Çalı, Teknolojiye yenik düştük

Şanlıurfa'da bir zamanlar her semtte bulunan terzi esnafı teknolojiye yenik düştü.

Çalı, Teknolojiye yenik düştük

 Şanlıurfa'da bir zamanlar her semtte bulunan terzi esnafı teknolojiye yenik düştü.

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesi Bahçelievler mahallesinde terzilik yapan Fevzi Çalı, çırak bulamadıklarından dolayı ve teknolojinin gelişmesi ile büyüyen hazır giyim sektörünün terziliği olumsuz etkilediğini söyledi.
“Bir zamanların gözde mesleklerinden terzilik hazır giyime yenik  düştü” diyen Çalı, terzilik mesleğine ilginin azaldığını mesleği sürdürecek çırak bulmakta zorlandıklarını anlattı.
Çalı, “Ustamdan meslek öğrendim. O zamanlar talep çok olduğundan terzi çırağı olabilmek için yer bulunamıyordu. Şimdi çırak arıyoruz ama kimse terzi çırağı olmuyor. Haliyle terzilik yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Çünkü çırağa verecek paramız yok, iş yapamıyoruz, Ülke dışından kalitesiz pantolonlar 5-10 YTL’ye satılıyor. Bu malların ülkeye girişi terzi esnafını mağdur ediyor ayrıca, Artık vatandaşlar yeni elbise diktirmiyor.  Pantolonun paçasını uzat, belini daralt’ gibi talepler geliyor. Artık yaptığım sökük, yırtık dikmek, pantalon paçalarını, ütü gibi işlerini  yapıyoruz başka bir şey yapmıyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 09:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Terzi
Terzi - 4 yıl Önce

teknoloji ve fabrikalaşmanın tek etkilediği meslektir terzilik

SIRADAKİ HABER