Bulutlu havalar, zeytin satışlarını artırdı

Şanlıurfa’da etkili olan bulutlu hava, sebze pazarlarında satışların artmasına neden olurken bu durumdan en çok da yeşil zeytin satan esnaflar mutlu oluyor. Kliosu 2.5 ile 3 lira arasında satılan kışlık yeşil zeytinler, geçtiğimiz günlerde satışları azdı

Bulutlu havalar, zeytin satışlarını artırdı

Şanlıurfa’da etkili olan bulutlu hava, sebze pazarlarında satışların artmasına neden olurken bu durumdan en çok da yeşil zeytin satan esnaflar mutlu oluyor.

Kliosu 2.5 ile 3 lira arasında satılan kışlık yeşil zeytinler, geçtiğimiz günlerde satışları azdı ancak, bulutlu havalarla birlikte satışları arttı. Satışların, bulutla havalarla birlikte arttığını belirten zeytin satıcısı Enes Gül, yağmurların yağmaya başlamasıyla birlikte satışların daha da artacağını söyleyerek, “yaklaşık olarak 5 yıldan beri zeytincilik yapıyorum, sıcak havalarda zeytinlerin pek müşterisi bulunmuyor ancak, yağışlı havalarda satışlar artıyor. Yağışlı havar, zeytincilik yapanlar için daha iyi” şeklinde konuştu. Gaziantep, Kilis illerinden getirilip, Şanlıurfa’da satılan zeytinler, genellikle kahvaltıda kullanılıyor ancak, zeytinlerden yağ üretenler de yoğunlukta. İlerleyen zamanlarda fiyatların artacağına da değinen Gül, havalar iyice soğumadan vatandaşların tedbirlerini almasını istedi.

Ayrıca diğer sebze satışlarında da hareetliliğin yaşandığını dile getiren esnaflar, sebze fiyatlarının normale döndüğünü ve satışlardan memnun olduklarını kaydetti. Zeytin almayagelen bir vatandaş da, fiyatların yaz aylarına göre yüksek olduğunu dile getirerek, kış aylarında bu fiyata sebze bulmanın da bir avantaj olduğunu söyleyerek, “yaz aylarında bütün sebze ve meyveler ucuzdu ancak, kış aylarında fiyatlar yükseliyor. Ben buraya zeytin almaya geldim, zeytinler yağışlı havalarda daha çabuk işleniyor. Kimisi yağ üretmek için alıyor kimisi de kahvaltılık olarak kullanıyor. Fiyatlar şimdi uygun olduğu için alıyoruz, önümüzdeki günlerde fiyatlar yükselecek, yağışlar gelmeden herkesin zeytin ihtiyacını gidermesini tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hal pazarında en çok satılan ürünün zeytin olduğuna değinen bir esnaf da, vatandaşların, kış hazırlığı için zeytine yoğunlaştığını aktararak, “vatandaşlarımız, kış aylarının tüm hazırlıklarını tamamlamanın derdine düştü. Bu hazırlıklardan biri de zeytindir. Çünkü zeytin Şanlıurfa ve Tüm Türkiye’de en çok kullanılan kahvaltı malzemesidir. Marketlerden alınan zeytinlerin tadı farklı olduğu için insanlar kendi yiyeceklerini kendi elleriyle hazırlamak istiyor. Elde üretilen malzemenin tadı her zaman daha güzel oluyor” şeklinde konuştu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER