29 Mart 2014 Cumartesi 00:00
Demirtaş: Rezil Siyasete Mecbur Değiliz

BDP tarafından Topçu Meydanı'nda düzenlenen mitinge gelenler, polis arama noktasında üst aramaları yapıldıktan sonra alana alındı. Yaklaşık 45 bin kişinin katıldığı mitingde BDP’li belediye başkan adayları vatandaşlara tanıtılarak destek istendi. Ardından platforma çıkan Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, alanda bulunanları Kürtçe, Türkçe ve Arapça selamladı. Baydemir, alandaki kalabalığa ittifakını kendilerini onurlandığını belirterek, "Şanlıurfa 30 Mart'ta şanına şan katmaya, şanını bütün Ortadoğu coğrafyasına yaymaya hazırlanıyor" dedi. 63 gün önceki büyük karşılamayı hatırlatan Baydemir, "Tam da 63 gün önce yine bu meydanda yine bu coşkunuzla karşılandık. 63 gündür Şanlıurfa’da sokak, sokak, mahalle mahalle, ev ev, dergah dergah, medrese medrese, STK'larımız, gençler, kadınlar, esnaflarımız sizlerle buluştuk. Destur isteyerek mekanınıza girdik. Kardeşlik ve dostluk elini sizlere uzattık. Sizlere bir olmanın birlik olmanın, birlikte başarmanın umudunu verdik. Sizlerden başarının Urfa'nın şanına şan katacağının umudunu aldık. Ama aynı zamanda bir dokunduk ki bin ah işittik. Kardeşlerim, annelerim şüpheniz olmasın ki; bu 63 gün adeta 63 yıl sürecek bir müfredatın bir öğrencisi olarak sizlerden çok şey öğrendim. Şimdi sizden öğrendiklerimizle sorunlarınızın, taleplerinizin şimdiden sözcüsü olduk" diye konuştu.

'APE OSMAN SİZLERİN HİZMETKARI OLACAKTIR'

Şanlıurfa’ya dair fark ve farkındalık yarattıklarını söyleyerek konuşmasını sürdüren Baydemir, "Bugün Türkiye'de demokrasinin olmazsa olması olan seçimin nabzı ve heyecanı Şanlıurfa’dan izleniyor. Şanlıurfa’dan yaşanıyor. İşte bunun gerçek mirası sizlerin bizlere verdiği moral ve umuttur. Şanlıurfa 'ya başkanlarımızla birlikte 23 Ocak'ta ilk geldiğim de sizler bana 'Ape Osman' dediniz. Şimdi bende size diyorum ki; bizler kardeşiz. Ape Osman Şanlıurfa'nın yeğenidir. Sizin desteğinizle hizmetkarı olacaktır. Konut sorunundan, ulaşım soruna 720 bin insanlık Şanlıurfa nüfusunun Türkiye'nin batı yakasına göç etmesinden, 450 kadın ve çocuk nüfusunun mevsimlik işçi olarak gönderilmesinden şikayet ettiniz. Şimdi evladınız olarak bütün bu sorunları çözmek için planlı bir şehirleşme ile konut hakkını hayal olmaktan çıkararak, Şanlıurfa'mızın hizmetine koyacağız. Meslek erbabımızın şikayetlerini tümünü ortadan kaldıracağız" dedi.

'EGE'NİN ÇEŞME'Sİ BODRUM'U VARSA URFA'NIN BOZOVA'SI VE HALFETİ'Sİ VAR'

Tüm kesimleri dinlediklerini söyleyen Baydemir, "Sizlerin aynen talep ettiği gibi Şanlıurfa bir tarım, turizm ve bir kalkınma şehri olacak. Tarihi mekanlarımızı işlendirerek, Fırat nehrinin Ferhad'ın yaptığı gibi Şanlıurfa ile buluşturarak Şanlıurfa'yı UNESCO miras listesine taşıyacağız. Yine nostaljik travmayı getirerek, fuar alanını, Karaali termal turizmini hayata geçirerek, hep birlikte Şanlıurfa olarak çıkıp Ankara'ya bugüne kadar bize yoksulluğu miras olarak bırakanlara, yoksulluk ve yoksunluk Şanlıurfa'nın kaderi değildir. Şanlıurfa'yı hep birlikte 77 yıldır bizlere örülmek istenen yoksulluk kefenini dişimizle, tırnağımızla Kürdüyle, Türkü ve Arabıyla, genci kadınıyla hep birlikte yırtacağız. Şanlıurfa'nın kapılarını dünyaya açmanın müjdesini hep birlikte vereceğiz. Ege'nin İzmir'in Çeşme'si Muğla'nın Bodrum'u varsa Urfa'nın Bozova'sı ve Halfeti'si vardır" diye konuştu. Baydemir, son olarak çözüm sürecine ilişkin açıklamada bulunarak "Bugün bölgede ne polis, ne asker, nede gerilla anneleri artık ağlamıyor. Artık barış umudumuz var" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Baydemir'in konuşmasının ardından BDP'li milletvekilleri Kemal Aktaş, İbrahim Binici ve Nursel Aydoğan, HDP Milletvekili İbrahim Ayhan ile BDP Eş Genel Başkan yardımcıları katılımcılar sahneye çıkarak halkı selamladı. Ardından sahneye çıkan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, alandakileri selamladıktan sonra konuşma yaptı.

