Davutoğlu: Şivan Perver'den özür diledim

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brookings Enstitüsü'nde konuştu. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada geçtiğimiz Cumartesi günü Diyarbakır'da Kürt sanatçı Şivan Perver'den, kendisini ülkesinden uzak tutan tüm eski y

Davutoğlu: Şivan Perver'den özür diledim

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brookings Enstitüsü'nde konuştu. Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada geçtiğimiz Cumartesi günü Diyarbakır'da Kürt sanatçı Şivan Perver'den, kendisini ülkesinden uzak tutan tüm eski yanlış politikalar nedeniyle özür dilediğini söyledi.
Washington'daki Brookings Enstitüsü'nde konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Cumartesi günü Diyarbakır'da çok duygusal bir etkinliğin olduğunu söyledi. Kürt sanatçı Şivan Perver'den özür dilediğini belirten Davutoğlu, "Yolda otobüste, Şivan ile yan yana oturuyordum.

 Onu ülkesinden uzak tutan tüm o yanlış politikalar nedeniyle kendisinden özür diledim. Ne zaman istersen vatandaşlığını alabilirsin. Benimle aynı haklara sahipsin, ne az, ne fazla. Ben bakanım, sen de sanatçısın, benimle aynı haklara sahipsin dedim.

 Birbirimizi tanıyoruz. Sadece bir bakan olarak değil, bir entelektüel ve Türkiye'nin eşit bir vatandaşı olarak, onu anlıyorum, empati yapıyorum ve onu ülkesinden uzak tutan tüm o yanlış politikalar nedeniyle kendisinden özür diledim. Şimdi bu ülkenin Başbakanı kendisini bizzat karşıladı, konuşmasında kendisinden, (aynı durum nedeniyle) Türkiye'nin dışında ölen Ahmet Kaya ve diğerlerinden bahsetti. O günler geride kaldı' diye konuştu.(dha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER