Çölyakların Sorunları Meclise Taşındı

Çölyaklıların yaşam kalitesini artıracak ve bu hedeflerin hayata geçebilmesi için Dernek üyeleri Türkiye Büyük Millet Meclisinde Parti grup başkan vekilleri ve milletvekilleriyle görüştü. Taleplerini ileten Çölyak dernek başkanları gerekli kanun ve yönetmeliklerin çıkarılması için kulis yaptı.

Çölyakların Sorunları Meclise Taşındı

Türkiye genelinde faaliyet gösteren 28 Çölyak Derneği Başkanı, Glutensiz Yaşam Platformu ve Glutensiz Türkiye Akademisi temsilcileri Antalya ve Manisa'da alınan kararları meclise taşıdı. Dernekler Türkiye Büyük millet meclisinde lobi çalışmalarına başladı.

Çölyak dernekleri Manisa ve Antalya Çalıştay sonucun kararların uygulanması için kanun değişikliği lobi çalışması başladı. Çalıştaya katılım sağlayan dernekleri temsilen Bursa, Elazığ,İstanbul, Kocaeli, Manisa ve Şanlıurfa Çölyak dernek Başkanları Türkiye Büyük Millet Meclisinde üç parti grup başkanvekilleriyle görüştü. Şanlıurfa milletvekilleri Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Halil Özcan ve Mahmut Kaçar ve Bursa, Manisa ve Kocaeli millettekileri tam destek verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Çölyak Derneği Başkanı Hasan Doğan, " 28 dernek adına kurulan platform adına 6 dernek başkanı Türkiye Büyük Millet Meclisine gittik. Üç parti başkan vekilleri, Şanlıurfa milletvekilleri, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Elazığ ve Manisa milletvekilleriyle görüştük Yapılan görüşmeler sonucu çölyak sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerinin belirleneceği Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, Kanun Teklifi hazırlanması talebimiz tüm parti vekilleri tarafından olumlu karşılandı. Bizler Türkiye’deki Çölyak hastasının sayı ve istatistiklerinin belirlenip,Glütensiz ürünlere Çölyaklıların daha kolay ulaşabilmesi ve uygun fiyatlara alabilmesi sağlanmasını, Avrupa Birliği'nin gıda kodeksinin öngördüğü glütensiz tebliğin Türkiye'de Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uyguladığı tebliğ ile karşılaştırılarak gerekli değişikliklerin yapılması ve Bakanlıkta bir ''Çölyak Birimi'nin'' kurulması vergiden muaf tutulması, Çölyak hastaları için SSK tarafından ödenen 70-80 TL'nin yükseltilmesi Çölyak hastaların gulitensiz ürünleri daha kolay sahip olması ve barkodu okuduğunda Glutensiz olup olmadığını bilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerekli
Gerekli - 2 yıl Önce

Bu hizmetin verilmesi için hasta kardeşlerimiz adına rica ediyorum.

SIRADAKİ HABER