'ŞANLIURFA APE OSMAN'A, APE OSMAN ŞANLIURFA'YA ÇOK YAKIŞTI'

"63 gün önce yine bu meydanda arkadaşlarımızı önce Allah'a sonra sizlere emanet edip gitmiştik. Şimdi görüyoruz ki emanetimize fazlasıyla sahip çıkmışsınız" diyen Selahattin Demirtaş, "Şanlıurfa meydanındaki bu kitle ile kararınızı vermişsiniz. Şanlıurfa'da kimsenin tahmin edemeyeceğini bugün başardınız. Artık BDP Şanlıurfa’da iktidar olmaya hazır hale geldi. Sizler bunu zorlu bir mücadele ile başardınız. 63 gündür burada bütün Türkiye'deki bütün adaylara örnek olacak bir çalışma sergileyen adaylarımızı canı gönülden kutluyoruz. İnanın ki öyle yerlerde öyle seçim kampanyalarını gördük ki. Sizler siyasi liderlerin seçim meydanlarındaki konuşmalarını gördünüz. Mübarek sanki seçimlere değil de savaşlara gidiyorlardı. Halkın karşısına çıkacak doğru dürüst işleri olmadığı, siyasetin ele ayağa düştüğü ve kepazelik durumuna düştüğü birçok yerde oy istemeye çalıştılar" diye konuştu. Kendileri için makam ve mevkiinin önemli olmadığını, halkın sevgisinin önemli olduğunu dile getiren Demirtaş, "Şanlıurfa'da böylesi bir havada son günümüze geldik. Gördük ki Şanlıurfa Ape Osman'a, Ape Osman Şanlıurfa'ya çok yakıştı" dedi.

'BİR YERE TUVALET KURSALAR BUNUN ADINI DA PROJELERİN İÇİNE KOYDULAR'

Yıllardır Şanlıurfa halkının kandırmak adına çok sayıda siyasetçinin Şanlıurfa meydanında konuştuğunu ancak seçimlerden sonra halka sırtlarını döndüğünü ifade eden Demirtaş, "Tek bir milletvekili gösteremezsiniz ki Şanlıurfa'ya verdiği sözleri yerine getirmiş olsun. Şanlıurfa 70 önce ne ise şimdi de durumu aynıdır. Şanlıurfa'dan aldıkları gücü Şanlıurfa için kullanmadılar. Şanlıurfa son 5 yılda 4.5 milyar vergi vermiş. Ancak Şanlıurfa'ya sadece 2.5 milyarlık kamu yatırımı yapılmış. Ayakkabı kutuları ve çelik kasalarda saklama yerine bir de Şanlıurfa’ya getirselerdi Şanlıurfa halkı da bu paranın nereye götürüldüğünü görseydi. Tek başına Marmara'ya yatırdığı para Şanlıurfa'ya 11 yıllık kamu yatırımına eş değerdir. Eğer Şanlıurfa'ya canı gönülden sorunları çözmek için gelmiş olsaydılar. Bugün Şanlıurfa'da ne yoksulluk ne de göç olurdu. Lafa değil icraatlarına bunların rezaletlerine bakın. Şanlıurfa'da 2011 yılında 400 proje açıkladılar. 100 tanesini yaptıklarını burada açıklasınlar biz siyasetten çekiliriz. Tamamı şişirme tamamı balon. Bir yere tuvalet kursalar bunun adı da projelerin içine koydular. Şanlıurfa'da halen çocuk hastanesinde bir yatakta 2-3 çocuk yatıyor. Çocuk hastalıklarının en çok yaşandığı Şanlıurfa'da çocukların yatacağı hastane yok. Burada biri bakan olmak üzere 10 AKP vekili var. Bunlar ne yaptılar. Destek istediler destek verdiniz. Bana bir tane fakir Şanlıurfa milletvekili gösterebilir misiniz? Bunların işi gücü para biriktirmek, çevresini kayırmak. Şanlıurfalı çocuk yatacak yatak bulamayacak onlar parayı dolduracak oda bulamayacak. Bu Şanlıurfa halkının kaderi değildir. Şanlıurfa tek başına Hollanda'dan büyüktür. Ama Hollanda'nın tarım ihracatı Türkiye'nin 6 katıdır" diye konuştu.

