28 Mayıs 2014 Çarşamba 00:00
Elektrik sorunu meclise taşındı

HDP Şanlıurfa milletvekili İbrahim Ayhan, köylerde sulama yapan çiftçilerin elektrik ile ilgili sorunlarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi olarak sundu.

Ayhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız’a verdiği soru önergesinde, “DEDAŞ’ın sorumluluğunda bulunan yerleşim yerlerindeki çiftçilere fahiş kaçak tahakkuku ile ek kaçak tahakkukları yapılmaktadır. Dağıtım şirketi DEDAŞ lehine, tarımsal sulamaya ilişkin DEDAŞ’a elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödenene kadar 2014 yılında tarımsal destekleme ödemesi yapılmayacağına dair Bakanlar Kurulu Kararı çiftçilerin mağduriyetlerini bu kadar usulsüz uygulama örneği sergileyen dağıtım şirketi karşısında daha da arttırmıştır” ifadelerine yer verdi.

Enerji sorunlarıyla ilgili soru önergesi veren Ayhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

Kaçak tahakkukları düzenlenir iken en fazla kaç gün esas alınarak tutanak tanzim edilmektedir. Bu işlemler esnasında EPDK 29.12.2015 Tarih ve 622 sayılı Kurul kararı ile Kaçak ve Usulsüz Elektrik kullanımına dair uygulanacak usul ve esaslar dikkate alınmış mıdır?

EPDK usul ve esasları gözetilerek kaçak tahakkukları yapılmakta ise dava konusu yapılan kaçak tutanaklarında mahkeme kararları sonunda DEDAŞ tahakkukları ile mahkeme sonuç kararları arasındaki fahiş farklar olmasını nasıl izah edersiniz?

Trafoların kurulu gücünün tam kapasite çalıştığı varsayılarak kaçak tahakkuklarının düzenlendiği iddiaları doğru mudur, şayet doğru ise EPDK’nın yasal mükellefiyetleri ile uyumlu mudur, EPDK tarafından yapılması gereken denetlemeler bu hususları da içermekte midir, bu konuda yapılan bir denetleme var mıdır? 

DEDAŞ tarafından yapılan usulsüz işlemler ile ilgili mahalline gitmeden fatura ve kaçak tutanak tanzim edilmesi, usulsüz tebligatlar yapılması, fahiş faturalar ve haksız ek tahakkuklar yapılması vs hususlarda bakanlığınıza yapılan şikâyetler var mıdır, var ise bakanlığınız tarafından bu konuda yapılan bir inceleme ve soruşturma var mıdır?

Kaçak ek tahakkukları hangi esaslar dikkate alınarak yapılmaktadır, Tüm kaçak tutanaklarına ayrıca ek tahakkuk düzenlenmesi gerekçesi nedir, bu işlemler EPDK yönetmelik ve tarifelerine uygun mudur, bu konuda yapılan bir denetleme var mıdır?

Kaçak elektrik tüketim miktarı hesabı hangi esaslar gözetilerek yapılmaktadır, tutanaklar düzenlenir iken bu esaslara uyulmakta mıdır, bu işlemler denetlenmekte midir?

Çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için EPDK ve TEDAŞ’a mahallinde denetleme talimatı Bakanlığınızca verilecek midir? Haber Merkezi 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.