04 Eylül 2015 Cuma 12:37
COŞKUN, ‘SAYI YETERSİZDİR’
banner23

Murat ÇİFTÇİ-AA

 4 bin 660 civarında öğretmenin ataması ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun sayısının yetersiz olduğunu dile getirdi.

Konu ile ilgili gazetemiz muhabirine açıklama yapan Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun şunları kaydetti;

“Şanlıurfa’ya atanacak olan öğretmen sayısı bizim için yetersizdir. Neden yetersiz kalıyor  çünkü Haziran ayında normal tayin isteyip Şanlıurfa’dan giden öğretmen sayısı bin 600 civarında, ondan sonra özür grubundan gidenler yaklaşık iki bin civarındadır. Dolayısıyla bakıyorsunuz 3 bin 600 öğretmen Şanlıurfa’dan gitmiş durumda, verilen sayı ise bu olunca zaten bizim normalde 5 bin civarında bir açığımız vardı.Bunlarla beraber ve yeni açılan okullarla beraber yaklaşık 10 bin açık oluyor verilen 4 bin 600 sayısını çıkardığınız zaman 5 bin civarında öğretmen açığımız halen devam ediyor.Bizim Bakanlıktan isteğimiz en azından bu sayının 5 bin 500 ila 6 bin civarında olması ve Şanlıurfa’daki eğitim öğretim kalitesinin yüksek olması için mutlaka öğretmen açığımızın biran önce kapatılmasını yetkililerden istiyoruz.” Dedi.

Coşkun, “4 bin 600 öğretmen ataması 37 bin içerisinde iyi bir sayı belki iller bazında Şanlıurfa birinci sıradadır ama bu atama da yetmiyor. Öğretmenleri biz bu bölgelerde nasıl tutabiliriz imkanını sağlamamız gerekir.Eğitim Bir Sen olarak toplu sözleşme masasında Doğu ve Güneydoğu’daki öğretmenlere en azından mali pozitif bir ayrıcalık yapılması için yetkililere ilettik.4-5  yıldır bunu dillendiriyoruz ama maalesef bu bir türlü gerçekleştirilmedi.Öğretmenler gerçekten üzerlerine düşeni fedakarlığı gayreti fazlalıkla yapıyorlar.Bu bölgeye atanan  öğretmenlerimize pozitif ayrımcılığın yapılarak burada kalmalarını istiyoruz.Bölgemizdeki bu sıkıntıların giderilmesini istiyoruz.” Dedi.

BAŞVURULAR BAŞLADI

MEB'e bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik ilk atama, yeniden atama, kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında, 37 bin öğretmen kadrosu için 4-10 Eylül tarihleri arasında başvuru alınacak.

İlk kez ataması yapılacakların, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı'ndan 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekecek.

Öğretmenliğe başvuru ve atama işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Elektronik başvuru sayfası "İlk atama", "Yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama" ve "Milli sporcuların ataması" şeklinde ayrı ayrı düzenlendi.  Adaylar durumlarına uygun atama türünü seçmek suretiyle http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki elektronik başvuru formunu kullanarak başvurularını yapacak.

Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, İngilizce), rehberlik ve sınıf öğretmenliği alanlarına başvuruda bulunacak adaylar, atanacakları alanda KPSSP121 puan türünden taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek. Bunların dışındaki alanlara atanacakların başvurması için ise KPSSP10 puan türünde belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları gerekecek.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabilecekleri alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek. Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve bu başvurulara ilişkin elektronik başvuru formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler tarafından il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak.

Başvurularda aslı ibraz edilen belgelerin birer örneği il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanarak teslim alınarak, asılları adaylara geri verilecek. Atama sürecinin zamanında sonuçlandırılması bakımından başvuruların, başvurunun yapıldığı gün ya da başvurunun son gününe rastlayan gün hariç bir sonraki gün mesai saatleri içinde onaylatılması zorunlu olacak. Bu süre içerisinde onaylatılmayan başvurular geçersiz sayılacak.

Elektronik Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu olacak. İlk atama kapsamında 36 bin 512, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama kapsamında 371, milli sporcu ataması kapsamında ise 117 öğretmenin ataması gerçekleştirilecek. Atamalar 15 Eylül'de yapılacak.

Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, atamaların yapıldığı tarihte bakanlığın http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

Son Güncelleme: 04.09.2015 12:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kiracı 2015-09-06 10:17:35

urfayı tercih edecekler sakın gelmeyin maaşınızın yarısı kiraya gidecek