18 Ağustos 2014 Pazartesi 00:00
Ekmek kazanma mücadelesi zorluk dinlemiyor

Doğu ve Güneydoğu illerinde 48 farklı ile tarım işinde çalışmak için vatandaşlar giderken, tüm Doğu ve Güneydoğu illeri arasında en büyük payı Şanlıurfa alıyor. Şanlıurfa’dan Türkiye’nin 48 farklı iline mevsimlik tarım işçisi giderken, bu durum çoğu zaman işçilerin hayatına mal oluyor. Mevsimlik tarım işçilerinin kentten ayrılmasıyla birlikte birçok sorun yaşanırken, kentte nüfusun azalması nedeniyle esnaflar da iş yapamıyor. Öte yandan tarım işçileri başka trafik kazaları olmak üzere birçok doğa olayına maruz kalıyor.

İŞ BULAMAYANLAR DENİZ KENARINDA BARINIYOR

Şanlıurfa başta olmak üzere tüm Doğu ve Güneydoğu illerinden Karadeniz’e fındık toplamaya giden mevsimlik tarım işçileri, iş bulamadıkları zaman deniz kenarında barınmak zorunda kalıyor. Kendi memleketinden ayrılarak, Karadeniz’e giden işçiler, ilk etapta iş bulmakta zorlanıyor. Önceden işini ayarlamayalar, deniz kenarında serdikleri brandaların üzerinde yaşamaya başlıyor. İşverenlerin gelmesini bekleyen işçiler, günlerce perişan bir hayat sürdürüyor. Zorlu yaşamın en büyük kurbanı da çocuklar oluyor. Çoğu ailenin küçük yaştaki çocukları bulunurken, bu çocuklar türlü hastalıklara maruz kalıyor.

HER YIL ONLARCA HAYAT GİDİYOR

Rutin olarak mevsimlik tarım işçisi olarak başta Karadeniz illeri olmak birçok bölgeye giden işçiler, yollarda trafik kazalarına maruz kalıyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Aksaray’a çalışmaya giden iki aileyi taşıyan minibüsün kaza geçirmesi sonucu iki kişi hayatını kaybetmiş, çoğu kişi de yaralanmıştı. Her seferinde benzer sorunların yaşanması dolayısıyla onlarca kişi yaşamını yitiriyor. Onlarca kişi bu nedenler dolayısıyla hayatını kaybederken, ocaklara da ateş düşüyor. Günlük 30 lira kazanmak için fındık toplamaya giden işçiler, 30 lira uğruna adeta ölümü göze alıyor. Bu anlamda yetkililerin sessiz kalması da ayrı bir tartışma konusu.

GÜVENÇ, TARIM İŞÇİLİĞİNİ BİTİRECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, yerel seçimler öncesinde projelerini açıklayıp, mevsimlik tarım işçiliğinin önüne geçeceklerini söylemişti. Kentte oluşturulacak istihdam alanlarıyla bu sorunun önüne geçeceğini belirten Güvenç, artık Şanlıurfa’nın diğer illere muhtaç olmayacağını söylemişti. 30 Mart’ın üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen, bu sorunu engellemek amacıyla bir çalışmanın başlatılmaması da tepki alıyor. Kentteki istihdam alanlarının yetersiz olması yanı sıra yeni istihdam alanlarının oluşturulmaması başta Büyükşehir Belediye Başkanı Güvenç olmak üzere Vali İzzettin Küçük ve tüm Milletvekillerini yakından ilgilendiriyor.

15 LİRA UĞRUNA GİDEN HAYATLAR…

Fındık toplamanın yanı sıra Malatya, Konya, Yozgat, Ankara, Kayseri ve daha birçok ile giden mevsimlik tarım işçileri, çoğu zaman günlük 15 liraya çalışmak zorunda kalıyor. 15 lira için kendi memleketlerinden ayrılan işçiler, bazen bu parayı kazanmak için hayatını kaybedebiliyor. Yollarda trafik kazalarına maruz kalan işçiler, yerleştikleri yerlerde de sel ve diğer doğa olaylarıyla karşı karşıya kalıyor. Özellikle Karadeniz illerine giden fındık işçileri, çoğunlukla dere kenarlarında çadır kurarak barındıkları için yağışlı günlerde derenin taşması nedeniyle sele kapılma tehlikesiyle karşılaşıyor.

“ELÇİ”LER ÖNDERLİK YAPIYOR

Mevsimlik tarım işçilerinin çoğunluğu, işveren ile işçi arasında diyalog kuran elçiler sayesinde iş buluyor. Mevsimlik işçiler için elçiler daha erken vakitlerde iş bölgesine giderek iş ayarlıyor ve ona göre bölgeye işçi götürüyor. Elçiler, işçilerin aldığı ücretin bir kısmı karşılığında işçilere iş veriyor. Kendi yerinden yurdundan ayrılan işçiler, tüm bu zorlukların yanı sıra, kazandığı paranın belli bir miktarını da kendilerine iş bulan elçilere ödemek zorunda kalıyor.

İŞÇİLER SAĞLIK- EĞİTİM SORUNU YAŞIYOR

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Şimşek, Mevsimlik tarım işçisi olarak kentten ayrılan kişilerin büyük bir kısmının eğitim ve sağlık alanında sorun yaşadığını belirtti. Mevsimlik tarım işçilerini çalıştıkları bölgelerde zaman zaman ziyaret ederek, işçilere eğitim verdiklerini dile getiren Şimşek, belli dönemlerde Şanlıurfa’da da düzenledikleri organizasyonlara işçilere eğitim verdiklerini söyledi. İşçilere daha çok hastalıklar karşısında nasıl bir müdahalede bulunacaklarını anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Şimşek, başta zehirlenme olmak üzere diğer sağlık sorunlarının önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi. Özellikle tarım işçilerinden kadın olanların çoğu zaman hamile olduğunu belirten Şimşek, kadınlara bu anlamda eğitim verdiklerini ve ulaşabilecekleri sağlık kuruluşlarının adreslerini verdiklerini kaydetti. Ali ÇETİNKAYA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.