Demir Parmaklarının Ardından Çıkan: Acıses

Demir Parmaklarının Ardından Çıkan: Acıses

Demir Parmaklarının Ardından Çıkan: Acıses

Gülizar Gülebak

Yıllar önce gazetecilik mesleğini yapan Mehmet Acı yaşadığı olaylar sonrası ceza evine girdi. Cezaevinde boş durmayan Acı, şiir kitabı çıkartarak topluma birlik ve beraberlik mesajı veriyor.

Gazetecilik mesleğinin yanı sıra yazar ve ressam olan Acı, şiir kitabı “ACISES’TEN MANALI ŞİİRLER” ile temiz toplum ve temiz kalplerin oluşmasını hedeflediğini belirtti.

Siz değerli okuyucularımız için Şair, yazar ve ressam Mehmet Acı ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle;

-Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

“Ben Mehmet Acı, Şanlıurfalıyım Bride aşiretindeyim ve dernek başkanlığını yaptım. Şimdide inşaat üzerine ve gayrimenkul üzerine çalışıyorum.”

- Kötü bir dönem yaşadınız ve bu dönemde bir şiir kitabı çıkardınız bunla ilgili ne söylemek istersiniz?

“Kötü dönemde hadis var şerde hayır var, hayırda şer var. Bizde şerde hayır bulduk. Orda bu güzel kitabı çıkarma durumumuz oldu. Veda şeri hayra yormak kaydıyla iyi niyetle besleyerek yolumuza devam edeceğiz.”

-Sadece kitap değil birde resim yapıyorsunuz resim yapmaya nasıl başladınız?

“Resim yıllar önce içimde olan bir nükteymiş zindanda da olunca zamanda geniş olunca iste istemez kendimizi hem Kuranı Kerime yönlendirdik hem resme yönlendirdik hem şiire yönlendirdik burada da çizimde dahil olsa güzeller bulmaya çalıştık şiirlerimde de güzelleri bulmaya çalıştım. İnşallah da bulduğumu kabul ederek bu kitabı çıkardım.”

-Kitabınızda çok güzel şiirler ve birkaç konuyu el aldığınız şiirlerde var bizlere şiirlerinizden biraz bahseder misiniz?

Bir şiirimde dikkat ediyorum. Arap kitlesi kendi kendini över, Kürt kitlesi kendi kendini över, Türk kitlesi kendi kendini över, Alevi kendi kendini över yav arkadaş bir dakika durun! Övmekle olmuyor bu külfar birleşmişse bize ne olmuş bizimde birleşmemiz lazım. Böyle bir şiir ortaya koyduk orada şunu söylüyorum:

Anamız Havva, Babamız Adem.

Her İnsanoğlunda vardır mutlaka bir gem.

Nefse vuralım ufaktan bir gem.

Atma ne olur atma sen bana hava.

Gün gelir lazım olurum, kardeşim sana.

Babamız Adem, Anamız Havva

Ne diye atıyorsun sen bana hava.

El alem atlı biz ise yaya.

Atma ne olur atma sen bana hava.

Gün gelir lazım olurum kardeşim sana.

-Neden şiir kitabı çıkarma gereği duydunuz?

“Tahminen 30 yıldır yazıyorum. 30 yılda birde kitap değil yani benin senaryom vardır, tiyatrom vardır, öyküm vardır. Farklı projelerim var. Fakat bu kitap bir Malatyalı kardeşimin bana tavsiyesi oldu. Dedi Mehmet Bey; “Eğer ki siz bu yazdığınız şiirleri kitaba dökmezseniz vebal altındasınız” burada hem aydınlatıcı hem de toplumu birleştirici duygular olduğundan dolayı muhakkak kitaba dökün dedi. Bende bu kitabı çıkardım.”

-Kitabınızın arka kapağında yazan “Birlikte kuvvet doğal” sözünü neden yazma gereği duydunuz?

“Dünya coğrafyasına baktığımız zaman yüce rabbimiz İslam âlemine petrol vermiş, doğal güzelliği vermiş, denizi vermiş her şeyi vermiş. Fakat bize Kuranı Kerimde sunmasına rağmen biz birliği almıyoruz. Eğer birliği alırsak ben araç olmama rağmen eşim Kürt, ablamın Arap olmasına rağmen eşi Kürt, annem Türk kızı şimdi bizim Kürt, Türk, Arap oyalamasına girmememiz lazım bir birleşelim bak Avrupa birliği bizim ayağımıza gelecek.”

-Peki, okuyucularız kitabınızı hangi kitapçılarda temin edebilir?

“Bahçelievler deki Final kırtasiyede kitabımı bulabilirler. Fakat diğer kitapçılara da göndereceğim yani hemen hemen her yerde bulabilecekler.”

-Son olarak okuyucularınıza demek istediğiniz bir şey var mı?

“Kitabı okuyan kardeşlerimize diyelim kitabı okurken neyi anlatmak istediğime biraz beyin yorsunlar birlik içinde var, ayrılık var, özlem var, İslami çizgi var, hak var zaten hak bir yerde varsa her şey var. Onun için dikkatle kitabı okumaları ve kitabı tavsiye etmelerini temenni ediyorum.”

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2016, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER