Bu da Urfalı Suriyelilerin taksicisi

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaştan en fazla etkilenen Ülke Türkiye olurken, en fazla etkilenen şehir ise Şanlıurfa oldu. Tüm sektörlerde çalışan Suriyeliler, kendi vatandaşlarına hizmet eden işleride tercih ediyor.

Bu da Urfalı Suriyelilerin taksicisi

Şanlıurfa’ya savaşın başladığı 2011 yılından itibaren resmi rakamlara göre 371 bin kişi göç etti. Resmi olmayan rakamlarla beraber bu sayı 600 bini buluyor. Şanlıurfa merkez ve ilçelerde yaklaşık 600 bin Suriyeli ikamet ediyor. Suriyeliler geçimlerini sağlamak amacıyla birçok sektörde çalışırken, kendi iş yerlerini de açarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Özellikle şehirde gıda ve kuyumculuk sektöründe büyük faaliyet gösteren Suriyeliler geçimlerini buralardan sağlıyor. Suriyeli vatandaşlar çoğu sektörde hem Urfalılara hem de Suriyelilere hizmet ederken bazı sektörlerde de sadece Suriyelilere hizmet ediyor. O sektörlerden bir tanesi ise Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Suriyeli taksici. Suriyeli taksici sadece Suriyeli vatandaşlar için kart bastırarak Suriyeli vatandaşlara hizmet etmeye başladı. Kartını tamamen Arapça olarak bastıran Suriyeli Şanlıurfa’da yaklaşık 600 bin Suriyeliye hizmet etmeye devam ediyor. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER