EMEP'den Barış çağrısı

Emek Partisi (EMEP) Şanlıurfa İl Örgütü tarafından bazı illerde yaşanan çatışma ortamlarının son bulunması için basın açıklaması gerçekleştirildi.

 Umut DELİ

Emek Partisi (EMEP) Şanlıurfa İl Örgütü tarafından bazı illerde yaşanan çatışma ortamlarının son bulunması için basın açıklaması gerçekleştirildi.

 Kara koyun iş merkezinde EMEP tarafından gerçekleşen basın açıklamasına Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ de destek vererek çatışma ortamlarının son bulunması çağrısında bulunuldu.

 Barış sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan EMEP İl Başkanı Ziya İnce: “ Memleket yangın yeri, Ağustostan bu yana haber bültenlerinden ölüm haberleri eksik olmuyor. Son haftalarda savaşın kentlere yayıldığı, sokağa çıkma yasaklarıyla evlere hapsedilen insanların göçe zorlandığı, taş taş üstünde bırakılmayan tank top ateşleri altında kalan mahalle görüntüleri hafızalara kazılıyor. Çocukların ve Öğretmenlerin gönderilip, eğitimin tatil edildiği okullara askerler ve keskin nişancılar yerleştiriliyor. Özel harekâtçıların atışlarıyla anne karnında çocuklar, çocukların gözleri önünde kadınlar öldürülüyor, cenazeler sokak ortasında çürümeye, yaralılar kan kaybından ölüme terk ediliyor.

Kürt halkı üzerinde savaşın yeniden başlatıldığı son 5 ayda 45 çocuk, yüzlerce sivil yurttaş, genç, yaşlı, asker, polis hayatını kaybetmiş durumda. Bütün bu yıkım ve vahşet tablosunun altında Kürt halkının ulusal hak eşitliği ve özgürlük isteklerini, demokratik isyanlarını, öz yönetim dirençlerini ateşle bastıran bir Türk milliyetçiliği ve egemenliği yatıyor. Ülkemiz Suriye gibi yangın yeri olmasın diyorsak Türkiye’yi yöneten Türk milliyetçiliğinim fetihçiliğine, cihatçılığına karşı durmamız gerekir. Cumhurbaşkanına, Hükümete sesleniyoruz, Operasyonları durdurun, askeri, güvenlik güçlerini geri çekin, yeniden siyasal barışçıl demokratik çözüm için parlamentoyu devreye sokun, Kürt halkına bölgesel özerlik hakkını tanıyın siyasetçileri muhatap alın.

   Türkiye’de yabancı askeri üslerin ve askeri birliklerin varlığına son verin. Türkiye’nin yurt dışındaki askeri üslerini kapatın, askerlerini geri çekin. İşçi Emekçi halklar olarak emek, Barış, demokrasi ve özgürlük istiyoruz. Bunun yolu eşitliği, kardeşliği savunmak, savaşı durdurmaktan geçer. Bunları kazanmak için ellerimizi, yüreklerimizi, emeğimizi, mücadelemizi birleştirelim. Dili yasaklanan, çocukları vurulan, evlerinden çıkamayan, linç edilen bizler olsaydık ne yapardık? Bu soruyu kendimize soralım. Türkiye halkları olarak, kardeşliğimizi mahfeden savaş operasyonlarına karşı ses verelim, bulunduğumuz her yerde gerçeklerin görülmesini sağlayıp Barışın, çözümün sesini yükseltelim. Hep birlikte katliamları önlediğimiz, halklara barış ve özgürlükleri kazandığımız bir yeni yılı selamlayalım” ifadelerini kullandı. Yapılan basın açıklamasının ardından partililer sesiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2015, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER