13 Eylül 2013 Cuma 00:00
Değerlendirme toplantısı yapıldı
banner23

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda yapılan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci’nin yanı sıra Eğitim Denetmenleri Başkan Vekili Yıldız Sarıbal Altıntaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Sarmış, Şube Müdürleri Osman Yavuz, Fevzi Çelik, Mehmet Ercan, Mehmet Gürbüzer, Nihat Yıldırım, Hadi Bedir ile İlk, Orta ve Lise müdürleri katıldı.

2012-2013 Öğretim yılının genel bir değerlendirmesini yaparak konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci geride bıraktığımız eğitim öğretim yılı için başta okul yöneticilerimiz olmak üzere öğretmenlerimize ve tüm eğitim çalışanlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

2013- 2014 yeni eğitim öğretim yılının geçtiğimiz yıllara göre daha başarımlı olacağını umuyorum. Performansımızı biraz daha arttırırsak Şanlıurfa’nın eğitimdeki hak ettiği hedefe doğru adım adım yaklaşırız, diye sözlerine başlayan İlci; önümüzdeki haftadan itibaren okulların açılmasına kadar hepimizi, yoğun bir hafta bekliyor. Okullarımızı eğitim öğretime hazır hale getireceğiz, dedi.

Birinci sınıfa kaydolan öğrencilerimizin bir hafta okula uyum günleri başladı. Çocuklarımız okula geldiği zaman okul adeta öğrencilerimizin yüzüne gülecek, pırıl- pırıl, cıvıl- cıvıl olacak. Hemen arkasından yeni eğitim öğretim yılı başlayacak. Planlamanızı okul açılmadan yapacaksınız ve ilk günden itibaren dersler başlamalı ve boş geçmemeli.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte yönetici olarak sizlerin büyük sorumluğu var, sizler eğitim liderisiniz. En büyük görev size düşmektedir. Okul, okul müdürü ile anılır, Yapacağımız çalışmaları zaman zaman tartışacağız, zaman zaman teşekkür edeceğiz, zaman zaman eleştireceğiz ama işimizi en iyi şekilde yapacağız.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması tabii ki bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi. Ancak biz Şanlıurfa’da bu sıkıntıları en aza indirmeye çalışan illerden birisiyiz. Bu bir ekip çalışmasıdır; ekibimizde olan Milli Eğitim yöneticisi ve okul yöneticilerimize buradan teşekkür ediyorum.

Yönetici olmanın en önemli özelliklerinden birisi de personelimizle, çevremizle vevelilerimizle iyi bir iletişim kurmaktır. İletişiminiz ne kadar güzel olursa hem okuldaki başarınız da o denli yüksek olur.

Toplumun her kesiminde zaten iletişimde problemler yaşanıyor; bu bir gerçek, ama biz eğitimciler olarak bunu en aza indirmek zorundayız. Karşımızdaki insan sert de olsa biz yumuşak olmalıyız. Veliyi veya bir başkasını kovmak, azarlamak gibi ne hakkımız ne de yetkimiz var. Öğrenci ve velilerimiz varlık sebebimiz. Personellerimiz arasındaki adaleti ve dengeyi iyi kurmalısınız; bunu başarırsanız okulda çok huzurlu bir ortam ve herkesin işe can-ı gönülden sarıldığı bir ortama oluşturmuş olursunuz…. Bundan dolayı da gerek öğretmenlerimiz arasına da gerek velilerimiz arasında hak ve adalette standarttı yakalamamız gerekir ve onlarla iletişimde başarılı olmak durumundayız.

Okul, okul müdürüyle anılır hale gelmeli ve siz okulunuza damganızı vurmalısınız. Buda sizin gayretiniz, buda sizin performansa bağlı. Mesai saatinde gelip, odasına kapanan; mesai saati bitince de evine giden yönetici kavramı çok uzaklarda kaldı. Okul müdürü koltuğuna bağlı kalmamalı ve hareket halinde olmalı; öğretmenlerin yanında, öğrencilerinin arasında olmalı eğer okul müdürü öğrencilerin arasında öğretmenlerin arasında olursa başarılı olur, dedi.

Öğrenci kayıtlarında, Öğrenci nakillerinde kolaylık sağlayalım, velilerimize de kolaylık sağlayalım dedi.

Arkadaşlar bizim iki amacımız var. Öncelikle Eğitim, ondan sonra da Öğretim. Tek amacımız akademik başarı değildir. Akademik başarı elbette olmazsa olmazlarımızdan. Sadece akademik başarıya odaklanmak yetmiyor Yaşadığı toplumun değerlerini benimsemiş, ailesi ve çevresi tarafından güven duyulan, yanlış ve kötü alışkanlıklardan uzak; yani iyi insan yetiştirmek en önemli hedeflerimizden biri olmalı. Burada şunu söylemek istiyorum çalışmalarımızda hem eğitim boyutunu hem de öğretim boyutunu ihmal etmeyeceğiz.

SBS’de aldığımız başarının altında uyguladığımız projeler var; bu sene de bunları ısrarla devam ettireceğiz. Özellikle ve ısrarla 6. 7. ve 8. sınıftaki çocuklarımıza hafta sonunda eksik hissettikleri konularda Kurslar açılacak ve bunlar HEM kanallarıyla gerçekleştireceğiz. Ama kurslara yazılan çocuklarımızın devamını mutlaka sağlamalıyız. Çocuklarımız koşa koşa gelmeli bu kurslara” dedi.

Okul Müdürlerinin görüş ve önerilerini tek tek alarak paylaşımlarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci tüm yöneticilerimize 2013-2014 öğretim yılının başarılı geçmesini dileyerek toplantıyı sonlandırdı.(URFANATİK)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.