08 Ağustos 2014 Cuma 00:00
Emrullah Cin: AK Partili üyeler, Belediyeyi zarara uğratacak

Şanlıurfa merkez ve ilçeleri arasında bu zamana kadar tek borçsuz belediye olan Viranşehir Belediyesi, 30 Mart seçimlerinin ardından Büyükşehir Yasası ve aleyhteki kararlar nedeniyle çalışma yapamıyor.

Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, hazine arazilerinin satışı konusundaki AK Partili Meclis Üyelerinin aldığı kararın belediyeyi zarar uğratacağını söyledi.

4 dönemdir BDP’li Başkan tarafından yönetilen Viranşehir Belediyesi, bölgenin ve Türkiye’nin en borçsuz belediyesi olarak gündeme gelmişti. 30 Mart’ta yapılan seçimlerde tekrar BDP’nin kazandığı ilçede, Belediye Başkanı Cin, AK Partili Meclis Üyelerinin çalışmaları engellemeye çalıştığını ve gelirlerin durdurulduğunu söyledi.

İHALEYE HAYIR, İCRAYA EVET

Viranşehir Belediyesi, Belediye Başkanı Emrullah Cin başkanlığında gerçekleştirdiği Ağustos ayı olağan meclis toplantısında gündeme getirilen arsa satışlarıyla ilgili AK Partili meclis üyeleri ilginç karar aldı. Belediyenin 6 milyon borcu olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Cin, bu borcu ödemek için arsaları ihale yoluyla satılmasını istedi ancak AK Partili Meclis Üyeleri bu karara ret verdi. Arsaların icra yoluyla satılmasını isteyen AK Partili Meclis Üyeleri, bu yönüyle olağan meclis toplantısına damga vurdu.

“ARSALAR İCRA YOLUYLA SATILIRSA YARI FİYATINA SATILACAK”

Belediye Başkanı Emrullah Cin, AK Partili Meclis Üyelerinin bu kararı üzerine durumu açıkladığını ve arsaların icra yoluyla satılması halinde yarı fiyatına satılacağını üyelere açıkladığını belirtti. Cin, durumu izah etmesine rağmen AK Partili Meclis Üyelerinin kararını değiştirmediğini söyledi. Konuya ilişkin açıklama yapan Cin, “bilindiği gibi Belediyemiz bu zamana kadar en borçsuz belediyeydi. Benim Belediye Başkanlığı yaptığım dönemde Viranşehir’i Şanlıurfa’nın ilçeleri arasında en modern ilçe haline getirdik. İki dönemden sonra Leyla Güven arkadaşımız Belediye Başkanı oldu ve yine diğer belediyelere göre en borçsuz belediye bizdik. 30 Mart’ta yapılan seçimlerde tekrar Belediye Başkanlığını kazandık ama bu sefer çalışmalarımız engelleniyor. Gerçekleştirdiğimiz olağan Meclis Toplantısında AKP’li Meclis Üyeleri Belediyeyi zarara uğratacak bir karar aldılar. Arsaların ihale yoluyla değil, icra yoluyla satılmasını istediler. Arsaları icra yoluyla satarsak ancak yarı fiyatına satarız, bu da belediyeyi zarar uğratır” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR, GELİRİN YARISINI ENGELLEDİ”

Ağustos ayında gelirin giderleri karşılamadığını belirten Belediye Başkanı Cin, Büyükşehir Yasası’nın gelir kaynağının yüzde 50’sini düşürdüğünü kaydetti. Belediye çalışmalarının devam ettiğini anımsatan Cin, “bilindiği gibi belediyemizin çalışmaları devam ediyor. Ağustos ayında gelirler, giderleri karşılamadı. Büyükşehir Yasası gelirleri yüzde 50 oranında düşürdü. Bu da çalışmaların aksamasına neden oluyor” ifadesini kullandı.

“YAPILAN ÇALIŞMALARIN BORCUNU ÖDEYEMEZ OLDUK”

Çalışmaları kapsamında ilçeye bir spor kompleksi oluşturduklarını dile getiren Başkan Cin, Büyükşehir Yasası’nın gelirleri düşürmesi nedeniyle mevcut çalışmaların borcunu ödeyemediklerini kaydetti. İlçeye yapılan spor kompleksini yapan firmanın borçlarını ödeyemediklerini belirten Cin, ihaleyi alan firmanın Belediyeyi icraya verdiği belirtti. Bu durum üzerine konuyu meclise taşıdığını dile getiren Cin, kararı meclis üyelerine bıraktığını söyledi. Mecliste alınan karara AK Partili üyelerin arsaların ihale yoluyla değil, ircaa yoluyla satılmasını istediği belirten Cin, şöyle konuştu: “zaten Büyükşehir Yasası nedeniyle gelirimiz yüzde 50 oranında azalıyor. Bu nedenle de yaptığımız çalışmaların borcunu karşılayamaz hale geldik. İlçemize yaptırdığımız spor kompleksinin borcunu ödeyemediğimiz için ilgili firma belediyeyi icraya verdi. Borçlarını ödeyemezsek arsalarımız onların ihalesiyle satılacak. İcra yoluyla satılması halinde arsalarımız ilk ihalede yüzde 40.2, ikinci ihalede yüzde 60 oranında ucuza satılacak. Arsalarımızı ihaleye çıkarırsak değerinin daha üstünde bir fiyata satabiliriz. Bu açıklamayı Meclis Üyelerine yaptım ancak buna rağmen AKP’li Meclis Üyeleri arsaların icra yoluyla satılmasına razı olduklarını söyledi.”

“KÂR ETMEK VARKEN, ZARAR EDECEĞİZ”

AK Partili Meclis Üyelerinin aldığı kararın Belediyeyi oldukça zarara uğratacağını belirten Cin, arsalarının daha yüksek değerle satılması varken, daha ucuza satılacağını kaydetti. Belediyelerin sürekli arsa üretip satması gerektiğini dile getiren Cin, Büyükşehir Belediyesinin de 500 milyon borcu olduğunu anımsattı. Büyükşehir Belediyesinin arsa üretip satarak bu borcunu kapatmaya çalıştığını söyleyen Cin, “Belediyelerin bir işletme gibi kendisini yenilemesi lazım. Borçlarımızı ödeyebilmek için sürekli arsa alıp satmamız gerekiyor. Büyükşehir Belediyesinin de bugün 500 milyon lira borcu var ama bu borçlarını ödeyebilmek için arsa üretip satıyor. AKP’li Meclis Üyeleri, bu zarara rağmen arsaların icra yoluyla satılmasını istediklerini söyledi. Arsalarımız değerinden daha fazla yüksek bir fiyata satılacakken, AKP’li üyelerin aldığı karar nedeniyle daha ucuza satılacak” şeklinde konuştu.

Cin, BDP’li Belediye olarak ilçeye hizmet edeceklerini ve ilçeye yapılan çalışmaların engellenmeye çalışıldığını vatandaşlar tarafından bilinmesini istediklerini sözlerine ekledi. Ali ÇETİNKAYA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.