyla devreye giriyor. Bugüne kadar engelli bakım merkezlerinde görmeye alıştıkları engelli profilini kendi yaşam alanlarında görmeye başlayan site sakinlerimiz apartmandaki komşularımız güzel bir uyum yakaladılar. Engellilerimize olan ilgileri ve alakaları bizleri memnun ediyor. Tabi ki başlangıçta mutlaka bir çekingenlik söz konusuydu ama bunlarında kendileri gibi toplumsal hayata uyum noktasında gayretlerini gördükçe onlarda bize bu anlamda destek oluyorlar. Ben engellinin kesinlikle ikinci sınıf bir vatandaş hükmünde görünmeyip gerçekte onunda bizim hayatımızın bir parçası olduğunu akıllarımıza yerleştirmemiz gerektiğini her zaman her an birimizin engelli pozisyona düşebileceğimizi ifade ediyorum. Dolayısıyla bu noktadaki hizmet aynı zamanda insanlarda toplumsal duyarlılık oluşturuyor. Bilinç seviyesinin de artmasına vesile oluyor” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 11:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 4 yıl Önce

video haber yazıyor video yok mükemmel gazetecilik anlayışınızı tebrik ediyorum.

Salim Elibağlı
Salim Elibağlı - 4 yıl Önce

80. Yıl Zihinsel Engelliler Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezi kuruluş müdüründen Alla razı olsun... Oradaki engellilere gerçekten babalık yapıyor.

SIRADAKİ HABER