Çok Tehlikeli Ama, Ekmeğini Kovanlardan Çıkarıyor

Şanlıurfa'da dedesinden öğrendiği yöntemlerle arıcılık yapan Mustafa Kaya, geçimini arıların kaya kovuklarına yaptığı balı satarak sağlıyor.

Çok Tehlikeli Ama, Ekmeğini Kovanlardan Çıkarıyor
Her yıl Kışın Ak deniz bölgesinde, yazın ise Şanlıurfa'nın Harran ilçesine binlerce arı kovanı pamuk tarlaların yanına bırakılıyor bal üretimi yapan arıcılar, hasatlarını toplayıp ilçeden göçüyor.
Pamuk tarlaların yanına bırakılan arı kovanlarındaki petekler çıkartılarak bal sağımının yapıldığı çadıra götürülüyor. Çadırda sırları alınan petekler daha sonra sağım makinesine konuluyor. Makine ile petekteki bal sağılarak bir kaba alınıyor ve süzülüp, satılmak üzere 27 kiloluk teneke kutulara konuluyor. satışa hazır hale getiriliyor.
Konuyla ilgili konuşan Arıcı Mustafa Kaya ise, kendilerinin gezici olduklarını ifade ederek, Ak deniz bölgesinden geldiklerini belirten Ölmez , her zaman ovanın balının verimli oluyor. kış anlarına Mersin, Tarsus bölgesinde kalıyoruz yazın ise pamuk tarların olduğu yerlere geliyoruz, burada bal hasadımızı aldıktan sonra tekrar bölgemize dönüyoruz" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER