23 Aralık 2014 Salı 00:00
“Ciddi bir Devlet yönetim zihniyetine ihtiyaç bulunuyor”
banner23

Anadolu Aslanları İş Adamaları (ASKON) Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin ise yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında yeni ekonomi paketiyle ilgili şunlara değindi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Başbakan Ahmet Davutoğlu’’nun açıkladığı Yapısal Dönüşüm Programlarla ilgili Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin Bu sefer açıklananlar daha önce 25 ana başlık olarak ilan edilen dönüşüm programının 2. Bölümü ve 7 temel başlıktan oluştuğunu hatırlatarak Üretimde verimliliğin arttırılması, Yurtiçi Tasarruflarının arttırılması ve israfın önlenmesi, İstanbul Finans Merkezi programı, Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi, Kamu Gelirlerinin Kalitesinin Artırılması, İş ve Yatırım Ortamının Geliştirilmesi, İstatistiki Bilgi Altyapısını Geliştirme. Bu dönüşüm programının da özellikle kamuda ciddi anlamda bir restorasyon hedefini içerdiğini dile getirdi.”

Uygulamanın başarılı olması durumunda beklentileri karşılayacağını ve ekonomiyi daha rasyonel bir zemine oturtulacağını aktaran Şahin, Ülke olarak kaynakların kullanımı konusunu çok iyi planlayan ve disiplinle yürüten bir dikkate ulaşılamadığını dile getirdi.

Bunun Ülke için önemli bir zaaf olduğunu belirten Şahin; “Mevzuatın dinamik ve rasyonel yenilenmeye açık olması gerekli” dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2. Dönüşüm paketinde yer alan Yurtiçi Tasarruflarının arttırılması ve israfın önlenmesi başlığıyla ilgili olarak; Bunun anlayış olarak düzeltilmesi gerektiğini belirterek zaman ve imkân israflarının had safhada olduğunu söyledi.

Gereğinden büyük projelere tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden Şahin, Proje büyüklüğünün bir imaj olduğunu belirterek, uzun vadeli kullanım kolaylığı olan projelerin daha rasyonel ve ekonomik olduğunu dile getirdi.

Yurtiçi Tasarruflarının arttırılması ve israfın önlenmesi maddesine değinen Şahin: ‘’Kamu kurum ve kuruluşlarında plaket verilmesi geleneğinin son bulmasını elbette sağlıklı bir karar olarak karşılamaktayız. Ancak ihtiyaç olmadığı halde pek çok kamu kurum ve kuruluşlarında ki başta makam araçları ve bunların enerji sarfiyatı söz konusunun da tasarruf kapsamına alınmasını ve umarız bunun da başlangıç olacağı kanaatindeyiz’’ dedi.

Özellikle bölgemizde fazlasıyla hissedilen ve yatırımların gecikme gerekçelerinin başında gelen bürokratik engellerin kaldırılması ve hukuk sürecinin hızlandırılması paket içerisinde yer alan belki de en etkili madde olacaktır. Ülkemizde geçmişte pek çok kez böyle durumların yaşandığı ve alışa gelmiş bu durumların bu madde kapsamında son bulacağını, bölgemizde ekonomiye hızlı bir şekilde katkısının olacağını keza yatırım seviyelerinin verimliliğini daha da arttıracağını göz önüne aldığımızda bu durumun bölgemizdeki ekonomik verilerin daha iyi alınabilmesi için pek çok yatırım süreçlerini de hızlandıracağına inancımız tamdır’’dedi.

Bürokrasinin hala 19. Yüzyıl bürokrasi mantığı ile işe bakmaya devam ettiğini söyleyen Şahin,  esas itibariyle ciddi bir devlet yönetim zihniyetine ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

Şahin” Mahalli idarelerin izansız uygulamaları ve imar sorunu, içinden çıkmamız gereken sorunlar arasındadır, rant adaletsizliği yanında son derece yüksek istismar fırsatı hayatiyetini devam ettiriyor bu sorunları kökten çözmemiz gerekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.