16 Mayıs 2013 Perşembe 00:00
Bugün Regaip Kandili Duaların Geri Çevrilmediği Gece

Regaip kandili, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hale getirme çabasıdır.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Regaip Kandili, her türlü arzu ve isteklerimizi, emel vetutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hale getirme çabasıdır" ifadelerini kullandı.

ÜÇ AYLARIN HABERCİSİ

Görmez, üç ayların başlaması ve Regaip Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, 16 Mayıs Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gecenin mübarek üç ayların başladığının habercisi Regaip Kandil’i olduğunu belirtti.

Müminler için bütün günler ve ayların Allah’ı hoşnut etmek ve rızasını kazanmaamacıyla ve ubudiyet bilinciyle geçirildiğini ancak üç aylar olarak bilinen ayların manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı bir mevsim oluşturduğunu ifade eden Görmez, şunları kaydetti:

 

HER İŞİMİZİ ALLAH RIZASI İÇİN YAPMALIYIZ

"Bu ayların içinde bazı geceler ise bu coşkunun heyecana ve manevi zevkedönüştüğü müstesna zaman dilimleridir. Ramazan ile taçlanan bu mevsim,İslam’ın barış ve esenlik mesajının mümin dimağlarda diri tutulmasınısağlamakta ve her türlü kötülüklerden arınmış kalpler, imanın birleştiriciliği ile toplumsal dönüşümü gerçekleştirerek hakka, hukuka ve ahlaka dayalı gerçek kardeşliği ve dayanışmayı hayata geçirmektedir. Regaip, herhangi bir şeyi istemek, arzu duymak, meyletmek, bu emeller doğrultusunda tutkuyla çaba sarf etmek demektir. Regaip Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hale getirme çabasıdır."

SERVET GÜÇ KEMALATIN PRANGALARIDIR

Yeryüzünde insan için en büyük tehlikenin arzularının, isteklerinin ve tutkularının esareti altına girmesi olduğunu vurgulayan Görmez, bilhassa mülkiyet, servet, güç ve şehvet tutkusunun kemalat yolculuğunda insanın en büyük prangaları olduğunu kaydetti.

HİKMET İLE ZENGİNLEŞMEK GEREKİR

Görmez, Allah’ın insanı sınamak ve salih amel işlemesi için lütfettiği nimetlerin insanın nefsani arzuları ve zaafları karşısında Rabbine şükretmek yerine onu zaman zaman nankörlüğe götürdüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Nimetler karşısında nankörlük, insana nimet olarak verilen bilgiyi hikmetsiz, gücü adaletsiz ve serveti infaksız kullanmayla ilgilidir. İnsan, dünyanın geçiciliğini unutup hikmetsiz bilgiye, adaletsiz güce ve infaksız servete tutkuyla bağlanarak, onların kendisinde var ettiği dünyayı başkalarına zindan etmekte ve vicdandan uzak bir hayat ile Rabbine karşı isyan içinde olabilmektedir. İnsanın Rabbine şükrü, kendisine verilen nimetleri insanlığın hizmetine sunmaktan ve insanlarla birlikte paylaşmaktan geçer. Mal, mülk ve makam kişinin insanlara mesafe koymasına neden oluyorsa Allah da o kişilere mesafeli olur. Hikmet ile zenginleşen bilgi, adaletle taçlanan güç ve paylaşmayla temizlenen servet insanların Rabbine karşı şükrünün en güzel edasıdır."

KUR’AN AHLAKI İLE YAŞAMALIYIZ

Regaip Kandili’nde insanın kalbini karartan her türlü kin, nefret ve intikamduygularından arındırılmasıyla kalbimiz huzura ereceğini ifade eden Görmez, yüreklerin iman, ilim, hikmet ve hakikat nuruyla aydınlatılmasıyla gönüllerin feraha kavuşacağını belirtti.

"Yetimin hakkını yemeyelim, öksüzü itelemeyelim ve yolda kalmışın elinden tutalım ki Allah’ın yardımı hep bizimle olsun" değerlendirmesindebulunan Görmez, şunları kaydetti:

"Sadece Allah’tan yardım dileyelim ve O’na sığınalım ki, bizi çağın belasıstresten, her türlü sıkıntıdan ve modern karmaşanın zorluklarındanrahmetiyle korusun. Nefsimizi her türlü şeytani vesveseden, fesattan vefitneden arındıralım ki, yeryüzü ıslah edilmiş olsun. Rabbimize yönelelim ki, kalbimiz ona meyletsin, her türlü hırs ve ihtiras bizden ırak dursun. Dünyanın geçiciliğini idrak edelim ki, hayatımız sehavet, adalet, feragat ve basiret üzere olsun. Kuran’ın ahlakını kendimize rehber edinelim ki, insanlar bizden memnun, Rabbimiz de bizden hoşnut ve razı olsun. Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaip olsun."

Türkiye başta olmak üzere bütün İslam aleminin üç aylarını ve Regaip Kandili’nitebrik eden Görmez, bilhassa İslam dünyasının her beldesinde akan kanların durması için Allah’a dua ve niyaz ettiğini ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.