DEDAŞ'tan çiftçilere iyi haber

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarlaları sulamada kullandığı ve ödemediği elektrik borçları dolaysıyla Bakanlar Kurulu kararı ile tarımsal desteklemesine engel konulan çiftçilerin, desteklemelerinin üzerindeki blokajı nasıl kaldıracakları konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

DEDAŞ'tan çiftçilere iyi haber

 DEDAŞ’tan yapılan açıklamada, blokesi bulunan çiftçilerin öncelikle elektrik bedelinde 3’te 2 oranında indirim sağlayan sayaç takma kampanyasına başvurmaları ve hemen ardından da mevcut elektrik borçlarını ödemeleri gerektiğini bildirdi. Açıklamada, sayaç taktırarak borçlarını ödeyen çiftçilerin desteklemeleri üzerindeki engelin kaldırıldığı belirtildi.

Tarımsal sulamada kayıt dışı elektrik kullanımının yüzde 92 üzerinde olduğu belirlendi. Her yıl yaklaşık olarak 1.6 milyar liralık elektrik enerjisinin kullanım ücreti ödenmeden kullanıldığını tespit eden DEDAŞ bölgede kullanılan elektriği kayıt altına alabilmek için çok yönlü çalışmalar başlatıldığını ve. Bir yandan da özelleşme sonrasında elektrik tedarik işini üstlenen DEDAŞ, bölgede bulunan ve tarımsal sulamada en fazla kayıt dışı elektrik kullanılan 6 ilde kaçak kullanım çalışmalarını sürdürüyor. DEDAŞ, mobil ekipler ile sahada kaçak elektrik denetimleri yaparken, Maddi yaptırımlar ile bunun önüne geçmeye çalışıyor.
Kaçak elektrik ile mücadelede hükümet de enerji şirketlerini yalnız bırakmayarak, Ek tedbirler alıyor. Elektrik kullanarak tarlayı sulamayan çiftçilerin tarımsal destekleme primlerine bloke konulması da bu tedbirlerden birini temsil ediyor.
Bakanlar Kurulu, 2015’te olduğu gibi 2016’da da tarımsal sulamada kullanılan elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçlarını ödeyinceye kadar destekleme yapılmaması yönünde bir karar aldı. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin 11 Mayıs 2016 tarihli 29709. sayısında yayınlanan bu kararın ardından ilgili banka, borçlu çiftçilerin destekleme primlerine engel koydu.
Elektrik borçlarından dolayı destekleme primlerini alamayan çiftçiler ise, borçlarını öğrenmek ve bir an önce blokelerin kaldırılmasını sağlamak için DEDAŞ’ın yolunu tuttu. Bu nedenle DEDAŞ il ve şube müdürlüklerinde yoğunluk yaşanmaya başlandı.
Enerji şirketi de borçlu çiftçilerin destek engelinin bir an önce kaldırabilmesi için bir açıklama yaptı. 
DEDAŞ’tan yapılan açıklamada, çiftçilerin öncelikle kullandıkları elektrik bedelinde 3’te 2 oranında indirim imkanı sağlayan kampanyaya katılarak elektrik sayacı taktırmaları ve hemen ardından da borçlarını ödemek için başvuruda bulunmaları gerektiğini duyurdu. Açıklamada, sulamada kullanılan elektrik borcunu bir defada ödeyen çiftçilerin blokesinin hemen kaldırılacağına yer verilirken, ‘’Desteklememden kesilsin’ diyen çiftçilerin engelinin ise 2 gün sonra kaldırılacağı kaydedildi.
Bunun üzerine kalan elektrik borçlarını ödeyen çiftçilerin destek blokelerinin kaldırıldığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 12:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
hak arayan
hak arayan - 3 yıl Önce

Hadi anladik borcu olana bloke koydunuz ulan benim dedasla alakam yok tarlayi sulama kanaloyla suluyom bana niye bloke koydun dedeas

SIRADAKİ HABER