06 Ağustos 2014 Çarşamba 00:00
DEDAŞ’tan çiftçilere yeni uygulama
banner23

DEDAŞ’tan yapılan açıklamada, “15.08.2014 tarihine kadar, aşağıda belirtilen esaslar dâhilinde 2013 ve 2014 elektrik borcunu ödeyerek 2015 sezonunda trafolarına uzaktan sayaç okuma sistemi takmayı kabul eden çiftçilerimize aşağıdaki ilave imkânlarla kampanyamız genişletilecektir. Yeni düzenlemeye dâhil olabilmek için ilk ve temel şart üç dönemi kapsayan anlaşmanın tüm şartlarını kabul etmektir” ifadesi kullanıldı.

Yapılan açıklamada, bu kampanyanın uygulanması için şartların olduğu belirtildi. DEDAŞ tarafından verilen şartlar ise şöyle;

1. Tahakkuk etmiş olan pamuk için 90 TL/Dekar, mısır için 70 TL/Dekar ve buğday için de 20 TL/Dekar olarak belirlenen elektrik bedelleri ile beraber geçen yıl ilan edilmiş olan trafo bazlı kampanya bedellerinin toplamından oluşan elektrik bedelini

15.08.2014 tarihine kadar ödemeleri ve 2015 yılında sayaç takmayı kabul ve taahhüt etmeleri gerekmektedir. Talep edilen bu elektrik bedeli, 2013 ve 2014 yıllarında yapılan sulamalar için geçerli olacaktır. Şu ana kadar helalleşme kampanyası kapsamında ödeme yapan çiftçiler de şartları sağlamaları halinde bu kampanyadan yararlanabilecektir.

2. 2015 döneminde sayaç takılmasını ve sayaca müdahale etmeyeceğini kabul ve taahhüt eden çiftçilerin tükettiği elektrik bedelinin tespiti için tarımsal sulama trafolarına OSOS takılarak uzaktan okuma sistemi tesis edilecektir. OSOS sisteminin kaydettiği elektriğin %41’i aylık faturalar halinde çiftçilerden tahsil edilecektir. Aylık fatura ödemelerinin ilk ihlalinde; kampanya iptal edilmiş sayılarak elektrik kesilecek, indirimler iptal edilerek tüketilen elektrik bedellerinin tahakkuk tarihinden itibaren tüm feri’leriyle işleyecek gecikme zammı dâhil olmak üzere hukuki yollardan tahsili yoluna gidilecektir. DEDAŞ tarafından bedelsiz olarak takılacak ölçü sisteminin muhafazasından çiftçi sorumlu olacaktır.

3. Sayaç takılamaması durumunda ürün, sulanan alan, kuyu derinliği su çekme mesafesi ve diğer etkenler dikkate alınarak komisyon marifetiyle belirlenecek tüketim miktarının %41’i, çiftçilerin 2015 yılında alacakları ilk tarımsal desteklemelerinden defaten veya aylık faturalar halinde 2015 yılı bedeli olarak tahsil edilecektir. Aboneliğini ve abone bilgilerini güncellemeyen çiftçiler hiçbir şekilde kampanyalardan yararlanamayacaktır.

4. Bu kampanyaya dâhil olduktan sonra kaçak veya usulsüz elektrik tüketiminin tespit edilmesi halinde; müşteriye sağlanan tüm kampanya indirimleri iptal edilip kaçak elektrik kullanım işlemi uygulanarak normal tarife üzerinden faturalandırma işlemleri yapılacak ve hukuki takip süreci başlatılacaktır.

Açıklamanın devamında belirtilen genişletilmiş kampanya şartlarının herhangi birinin yerine getirilmemesi veya uyulmaması halinde uygulanmayacağı bildirildi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.