'GAP PROJESİNİN ZENGİN ETMEDİĞİ BAKAN MÜHENDİS KALMADI'

Şanlıurfa'nın bütün Ortadoğu'yu besleyecek bir durumda olduğunu söyleyen Demirtaş, "Şanlıurfa'yı yiyip soğana çevirmeseler yani gölge yapmasalar bütün Ortadoğu'yu besleyebilir. Şanlıurfalının traktör kasasına binip Çukurova'ya Karadeniz'e gitmesi dayatılıyor. 10 kişi gidecek 8 kişi geri dönecek. Şanlıurfalının kaderi budur. İşte sizden istedikleri şey Şanlıurfalıların bedava işçi olmasıdır" diye konuştu. Yıllardır Şanlıurfa'nın ve çevre illerin kalkınması için dillendirilen GAP projesinin yüzde 90'ının tamamlandığını hatırlatan Demirtaş, "GAP projesinin zengin etmediği bakan mühendis kalmadı ama halk halen fakirdir. Bunların hepsinin bir hesabının sorulması lazım. İşte sandık bunun için ortaya konulacak. 30 Mart'ta bunun hesabının sorulmasının ve faturasının AKP'ye kesilmesinin fırsatıdır. Sizler BDP'nin belediyesinin olduğu yerlere bir kez daha gönül gözüyle bakın. BDP belediyesinin hizmette olduğu her yerde halk BDP'den memnun. BDP'ye destek artıyor. Şimdi diyorlar 'BDP size ne yaptı' Bu halk kendinin yanında olmayana destek vermez. BDP o yüzden oyunu artıyor. Sen halkın için iki kuruşundan vazgeçmezken, BDP bu halk için canından vazgeçiyor" diye konuştu.

'BİZDE ZENGİN ONLARDA FAKİR BELEDİYE BAŞKANI YOK'

Hiçbir BDP'li belediyede yolsuzluk ya da hırsızlığın olmadığını dile getiren Demirtaş, şunları söyledi:

"Bugün BDP'li belediyelerin hepsi halkla birlikte karar alıyor. Her ay halka açık toplantılarda paralar nereye harcanmış halk bilgilendiriliyor. Ayrımcılık yapmaz. Her kesim her inanç insandır başımızın tacıdır. En iyi hizmeti görmeye layıktır. Bizim de onlara hizmet götürmek boynumuzun borcudur. Bizde zengin olan belediye başkanı yok onlarda fakir olan belediye başkanı yok. Onlar servetlerine servet katmışlarsa çalmışlardır demektir. Hangi belediye başkanı ya da milletvekili servet biriktirmişse hırsızlık yapmış demektir. Maaşla bu servet biriktirilmez."

'HİÇBİR YER ŞANLIURFA'NIN SEVİNDİRDİĞİ KADAR SEVİNDİRMEYECEK'

Şanlıurfa halkının 63 günlük seçim çalışmaları kapsamından yaralı bir aslan olan kenti yeniden iyileştirerek ayağa kaldırdığını ifade eden Demirtaş, "Sizler bu partiyi parti yapan isimsiz kahramanlarsınız. İşte bundan dolayı böyle büyüdük. Sizler parayla alanları doldurmadınız. Sizler sokaklarda koştururken beklentiniz olmadı. Çünkü siz onurlu bir yaşamı hak eden bir halksınız. Artık bütün bu amaçlarımıza çok daha yakınız. Türkiye'de kalıcı bir barışı gerçekleştirmeye çok daha yakınız. Neden çünkü artık BDP ve HDP var. Bu rezil siyasete mecbur değiliz. Ankara'nın köhnemiş siyasetine mecbur değiliz. Kurtuluş tek yürek olmaktır. Şanlıurfa bunu bugün bize göstermiştir. Artık Şanlıurfa BDP'li belediyeye kavuşuyor. Hiçbir yer Şanlıurfa'nın sevindirdiği kadar sevindirmeyecek" dedi.

Demirtaş'ın konuşmasının ardından BDP'nin büyük final mitingi Kardeş Türküleri'nin seslendirdiği parçalar eşliğinde coşkulu bir şekilde sona erdi. Düzenlenen mitingde BDP’li gençlerden oluşan görevlilerin PKK’lıların Dağ’da giymiş olduğu peşmerge kıyafeti ile üzerinde Kürdistan yazılı tişörtlerin bulunması dikkat çekti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.